Ørsted i WWF utworzą rafy z wykorzystaniem zagrożonych gatunków małży w Danii

Redakcja OWP
Redakcja OWPhttp://offshorewindpoland.pl
Na bieżąco śledzimy rozwój projektów offshore wind, analizujemy trendy rynkowe i dostarczamy eksperckich informacji o technologiach, regulacjach oraz kluczowych graczach na rynku. Masz newsa lub uwagę? Pisz na redakcja@offshorewindpoland.pl

Materiały autora

Ørsted i WWF-Dania wybrały archipelag Hirsholmene w pobliżu Frederikshavn jako lokalizację dla innowacyjnego projektu BioReef, mającego na celu odtworzenie naturalnych raf w Morzu Północnym. Projekt zakłada utworzenie raf biogenicznych z wykorzystaniem zagrożonych gatunków – ostryg europejskich i omułków.

Według ekspertów, w ciągu ostatniego stulecia liczba i jakość rodzimych raf biogenicznych w duńskich wodach znacząco spadła, szczególnie w regionie Morza Północnego. Projekt, zainicjowany w 2022 roku przy współpracy z DTU Aqua jako partnerem naukowym, ma przywrócić te cenne ekosystemy.

– To ważny projekt, który przyniesie korzyści środowisku morskiemu, zwiększy bioróżnorodność i poprawi lokalnie jakość wody w duńskiej części Morza Północnego – podkreśla Ingrid Reumert, wiceprezes ds. relacji z interesariuszami w Ørsted.

Kluczowe informacje o projekcie:

  • Rozpoczęcie budowy raf planowane jest najwcześniej na 2027 rok, po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń
  • Wstępne eksperymenty będą prowadzone w cieśninie Limfjord przy obiektach DTU Aqua
  • Lokalizację wybrano ze względu na historyczną obecność ostryg oraz występowanie rozproszonych kolonii omułków
  • Projekt ma służyć jako model dla podobnych inicjatyw na świecie

To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w duńskich wodach na tak dużą skalę. DTU Aqua, dysponująca doświadczeniem w hodowli i dystrybucji małży i ostryg, będzie odpowiedzialna za wyhodowanie odpowiedniej liczby młodych osobników niezbędnych do utworzenia raf.

– Znajdujemy się w środku kryzysu bioróżnorodności, który możemy rozwiązać tylko poprzez silne partnerstwa i innowacyjne rozwiązania. Rafy zapewniają pożywienie i schronienie małym rybom i innym zwierzętom morskim – wyjaśnia Mikkel Aarø-Hansen, sekretarz generalny WWF Dania.

Projekt jest kontynuacją współpracy Ørsted i WWF-Dania rozpoczętej w 2018 roku, kiedy to organizacje zainstalowały drukowane w 3D rafy przy morskiej farmie wiatrowej Anholt. Inicjatywa wspiera cel Ørsted zakładający osiągnięcie pozytywnego wpływu na bioróżnorodność w nowych projektach od 2030 roku.

- REKLAMA -

Zainteresuje Cie

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje

- REKLAMA -spot_img