Offshore Wind Flash: Trump zleca przygotowanie rozporządzenia blokującego projekty offshore wind | 17.01.2025

Redakcja OWP
Redakcja OWPhttp://offshorewindpoland.pl
Na bieżąco śledzimy rozwój projektów offshore wind, analizujemy trendy rynkowe i dostarczamy eksperckich informacji o technologiach, regulacjach oraz kluczowych graczach na rynku. Masz newsa lub uwagę? Pisz na redakcja@offshorewindpoland.pl

Materiały autora

W najnowszym przeglądzie informacji z globalnego rynku Offshore Wind Flash piszemy m.in. o doniesieniach z amerykańskiego rynku offshore wind. Jak informują lokalne media, prezydent elekt Donald Trump zlecił kongresmenowi Jeffowi Van Drew przygotowanie projektu rozporządzenia wykonawczego, które miałoby wstrzymać rozwój morskiej energetyki wiatrowej od Rhode Island do Wirginii na okres sześciu miesięcy. Ponadto 10 stycznia 2025 roku weszła w życie ustawa nr 15,097 regulująca eksploatację morskich zasobów energetycznych w Brazylii. Zachęcamy do lektury.

WIELKA BRYTANIA | Branża offshore wind wspiera innowacyjny projekt połowu przegrzebków przy użyciu podwodnych świateł LED

Offshore Wind Industry Council (OWIC) z zadowoleniem przyjęła ogłoszenie finansowania przez program Offshore Wind Evidence and Change Programme (OWEC) innowacyjnego projektu połowu przegrzebków przy użyciu podwodnych świateł LED w okolicach morskich farm wiatrowych. 18-miesięczny projekt ma na celu zbadanie możliwości współistnienia łowisk przegrzebków i farm wiatrowych poprzez zastosowanie alternatywnych metod połowu, zastępujących tradycyjne trałowanie dna morskiego. Wstępne testy wykazały, że zastosowanie świateł LED w zmodyfikowanych pułapkach na homary i kraby może zwiększyć połowy nawet o 500%. Technologia zostanie wdrożona przez załogi rybackie z Scarborough, Bridlington i Whitby, operujące w rejonie farm wiatrowych. W projekt o wartości 50 milionów funtów zaangażowane są 26 organizacje, w tym The Crown Estate, Ørsted i Uniwersytet Exeter, a także firma Fishtek Marine, nominowana w tym roku do nagrody Earthshot Prize.

TAJWAN | DEME zdobywa kontrakt na instalację fundamentów i morskiej stacji transformatorowej na farmie Fengmiao 1

DEME, poprzez swoją tajwańską spółkę joint venture CDWE, pozyskała znaczący kontrakt od Copenhagen Infrastructure Partners na transport i instalację fundamentów oraz morskiej stacji transformatorowej dla morskiej farmy wiatrowej Fengmiao 1 na Tajwanie. Zakres prac obejmuje transport i instalację 33 fundamentów typu jacket, pali kotwiących oraz morskiej stacji transformatorowej. Projekt będzie realizowany przy użyciu statku instalacyjnego Green Jade, a prace instalacyjne mają rozpocząć się w pierwszym kwartale 2026 roku. Jest to trzeci projekt instalacji fundamentów dla CDWE i statku Green Jade, po ukończeniu farmy Zhong Neng (300 MW) i trwających pracach przy Hai Long 2 (1 GW). Farma wiatrowa Fengmiao 1, rozwijana przez Copenhagen Infrastructure Partners, znajduje się 35 km od wybrzeża Taichung i ma moc 500 MW. Wartość kontraktu dla DEME wynosi między 150 a 300 milionów euro. CDWE jest wiodącym wykonawcą morskiej energetyki wiatrowej na Tajwanie, powstałym w wyniku partnerstwa między lokalnym producentem statków CSBC a grupą DEME.

NIEMCY | Nexans dostarczy kable dla morskiej sieci przesyłowej LanWin 2

Nexans otrzymał zamówienie o wartości 1 miliarda euro na realizację projektu LanWin 2 w ramach umowy ramowej z TenneT podpisanej w maju 2023 roku. Projekt obejmuje kompleksową realizację (EPCI) systemów kablowych o łącznej długości 250 km, wykorzystujących technologię HVDC XLPE o napięciu 525 kV. Kable będą częścią morskiego systemu przyłączeniowego o mocy 2 GW na Morzu Północnym, umożliwiającego przesył energii z morskich farm wiatrowych do niemieckiej sieci lądowej. Jest to kolejny projekt realizowany przez Nexans dla TenneT, po projektach BalWin3 i LanWin4 ogłoszonych w marcu 2024 roku. Zakończenie projektu LanWin 2 planowane jest na rok 2030.

WIELKA BRYTANIA | Aker Solutions i Siemens Energy rozpoczynają realizację projektu Norfolk Vanguard

Konsorcjum Aker Solutions i Siemens Energy otrzymało od RWE pełne pozwolenie na realizację morskich farm wiatrowych Norfolk Vanguard West i East. Projekty te stanowią pierwszą fazę strefy morskiej energetyki wiatrowej Norfolk, która po ukończeniu będzie w stanie zasilić ponad 4 miliony gospodarstw domowych. Aker Solutions odpowiada za inżynierię, zakupy, budowę i instalację (EPCI) morskich platform HVDC, podczas gdy Siemens Energy zajmie się stacją lądową oraz wyposażeniem wysokiego napięcia w morskich stacjach transformatorowych. Produkcja elementów nadwodnych platform będzie realizowana przez Drydocks World w Dubaju, a konstrukcji podwodnych przez zakład Aker Solutions w Verdal (Norwegia). Rozpoczęto już prace inżynieryjne i zakupowe dla obu platform. Produkcja platformy Norfolk Vanguard West rozpoczęła się w kwietniu 2024 roku, a Norfolk Vanguard East planowana jest na drugi kwartał 2025 roku. Instalacja platform zaplanowana jest na lata 2027-2028, z końcowym przygotowaniem do instalacji w stoczni Aker Solutions w Stord. Wartość kontraktu mieści się w przedziale 8-12 miliardów koron norweskich.

SZKOCJA | Nowy program wsparcia dla firm z wysp szkockich w sektorze morskiej energetyki wiatrowej

Offshore Renewable Energy (ORE) Catapult, we współpracy z deweloperami czterech głównych szkockich projektów morskich farm wiatrowych (MachairWind, Spiorad na Mara, Stoura i Arven), uruchamia specjalny program Fit for Offshore Renewables (F4OR) Island skierowany do firm z wysp i obszarów przybrzeżnych Szkocji. Program oferuje w pełni finansowane, eksperckie wsparcie dla firm chcących wejść do sektora morskiej energetyki wiatrowej, rozszerzyć swoją obecność w branży lub dokonać transformacji z sektora naftowo-gazowego. Jest to pierwsza edycja programu dedykowana specjalnie firmom z wysp, bazująca na sukcesie szerszego programu F4OR, który od 2019 roku wsparł ponad 150 firm, przyczyniając się średnio do 28% wzrostu ich obrotów. Do programu zostanie wybranych do 10 firm, które przejdą rygorystyczny proces oceny obejmujący standardy BHP, praktyki zrównoważonego rozwoju, zarządzanie projektami i stabilność finansową. Program został dostosowany do specyfiki firm z wysp szkockich poprzez zmianę wymogów wejściowych i zwiększenie wsparcia w lokalizacjach operacyjnych przedsiębiorstw.

BRAZYLIA | Brazylia uchwaliła prawo regulujące morską energetykę wiatrową

10 stycznia 2025 roku weszła w życie ustawa nr 15,097 regulująca eksploatację morskich zasobów energetycznych w Brazylii. Nowe prawo ustala zasady wykorzystania obszarów federalnych pod projekty energetyczne oraz włącza te działania do Krajowej Polityki Energetycznej. Ustawa przewiduje dwa modele przyznawania praw do eksploatacji obszarów morskich: bezpośrednie kontraktowanie oraz proces przetargowy (Koncesja). Operatorzy będą zobowiązani do wnoszenia trzech rodzajów opłat: premii koncesyjnej, rocznej opłaty za zajęcie obszaru oraz miesięcznej opłaty proporcjonalnej od wyprodukowanej energii. Prawo wymaga również przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, konsultacji z lokalnymi społecznościami oraz uwzględnienia planów likwidacji instalacji po zakończeniu eksploatacji. Szczegółowe regulacje dotyczące wyznaczania obszarów morskich pod eksploatację, procedur składania wniosków oraz systemu kar zostaną określone w późniejszych aktach wykonawczych. Przeczytaj WIĘCEJ informacji.

NIDERLANDY | IEA wskazuje na wyzwania i możliwości transformacji energetycznej Holandii

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) opublikowała raport dotyczący polityki energetycznej Holandii, wskazując na znaczące postępy oraz wyzwania w transformacji energetycznej kraju. Od 2018 roku Holandia zmniejszyła o połowę emisje w sektorze energetycznym dzięki rozwojowi odnawialnych źródeł energii. Krajowy Plan Systemu Energetycznego zakłada czterokrotny wzrost dostaw energii elektrycznej do 2050 roku, w tym zwiększenie mocy morskiej energetyki wiatrowej z obecnych 5 GW do 70 GW. Raport wskazuje na konieczność rozbudowy i modernizacji sieci elektroenergetycznych oraz zmniejszenia zależności od gazu ziemnego. IEA podkreśla również potrzebę doprecyzowania polityki dotyczącej czystego wodoru oraz roli energetyki jądrowej, dla której planowana jest budowa czterech nowych reaktorów. Obecnie paliwa kopalne nadal stanowią istotną część holenderskiego systemu energetycznego – prawie połowa produkcji energii elektrycznej pochodzi z gazu ziemnego i węgla, a sektor budynków i transportu pozostaje silnie uzależniony od paliw kopalnych. Więcej informacji.

USA | Trump zleca przygotowanie rozporządzenia wykonawczego w sprawie wstrzymania projektów morskiej energetyki wiatrowej

Donald Trump zlecił kongresmenowi Jeffowi Van Drew przygotowanie projektu rozporządzenia wykonawczego, które miałoby wstrzymać rozwój morskiej energetyki wiatrowej od Rhode Island do Wirginii na okres sześciu miesięcy. Projekt przewiduje przegląd procesu wydawania pozwoleń i dzierżaw pod kątem wpływu na rybołówstwo, turystykę oraz rachunki za energię. Obecnie w USA rozwija się projekty o łącznej mocy prawie 65 GW, które mogłyby zasilić ponad 26 milionów domów. Administracja Bidena wyznaczyła cele rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na poziomie 30 GW do 2030 roku i dodatkowych 15 GW z instalacji pływających do 2035 roku. W marcu uruchomiono pierwszą komercyjną morską farmę wiatrową South Fork Wind, a do grudnia 2024 zatwierdzono łącznie 11 projektów komercyjnych o mocy ponad 19 GW. American Clean Power Association ostrzega, że ograniczenie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej zagrozi bezpieczeństwu energetycznemu USA i tworzeniu miejsc pracy. Przeczytaj więcej na Associated Press News.

USA | BOEM finalizuje wytyczne dotyczące łagodzenia wpływu morskich farm wiatrowych na rybołówstwo

Amerykańskie Biuro Zarządzania Energetyką Oceaniczną (BOEM) opublikowało finalne wytyczne dotyczące łagodzenia wpływu morskich farm wiatrowych na komercyjne i rekreacyjne rybołówstwo. Dokument, opracowany po szerokich konsultacjach społecznych obejmujących siedem warsztatów i prawie 200 komentarzy, ustanawia ogólnokrajowe ramy dla rozwiązywania społecznych i ekonomicznych problemów sektora rybołówstwa. Wytyczne kładą nacisk na wczesne zaangażowanie i przejrzystość w kontaktach ze społecznościami rybackimi oraz obejmują zalecenia dotyczące projektowania, protokołów bezpieczeństwa i procesów rekompensaty finansowej. Kompensacja obejmuje etapy budowy, wczesnej eksploatacji i likwidacji instalacji. Z dokumentu wyłączono kwestie wpływu pływających fundamentów farm wiatrowych, które będą przedmiotem osobnych wytycznych, oraz skutki dla rybołówstwa plemiennego, które będą rozpatrywane oddzielnie po konsultacjach z władzami plemiennymi.

RUMUNIA/NORWEGIA | NKT rozpoczyna budowę nowego statku do układania kabli podmorskich

W rumuńskiej stoczni VARD odbyła się ceremonia położenia stępki pod nowy statek kablowy NKT Eleonora. Jednostka, która ma rozpocząć operacje w 2027 roku, będzie jednym z pierwszych statków do układania kabli zaprojektowanych do zasilania niskoemisyjnym metanolem. NKT Eleonora będzie wyposażona w trzy stoły obrotowe o łącznej pojemności 23 000 ton kabli oraz szereg narzędzi podwodnych do precyzyjnej instalacji i serwisowania kabli morskich. Statek o długości 176,5 metra i szerokości 32 metrów, zostanie wyposażony w silniki Wärtsilä 32 Methanol oraz system zasilania ABB Onboard DC Grid z napędem elektrycznym Azipod. Budowa NKT Eleonora jest częścią strategii NKT mającej na celu wzmocnienie zdolności produkcyjnych i instalacyjnych w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na morskie kable energetyczne.

- REKLAMA -

Zainteresuje Cie

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje