Pierwszy tydzień 2025 roku przyniósł szereg istotnych zmian na globalnym rynku morskiej energetyki wiatrowej. Sektor doświadczył znaczących przejęć i konsolidacji, z kluczowymi transakcjami w Europie i USA. Jednocześnie obserwujemy kontrasty w podejściu do rozwoju offshore wind – podczas gdy niektóre regiony intensyfikują inwestycje i zwiększają moce wytwórcze, inne mierzą się z wyzwaniami ekonomicznymi i politycznymi. Na szczególną uwagę zasługuje rozwój rynku amerykańskiego, gdzie mimo wysokich kosztów realizowane są kolejne projekty, oraz sytuacja w Europie, gdzie następują istotne zmiany właścicielskie w sektorze produkcji komponentów. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich dni w branży morskiej energetyki wiatrowej. Polecamy lekturę przeglądu Offshore Wind Flash.
HISZPANIA | ABB przejmuje dział elektroniki energetycznej Gamesa Electric
ABB podpisało umowę na przejęcie działu elektroniki energetycznej Gamesa Electric w Hiszpanii od Siemens Gamesa, co ma wzmocnić pozycję firmy na rozwijającym się rynku technologii konwersji energii odnawialnej o wysokiej mocy. Transakcja, której finalizacja planowana jest na drugą połowę 2025 roku, obejmie przejęcie produkcji przetwornic DFIG dla turbin wiatrowych, systemów magazynowania energii BESS oraz falowników dla farm fotowoltaicznych.
WIELKA BRYTANIA/NORWEGIA | NorthStandard i NIORD łączą siły w sektorze morskiej energetyki wiatrowej
NorthStandard, globalny ubezpieczyciel morski, nawiązał strategiczne partnerstwo z NIORD w celu rozwoju działalności ubezpieczeniowej w sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Od 1 stycznia 2025 roku NorthStandard zapewni dodatkową zdolność ubezpieczeniową w wysokości 30 mln USD na ubezpieczanie stałych i pływających farm wiatrowych oraz urządzeń OZE.
NIORD, który obecnie dysponuje zdolnością ubezpieczeniową w wysokości 115 mln USD, zwiększy ją do 160 mln USD dzięki wkładowi NorthStandard oraz dodatkowemu finansowaniu w wysokości 15 mln USD od Beazley i Blenheim. Partnerstwo zakłada również rozwój innych produktów ubezpieczeniowych dedykowanych dla sektora.
Między 2018 a 2024 rokiem składki NIORD w sektorze znacząco wzrosły, a na 2025 rok prognozowane jest dalsze przyspieszenie wzrostu. Strategia firmy równoważy ryzykowne ubezpieczenia CAR (Construction All Risk) z bardziej stabilnymi ryzykami operacyjnymi w sektorze morskiej energetyki wiatrowej.
NIEMCY/JAPONIA: Przejęcie EEW Offshore Wind EU przez EEW i Sumitomo zatwierdzone
Komisja Europejska zatwierdziła przejęcie wspólnej kontroli nad EEW Offshore Wind EU przez niemiecką spółkę EEW Holding oraz japoński koncern Sumitomo. Transakcja dotyczy głównie produkcji wielkogabarytowych rur stalowych wykorzystywanych w budowie morskich farm wiatrowych. Po przeprowadzeniu uproszczonej procedury kontroli połączeń, Komisja stwierdziła, że planowana transakcja nie budzi obaw dotyczących konkurencji ze względu na jej ograniczony wpływ na strukturę rynku. Szczegółowe informacje na temat transakcji są dostępne w publicznym rejestrze spraw Komisji pod numerem M.11717. Jest to istotna zmiana właścicielska w sektorze produkcji komponentów dla morskiej energetyki wiatrowej, łącząca doświadczenie niemieckiego producenta z kapitałem japońskiego koncernu.
KRAJE BAŁTYCKIE | Stabilne ceny energii w regionie pomimo awarii połączenia Estlink 2
W grudniu 2024 roku kraje bałtyckie utrzymały drugi najniższy poziom cen energii elektrycznej w Europie, zaraz po krajach skandynawskich. Według raportu łotewskiego operatora systemu przesyłowego AS „Augstsprieguma tikls” (AST), ceny w regionie nieznacznie wzrosły w porównaniu z listopadem – na Łotwie o 2,04% do 90,54 EUR/MWh, w Estonii o 2,11% do 84,29 EUR/MWh, a na Litwie o 1,22% do 89,72 EUR/MWh. W tym samym czasie odnotowano spadek cen w sąsiednich regionach: w czwartej strefie Szwecji o 17,5% do 60,20 EUR/MWh, w Polsce o 9,05% do 109,62 EUR/MWh oraz w Finlandii o 14,36% do 38,81 EUR/MWh. Import energii do krajów bałtyckich zmniejszył się o 4,2% w porównaniu z poprzednim miesiącem, przy czym import z Finlandii spadł o 12,6%, z Polski o 7,6%, natomiast ze Szwecji wzrósł o 9,5%. Szczególnie istotnym wydarzeniem była awaria połączenia Estlink 2 między Finlandią a Estonią 25 grudnia, która ograniczyła przepustowość z 1016 MW do 358 MW. Według fińskiego operatora, naprawa ma potrwać do 1 sierpnia 2025 roku. Mimo awarii, system energetyczny Łotwy pozostaje stabilny, choć w długim terminie sytuacja może wpłynąć na ceny energii w całym regionie bałtyckim.
USA/WIELKA BRYTANIA | Trump krytykuje brytyjską politykę energetyczną i wzywa do rezygnacji z morskich farm wiatrowych
Donald Trump skrytykował brytyjską politykę energetyczną, wzywając do „otwarcia” Morza Północnego i rezygnacji z farm wiatrowych – informuje agencja Reuters. Komentarz pojawił się w kontekście planów brytyjskiego rządu dotyczących zwiększenia podatku od nadzwyczajnych zysków dla producentów ropy i gazu na Morzu Północnym z 35% do 38% oraz wydłużenia okresu jego obowiązywania o rok. Tło tej sytuacji stanowi decyzja amerykańskiej firmy APA Corp (Apache) o wycofaniu się z Morza Północnego do końca 2029 roku, przewidując 20-procentowy spadek produkcji w 2025 roku. Produkcja na Morzu Północnym systematycznie spada – z 4,4 mln baryłek ekwiwalentu ropy dziennie na początku tysiąclecia do około 1,3 mln obecnie. Jednocześnie brytyjski rząd dąży do czterokrotnego zwiększenia mocy morskiej energetyki wiatrowej do 60 gigawatów do 2030 roku. Sektor offshore wind zmaga się jednak z problemami technicznymi, łańcuchami dostaw i rosnącymi stopami procentowymi, co skłania wiele firm do rewizji planów inwestycyjnych. Największy deweloper morskich farm wiatrowych na świecie, Orsted, już ograniczył swoje cele inwestycyjne i produkcyjne.
USA | Equinor zabezpiecza finansowanie projektu Empire Wind 1 o wartości ponad 3 mld USD
Equinor osiągnął zamknięcie finansowe dla projektu Empire Wind 1, pozyskując pakiet finansowania o wartości ponad 3 miliardów dolarów. Całkowite nakłady inwestycyjne, uwzględniające opłaty za wykorzystanie South Brooklyn Marine Terminal (SBMT) oraz spodziewane ulgi podatkowe, szacowane są na około 5 miliardów dolarów. Projekt, który ma osiągnąć operacyjność w 2027 roku, zasili energią 500 000 gospodarstw domowych w Nowym Jorku. W czerwcu 2024 roku Equinor podpisał 25-letnią umowę zakupu energii z New York State Energy Research and Development Authority przy cenie bazowej 155 USD/MWh. Farma wiatrowa, zlokalizowana 15-30 mil na południowy wschód od Long Island na obszarze 80 000 akrów, będzie pierwszym morskim projektem wiatrowym podłączonym do sieci miasta Nowy Jork, z zakontraktowaną mocą 810 MW. Equinor planuje częściową sprzedaż udziałów w projekcie nowemu partnerowi w celu zwiększenia wartości i zmniejszenia ekspozycji. Przebudowa terminalu SBMT i budowa Empire Wind 1 stworzą ponad 1000 miejsc pracy związkowych w fazie budowy. Zamknięcie finansowe zostało osiągnięte przy znaczącym zainteresowaniu kredytodawców, co pozwoliło zabezpieczyć konkurencyjne warunki finansowania.