Końcówka 2024 roku przynosi serię znaczących wydarzeń w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, pokazując dynamiczny rozwój branży na wszystkich kluczowych rynkach. W Wielkiej Brytanii obserwujemy postęp w realizacji pionierskich projektów, takich jak pływająca farma Green Volt oraz gigantyczna inwestycja Inch Cape o mocy 1,1 GW. Na rynku amerykańskim BOEM otwiera nowe możliwości w Zatoce Meksykańskiej, podczas gdy w Azji dokonuje się pierwsza znacząca inwestycja tajwańskiego ubezpieczyciela w projekty offshore wind. Równocześnie rozwijają się globalne łańcuchy dostaw, czego przykładem jest uruchomienie pierwszej produkcji wież morskich turbin w Ameryce oraz wzmacnianie pozycji Filipin jako potencjalnego centrum produkcyjnego w regionie Azji i Pacyfiku. Te wydarzenia wyraźnie wskazują na przyspieszającą globalizację i dojrzewanie sektora morskiej energetyki wiatrowej. Więcej w naszym przeglądzie informacji z globalnego rynku morskiej energetyki wiatrowej – Offshore Wind Flash .
USA | Konkurencyjny proces przyznawania koncesji na morskie farmy wiatrowe w Zatoce Meksykańskiej
Amerykańskie Biuro Zarządzania Energią Oceaniczną (BOEM) ogłosiło, że w Zatoce Meksykańskiej rozpoczyna się proces konkurencyjnego przyznawania koncesji na morskie farmy wiatrowe. Decyzja została podjęta po tym, jak firma Hecate Energy Gulf Wind LLC złożyła wniosek o przyznanie komercyjnej koncesji na obszarach C i D. Po opublikowaniu w lipcu 2024 roku przez BOEM zapytania o konkurencyjne zainteresowanie, swoją gotowość do udziału w procesie zgłosiła również firma Invenergy GOM Offshore Wind LLC. Obie firmy zostały uznane za kwalifikujące się pod względem prawnym, technicznym i finansowym do posiadania koncesji na energię odnawialną na szelfie kontynentalnym. Dyrektor Regionalny BOEM na Zatokę Meksykańską, Jim Kendall, podkreślił, że region ten pozostaje atrakcyjnym miejscem dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. BOEM planuje przeprowadzenie kolejnej aukcji na koncesje offshore wind w Zatoce Meksykańskiej w 2026 roku. Wcześniej, bo już na początku 2025 roku, biuro opublikuje wstępne obszary przeznaczone pod inwestycje w celu przeprowadzenia konsultacji społecznych. Szczegółowe informacje na temat ogłoszenia i morskiej energetyki wiatrowej w Zatoce Meksykańskiej zostaną opublikowane w Rejestrze Federalnym w grudniu 2024 roku.
WIELKA BRYTANIA | Vestas z kontraktem na 1,1 GW dla morskiej farmy wiatrowej Inch Cape
Vestas podpisał umowę na dostawę turbin dla morskiej farmy wiatrowej Inch Cape w Szkocji o mocy 1,1 GW. Kontrakt został zawarty z Inch Cape Offshore Limited, spółką joint venture utworzoną przez ESB i Red Rock Renewables. Zamówienie obejmuje dostawę, instalację i uruchomienie 72 turbin wiatrowych modelu V236-15.0 MW wraz z 10-letnim kontraktem serwisowym oraz umową wsparcia operacyjnego. Morska farma wiatrowa Inch Cape zostanie zlokalizowana na Morzu Północnym, 15 kilometrów od wybrzeża Angus w Szkocji, a instalacja turbin będzie prowadzona z portu w Dundee. Według harmonogramu, montaż turbin ma rozpocząć się w 2026 roku, a pełne uruchomienie farmy planowane jest na 2027 rok. Farma będzie generować ponad 5 TWh energii elektrycznej rocznie, co znacząco przyczyni się do bezpieczeństwa energetycznego Wielkiej Brytanii i redukcji emisji CO2. Projekt wpisuje się w rządowy cel czterokrotnego zwiększenia mocy morskiej energetyki wiatrowej do 2030 roku oraz pełnej dekarbonizacji sektora energetycznego w tym samym czasie.
WIELKA BRYTANIA | Aker Solutions stawia na technologię ABB
Aker Solutions wybrał ABB jako partnera do realizacji projektu Green Volt – pierwszej komercyjnej pływającej farmy wiatrowej w Europie. ABB otrzymało kontrakt na front-end engineering and design (FEED) dla projektu o mocy 560 MW, który powstanie 80 km od szkockiego wybrzeża w okolicy Peterhead. Projekt jest prowadzony przez firmy Vårgrønn i Flotation Energy.
W ramach pierwszej fazy FEED, ABB będzie współpracować z Aker Solutions nad kompleksowym studium elektrycznym dla obiektu, w tym projektowaniem systemu i sprzętem wysokiego napięcia. ABB pokieruje rozwojem infrastruktury elektrycznej, włączając w to zintegrowane systemy automatyki i telekomunikacji dla platformy morskiej i stacji lądowej.
Po uruchomieniu w 2029 roku, farma będzie dostarczać rocznie 1,5 TWh bezemisyjnej do sieci, co wystarczy do zasilenia około 555 000 gospodarstw domowych. Projekt przyczyni się do realizacji brytyjskiego celu osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 roku oraz szkockiego celu na rok 2045.
Projekt Green Volt jest realizowany w ramach rundy dzierżawnej Innovation and Targeted Oil and Gas (INTOG) Crown Estate Scotland i ma wzmocnić szkocki oraz brytyjski łańcuch dostaw dla technologii pływających farm wiatrowych. ABB jest obecnie zaangażowane w siedem projektów morskich farm wiatrowych w Wielkiej Brytanii, które łącznie reprezentują 9 GW mocy, w tym największą na świecie morską farmę wiatrową Dogger Bank.
MEKSYK | Pierwsze wieże offshore wyprodukowane w Ameryce opuszczają fabrykę Windar Renovables
Hiszpańska firma Windar Renovables zakończyła produkcję pierwszej z 90 wież morskich turbin wiatrowych w swojej fabryce w Altamirze w Meksyku. Zamówienie zostało złożone przez Siemens Gamesa na potrzeby projektu Coastal Virginia Offshore Wind (CVOW) o mocy 2,6 GW, który powstanie na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Jest to historyczny moment, gdyż są to pierwsze wieże do morskich turbin wiatrowych wyprodukowane na kontynencie amerykańskim. Zakład w Altamirze, otwarty w 2016 roku początkowo do produkcji wież dla lądowych farm wiatrowych, przeszedł znaczącą modernizację, aby móc produkować konstrukcje o większych gabarytach. Fabryka może wytwarzać rocznie elementy 200 wież offshore o maksymalnej wadze 320 ton i średnicy do ośmiu metrów. Realizacja zamówienia dla Siemens Gamesa przyczyniła się do utworzenia 200 bezpośrednich miejsc pracy, a projekt potrwa do połowy 2026 roku. Pierwsze dostawy wież na farmę CVOW zaplanowano na lato 2025 roku. Po ukończeniu farma będzie największą morską farmą wiatrową w USA, składającą się ze 176 turbin i dostarczającą energię dla ponad 660 000 gospodarstw domowych.
DANIA | Port Odense podpisuje umowę z Dajin na składowanie fundamentów dla morskiej farmy wiatrowej Thor
Port Odense zawarł umowę rezerwacyjną z chińską firmą Dajin Heavy Industry Co., Ltd na wykorzystanie 100 000 m² terenu portowego pod składowanie komponentów dla morskich farm wiatrowych w Europie. Dajin będzie dostarczał znaczącą liczbę monopali (fundamentów morskich) oraz elementów przejściowych dla projektów w Danii, Niemczech, Szkocji i Francji. Jednym z największych europejskich klientów Dajin jest niemiecki koncern energetyczny RWE, który zamówił ponad 140 monopali, w tym 36 przeznaczonych dla morskiej farmy wiatrowej Thor o mocy 1 GW – największej w Danii. Do tej pory komponenty Dajin były składowane w holenderskim porcie Eemshaven, jednak firma zdecydowała się rozszerzyć operacje magazynowe o port w Odense. Współpraca wpisuje się w europejskie cele klimatyczne zakładające instalację 450 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej do 2050 roku, głównie na Morzu Północnym i Bałtyckim. Port Odense zamierza zapewnić niezbędną infrastrukturę portową dla międzynarodowego przemysłu morskiej energetyki wiatrowej, wspierając rozwój tego sektora w całej Europie.
FILIPINY | Raport GWEC wskazuje na potencjał Filipin w łańcuchu dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej
Światowa Rada Energetyki Wiatrowej (GWEC) opublikowała w Manili pierwszy krajowy raport dotyczący łańcucha dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej na Filipinach. Analiza identyfikuje kluczowe mocne strony kraju w trzech sektorach: budowie statków, wykwalifikowanej sile roboczej oraz surowcach krytycznych, ze szczególnym uwzględnieniem produkcji kabli przesyłowych i stali. Według prognoz Departamentu Energii Filipin (DOE), potencjał morskiej energetyki wiatrowej w kraju może wzrosnąć do poziomu 19-50 GW do 2050 roku. W scenariuszu przyspieszonego rozwoju, napędzanego silną polityką rządową i sprzyjającymi warunkami ekonomicznymi, do 2034 roku może powstać 8,5 GW mocy w morskich farmach wiatrowych. Raport GWEC zawiera cztery kluczowe rekomendacje dla filipińskiego rządu, koncentrujące się na politykach wspierających rozwój krajowego przemysłu offshore wind przy jednoczesnym zapewnieniu konkurencyjności filipińskich dostawców w projektach lokalnych i regionalnych. Region Azji i Pacyfiku jest obecnie największym rynkiem energetyki wiatrowej na świecie, jednak ryzyko koncentracji łańcucha dostaw jest wysokie. Filipiny, dzięki swojemu potencjałowi w zakresie wykwalifikowanych pracowników, budowy statków oraz produkcji kabli i stali, mają szansę stać się istotnym ogniwem w regionalnym łańcuchu dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej.
TAJWAN | Cathay Life Insurance zyskuje udziały w MFW Greater Changhua 4
Duński koncern energetyczny Ørsted sfinalizował transakcję sprzedaży 50% udziałów w tajwańskiej morskiej farmie wiatrowej Greater Changhua 4 o mocy 583 MW. Nabywcą pakietu udziałów jest tajwańska firma ubezpieczeniowa Cathay Life Insurance. Transakcja została ogłoszona 11 grudnia 2024 roku, a jej zamknięcie nastąpiło 16 grudnia. Według komunikatu spółki, przeprowadzona transakcja nie wpłynie na prognozę finansową Ørsted na rok 2024. Greater Changhua 4 jest częścią większego kompleksu morskich farm wiatrowych Greater Changhua na Tajwanie, który Ørsted rozwija w ramach swojej ekspansji na rynku azjatyckim.
Kancelaria prawna Linklaters doradzała Ørsted przy transakcji sprzedaży udziałów. Wartość całej transakcji wynosi około 11,6 mld koron duńskich (około 1,64 mld USD) i obejmuje zarówno nabycie udziałów, jak i zobowiązanie do finansowania 50% płatności w ramach kontraktu budowlanego.