- REKLAMA -spot_img

Offshore Wind Flash: UK upraszcza procedury dla MFW; farma Saint-Brieuc zyskuje bazę serwisową | 4.02.2025

Redakcja OWP
Redakcja OWPhttp://offshorewindpoland.pl
Na bieżąco śledzimy rozwój projektów offshore wind, analizujemy trendy rynkowe i dostarczamy eksperckich informacji o technologiach, regulacjach oraz kluczowych graczach na rynku. Masz newsa lub uwagę? Pisz na redakcja@offshorewindpoland.pl

Materiały autora

W najnowszym przeglądzie informacji z globalnego rynku – Offshore Wind Flash – piszemy o doniesieniach m.in. z Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz USA. Brytyjski rząd ogłosił nowe środki mające na celu przyspieszenie budowy infrastruktury offshore, odblokowując realizację trzynastu dużych projektów o łącznej mocy do 16 GW. Z kolei Vattenfall i BASF podpisały cztery kluczowe kontrakty dotyczące projektu MFW Nordlicht. Zachęcamy do lektury.

NIEMCY | Vattenfall i BASF przyznają kontrakty na budowę farm Nordlicht

W ramach realizacji projektu morskich farm wiatrowych Nordlicht 1 i 2, zlokalizowanych 85 kilometrów na północ od wyspy Borkum na Morzu Północnym, firmy Vattenfall i BASF podpisały cztery kluczowe kontrakty. Jak czytamy w komunikacie, EEW Special Pipe Constructions zajmie się produkcją fundamentów monopali, przetwarzając około 141 tys. ton stali w zakładzie w Rostocku. CS WIND Offshore dostarczy elementy przejściowe (TP) łączące turbiny z monopalami. DEME będzie odpowiedzialne za instalację fundamentów i elementów przejściowych, wykorzystując najnowocześniejsze statki instalacyjne. Jan De Nul zainstaluje 196 kilometrów kabli międzyturbinowych przy użyciu specjalistycznej jednostki Connector.

Projekt składa się z dwóch farm: Nordlicht 1 o mocy około 980 MW oraz Nordlicht 2 o mocy około 630 MW. Po osiągnięciu pełnej operacyjności farmy będą produkować około 6 TWh energii elektrycznej rocznie, co pozwoli na zasilenie 1,7 miliona gospodarstw domowych. BASF posiada 49% udziałów w projektach i planuje wykorzystać swoją część energii głównie w zakładach chemicznych w Europie, szczególnie w Ludwigshafen. Vattenfall, który rozwija i buduje lokalizacje Nordlicht, zamierza wykorzystać swoją część do dostarczania bezemisyjnej energii elektrycznej klientom w Niemczech.

Produkcja kluczowych komponentów ma rozpocząć się pod koniec 2025 r. po podjęciu ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID). Budowa farm ma ruszyć w 2026 r. a pełne uruchomienie planowane jest na 2028 r. Wcześniej, w 2024 r., konsorcjum przyznało kontrakty firmom Vestas na dostawę turbin wiatrowych, Havfram na usługi transportowe i instalacyjne oraz TKF na dostawę kabli.

WIELKA BRYTANIA | North Star dostarcza ostatni statek serwisowy dla farmy Dogger Bank

North Star oficjalnie przekazał do użytku Grampian Tweed, czwarty i ostatni statek serwisowy (SOV) przeznaczony do obsługi morskiej farmy wiatrowej Dogger Bank. Jednostka dołącza do floty hybrydowych statków zapewniających wsparcie logistyczne i bezpieczeństwo dla operacji konserwacyjnych farmy. Ceremonia nadania nazwy odbyła się w nowym obiekcie Lowestoft Eastern Energy Facility należącym do Associated British Ports, z udziałem przedstawicieli North Star, Equinor, SSE Renewables oraz lokalnych interesariuszy.

Farma wiatrowa Dogger Bank, która po ukończeniu stanie się największą morską farmą wiatrową na świecie, osiągnie moc 3,6 GW, co pozwoli na zasilenie do 6 mln gospodarstw domowych rocznie. W ciągu ostatnich trzech lat North Star zainwestował 270 mlnfuntów i zatrudnił 160 doświadczonych marynarzy do obsługi statków dla Dogger Bank. Firma planuje zatrudnić kolejnych 160 marynarzy w ciągu następnych trzech lat, aby sprostać obecnym zobowiązaniom kontraktowym.

JAPONIA | Rząd wprowadza zmiany w zasadach aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej

Japońskie ministerstwa przemysłu i gruntów ogłosiły rewizję zasad aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej w odpowiedzi na globalne wyzwania sektora związane z opóźnieniami i rosnącymi kosztami. Nowe przepisy wprowadzają mechanizm dostosowania cen energii elektrycznej, pozwalający na uwzględnienie do 40% wzrostu kosztów kapitałowych, w tym turbin wiatrowych, kabli przesyłowych i budowy, w oparciu o średnie ceny z roku poprzedzającego aukcję – informuje agencja Reuters.

W ramach zmian rząd zwiększy również wymagany depozyt zabezpieczający na wypadek opóźnień z 13 000 do 24 000 jenów za każdy kilowat mocy wytwórczej. Kwota przepadku depozytu będzie stopniowo wzrastać w zależności od długości opóźnienia, uwzględniając zakłócenia w łańcuchu dostaw. Zmiany wejdą w życie od czwartej rundy aukcyjnej, ale mogą zostać zastosowane również do przyszłych wzrostów kosztów firm, które wygrały pierwsze trzy rundy, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

Modyfikacje zasad są odpowiedzią na trudności branży, w której firmy takie jak Ørsted poniosły w latach 2023-2024 znaczące straty i odpisy ze względu na gwałtowny wzrost kosztów budowy, wyższe stopy procentowe oraz problemy z łańcuchem dostaw. Ostatnia zmiana zasad aukcyjnych miała miejsce w 2022 r., po krytyce branży dotyczącej wyboru trzech konsorcjów kierowanych przez Mitsubishi Corp do obsługi wszystkich trzech obszarów w pierwszej głównej rundzie aukcyjnej rządu.

FRANCJA | Iberdrola uruchamia bazę serwisową farmy wiatrowej Saint-Brieuc

Iberdrola zainaugurowała centrum operacyjno-serwisowe (O&M) w Saint-Brieuc dla morskiej farmy wiatrowej, które będzie zarządzać produkcją energii elektrycznej i koordynować prace konserwacyjne. W obiekcie zatrudnionych zostanie 80 pracowników, którzy będą nadzorowali działania przez całą dobę przez 365 dni w roku, przez okres eksploatacji wynoszący do 25 lat. Początkowo część działań będzie prowadzona we współpracy z załogami statku serwisowego Goëlo Enabler (SOV) z portu Saint-Malo, a w drugiej fazie zostaną przeniesione do portu Armor w Saint-Quay-Portrieux.

Morska farma wiatrowa Saint-Brieuc, składająca się z 62 turbin wiatrowych rozmieszczonych na obszarze 75 km², osiągnie całkowitą moc 496 MW i będzie produkować około 1 820 GWh energii rocznie, co stanowi około 9% zużycia energii elektrycznej w Bretanii, wystarczającej do zasilenia 835 000 osób. Baza operacyjno-serwisowa wyróżnia się ekologicznymi rozwiązaniami, w tym parkingiem wyposażonym w zadaszenie fotowoltaiczne o mocy 113,1 kWp (260 modułów PV), produkujące około 110 MWh/rok na potrzeby budynku i dziewięciu stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

USA | New Jersey wstrzymuje nową rundę pozwoleń na morskie farmy wiatrowe

New Jersey Board of Public Utilities (BPU) ogłosiła decyzję o wstrzymaniu przyznawania nowych pozwoleń na morskie farmy wiatrowe – informuje Reuters. Decyzja ta nastąpiła po wycofaniu się Shell z projektu Atlantic Shores, który był jedynym sfinalizowanym projektem w najnowszej rundzie przetargowej stanu, oraz w następstwie decyzji prezydenta Trumpa o przeglądzie federalnego programu morskiej energetyki wiatrowej. W ramach czwartej rundy przetargowej stan planował pozyskać do 4 GW mocy, jednak dwóch z trzech oferentów wycofało się z procesu.

Pomimo ambitnych planów gubernatora Phila Murphy’ego, zakładających instalację 11 GW do 2040 roku, BPU uznała, że przyznanie kontraktów w obecnej sytuacji byłoby nieodpowiedzialną decyzją. Atlantic Shores, joint venture między Shell a francuskim EDF, który otrzymał federalne zatwierdzenie w czasie prezydentury Bidena, zamierza kontynuować swój projekt mogący zasilić milion gospodarstw domowych, poszukując innych możliwości kontraktowych.

Jak informuje Reuters, EDF Renewables skrytykował rozporządzenie wykonawcze Trumpa, twierdząc, że stwarza ono nadzwyczajną niepewność szkodliwą dla amerykańskich miejsc pracy, produkcji energii i inwestycji.

WIELKA BRYTANIA | Navantia UK finalizuje przejęcie historycznych stoczni Harland & Wolff

Navantia UK zakończyła proces przejęcia zakładów Harland & Wolff w Belfast, Appledore, Methil i Arnish, zabezpieczając ponad 1000 miejsc pracy i wzmacniając brytyjski potencjał przemysłowy w sektorach obronnym, morskim i energetyki odnawialnej. Pod zarządem Navantia UK wszystkie cztery obiekty będą korzystać z rozległego doświadczenia w budowie statków, produkcji i zarządzaniu złożonymi programami.

Przejęcie otrzymało wszystkie niezbędne zgody regulacyjne, a obecni pracownicy zostali przeniesieni do Navantia UK z zachowaniem dotychczasowych warunków zatrudnienia. Navantia UK podkreśla wsparcie rządu brytyjskiego w procesie zabezpieczenia tej strategicznej inwestycji w brytyjskie zdolności przemysłowe. W transakcji doradzały niezależne firmy konsultingowe, w tym Alantra, Clifford Chance, TLT i KPMG.

WIELKA BRYTANIA | Rząd upraszcza procedury w celu przyspieszenia rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Brytyjski rząd ogłosił nowe środki mające na celu przyspieszenie budowy infrastruktury morskiej energetyki wiatrowej, odblokowując realizację trzynastu dużych projektów o łącznej mocy do 16 GW, co odpowiada niemal całkowitej produkcji brytyjskich elektrowni gazowych z ubiegłego roku. Inicjatywa ta może przyciągnąć inwestycje o wartości 20-30 mld funtów w krajową czystą energię i stworzyć tysiące miejsc pracy w sektorze.

W ramach rządowego Planu Zmian wprowadzono usprawnienia w procesie wydawania pozwoleń, jednocześnie zachowując ochronę środowiska naturalnego. Nowe przepisy umożliwią wyznaczanie nowych lub rozszerzanie istniejących Morskich Obszarów Chronionych w celu kompensacji wpływu farm wiatrowych na dno morskie. Koszty wyznaczenia i zarządzania tymi obszarami będą finansowane przez deweloperów morskich farm wiatrowych poprzez Fundusz Odbudowy Morskiej.

Minister Energii Michael Shanks podkreślił, że morska energetyka wiatrowa będzie fundamentem dostarczania czystej energii do 2030 roku. Wprowadzone zmiany, wraz z planowaną ustawą o planowaniu i infrastrukturze, mają przyspieszyć realizację projektów infrastrukturalnych przy jednoczesnym wsparciu odbudowy środowiska naturalnego, co ma pomóc w osiągnięciu celu ochrony 30% brytyjskich wód morskich do 2030 r.

- REKLAMA -

Zainteresuje Cie

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje

- REKLAMA -spot_img