Offshore Wind Baltic: Potencjał Finlandii sięga 24 GW, firmy z branży wiatrowej opuszczają łotewskie stowarzyszenie energetyki wiatrowej | 14.01.2025

Redakcja OWP
Redakcja OWPhttp://offshorewindpoland.pl
Na bieżąco śledzimy rozwój projektów offshore wind, analizujemy trendy rynkowe i dostarczamy eksperckich informacji o technologiach, regulacjach oraz kluczowych graczach na rynku. Masz newsa lub uwagę? Pisz na redakcja@offshorewindpoland.pl

Materiały autora

Początek 2025 roku przynosi istotne informacje dla sektora morskiej energetyki wiatrowej w regionie Morza Bałtyckiego, ze szczególnym naciskiem na rozwój rynku w Finlandii. Fińskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej przedstawiło potencjał rozwoju offshore wind, zakładający osiągnięcie 7 GW mocy do 2035 roku, ale też kontynuuje prace nad pierwszymi projektami, takimi jak farma Korsnäs o mocy 2,5 GW czy rozbudowa pionierskiego projektu Tahkoluoto. Jednocześnie fiński sektor lądowej energetyki wiatrowej zanotował imponujący wzrost o 20% w 2024 roku. Na Łotwie natomiast obserwujemy istotne zmiany organizacyjne – największe firmy z branży opuszczają krajowe stowarzyszenie, dążąc do utworzenia nowej, bardziej transparentnej organizacji. Zapraszamy do lektury szczegółowego przeglądu najważniejszych wydarzeń z regionu Morza Bałtyckiego – Offshore Wind Baltic.

ŁOTWA |  Największe firmy z branży wiatrowej opuszczają łotewskie stowarzyszenie energetyki wiatrowej

Pięciu z ośmiu największych deweloperów farm wiatrowych na Łotwie – AS European Energy, SIA Eolus, SIA EWE Neue Energien, SIA Enery i AS Latvenergo – podjęło decyzję o wystąpieniu z Łotewskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (VEA) w celu utworzenia nowej, efektywnej reprezentacji branży. Decyzja została podjęta po długotrwałych, bezskutecznych próbach zmiany niedemokratycznego i nieprzejrzystego zarządzania VEA, które jest niezgodne ze standardami ESG oraz odpowiedzialnością międzynarodowych inwestorów i czołowych deweloperów OZE wobec swoich interesariuszy. Według przedstawicieli występujących firm, obecny model zarządzania stowarzyszeniem pozwala radzie na samodzielne wybieranie i odwoływanie swoich członków oraz blokowanie wszelkich propozycji zgłaszanych przez członków w procesie demokratycznym. Firmy wielokrotnie próbowały usprawnić model zarządzania stowarzyszeniem, dążąc do większego zaangażowania członków i zmniejszenia nieproporcjonalnego wpływu pojedynczych graczy na rozwój całej branży wiatrowej. Nowa organizacja ma zapewnić demokratyczne i przejrzyste reprezentowanie interesów sektora energetyki wiatrowej na Łotwie

FINLANDIA | Moc energetyki wiatrowej zwiększyła się o 20% w 2024 roku, inwestycje przekroczyły 1,8 mld euro

Finlandia zanotowała drugi najlepszy rok w historii pod względem rozwoju energetyki wiatrowej. W 2024 roku zainstalowano 235 nowych turbin wiatrowych o łącznej mocy 1414 MW, zwiększając całkowitą moc zainstalowaną w kraju o 20%.

Obecnie w Finlandii funkcjonuje 1835 turbin wiatrowych o łącznej mocy 8358 MW. Największa koncentracja farm wiatrowych znajduje się w regionie Północnej Ostrobotni, gdzie zlokalizowano prawie 40% całkowitej mocy zainstalowanej w kraju. W 2024 roku w tym regionie powstało 87 nowych turbin o mocy 532 MW. Na poziomie gmin liderem został Kurikka, gdzie zainstalowano 57 turbin o mocy 314 MW.

Wartość inwestycji w energetykę wiatrową zrealizowanych w 2024 roku przekroczyła 1,8 miliarda euro. Według Fińskiego Stowarzyszenia Energii Odnawialnej, podobne tempo rozwoju powinno utrzymać się w 2025 roku, o ile nie nastąpią istotne zmiany w otoczeniu regulacyjnym.

„Przejrzystość i atrakcyjność środowiska inwestycyjnego odgrywa kluczową rolę dla przyszłości sektora energetyki wiatrowej w Finlandii. Obecnie mamy skuteczne ramy regulacyjne, które sprawiają, że inwestowanie w energetykę wiatrową jest bezpieczne” – podkreśla Matias Ollila, dyrektor ds. rzecznictwa w Fińskim Stowarzyszeniu Energii Odnawialnej.

W drugiej połowie dekady na rozwój energetyki wiatrowej znaczący wpływ będą miały inwestycje przemysłowe wymagające zielonej energii. Finlandia dysponuje dużą liczbą projektów wiatrowych z kompletem pozwoleń, które mogą być szybko uruchomione w odpowiedzi na zapotrzebowanie przemysłu na czystą i tanią energię.

Prezentacja z wynikami: https://suomenuusiutuvat.fi/media/tuulivoima_vuositilastot-2024.pdf

FINLANDIA | ABL przeprowadzi analizę ryzyka nawigacyjnego dla pierwszej morskiej farmy wiatrowej Finlandii

Firma konsultingowa ABL otrzymała zlecenie na przeprowadzenie studium żeglugowego dla morskiej farmy wiatrowej Korsnäs – pierwszego projektu offshore wind na otwartym morzu w Finlandii. Farma, będąca wspólnym przedsięwzięciem Vattenfall i Metsähallitus, powstanie na zachodnim wybrzeżu Finlandii na Morzu Bałtyckim. Planowana maksymalna moc instalacji to 2,5 GW, a roczna produkcja ma wynieść 7 TWh, co wystarczy do zasilenia 350 000 domów jednorodzinnych z ogrzewaniem elektrycznym. Zakres prac ABL obejmie kompleksową ocenę ryzyka nawigacyjnego, w tym modelowanie ilościowe, zaangażowanie interesariuszy oraz zalecenia dotyczące środków minimalizujących ryzyko. W analizie uwzględnione zostanie również ryzyko związane z występowaniem lodu morskiego w pobliżu miejsca inwestycji w sezonie zimowym. Projekt będzie realizowany przez hamburski oddział ABL przy wsparciu globalnego zespołu konsultingowego ds. portów i przystani oraz siostrzanej firmy OWC.

FINLANDIA | Projekt morskiej farmy wiatrowej Tahkoluoto będzie kontynuowany bez fazy demonstracyjnej

Tahkoluoto Offshore Oy ogłosiło, że będzie kontynuować projekt rozbudowy morskiej farmy wiatrowej Tahkoluoto bez planowanej wcześniej fazy demonstracyjnej obejmującej dwie turbiny. Decyzję podjęto głównie ze względu na ograniczenia czasowe dotacji inwestycyjnej przyznanej przez Ministerstwo Gospodarki i Zatrudnienia (TEM) oraz niepewność związaną z opodatkowaniem morskiej energetyki wiatrowej. Projekt główny zakłada budowę 40 turbin o mocy 15-20 MW każda, które mają zostać zainstalowane w odległości 4-22 km od brzegu na głębokości 15-45 metrów. Według obecnego harmonogramu, decyzja inwestycyjna ma zostać podjęta pod koniec 2026 roku, a budowa ma być realizowana w latach 2027-2029. Warto przypomnieć, że istniejąca farma wiatrowa Tahkoluoto, zbudowana w 2017 roku i składająca się z 11 turbin, jest pierwszą morską farmą wiatrową w Finlandii i pierwszą na świecie zbudowaną na zamarzającym morzu.

FINLANDIA | Finlandia planuje budowę 7 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej do 2035 roku

Fińskie Stowarzyszenie Energii Odnawialnej (Suomen uusiutuvat ry) przedstawiło ambitne cele rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w kraju. Plan zakłada osiągnięcie 1 GW mocy do 2030 roku, 7 GW do 2035 roku, 16 GW do 2040 roku i 24 GW do 2045 roku, przy obecnej mocy zainstalowanej wynoszącej zaledwie 44 MW. Realizacja tych celów wymagałaby inwestycji rzędu 2,5 mld euro do 2030 roku i 17,5 mld euro do 2035 roku. Według Veery Villikari z Suomen uusiutuvat, kluczowe jest ustanowienie przez rząd oficjalnych krajowych celów dla morskiej energetyki wiatrowej, aby przyciągnąć inwestorów. Bez sprzyjającego środowiska inwestycyjnego, moc zainstalowana może osiągnąć jedynie 1 GW do 2035 roku i 2 GW do 2040 roku. Rozwój morskiej energetyki wiatrowej jest szczególnie istotny w kontekście rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną, związanego m.in. z inwestycjami w centra danych i projekty wodorowe – Finlandia planuje produkować 10% zielonego wodoru w Unii Europejskiej

- REKLAMA -

Zainteresuje Cie

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje

- REKLAMA -spot_img