Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej

Redakcja OWP
Redakcja OWPhttp://offshorewindpoland.pl
Na bieżąco śledzimy rozwój projektów offshore wind, analizujemy trendy rynkowe i dostarczamy eksperckich informacji o technologiach, regulacjach oraz kluczowych graczach na rynku. Masz newsa lub uwagę? Pisz na redakcja@offshorewindpoland.pl

Materiały autora

W związku z Międzynarodowym Dniem Różnorodności Biologicznej obchodzonym 22 maja, Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło szereg działań mających na celu ochronę bioróżnorodności w Polsce. Resort rozpoczął kampanię edukacyjną „Bioróżnorodnie połączeni” oraz przygotowuje krajowy Plan Odbudowy Zasobów Przyrodniczych zgodnie z wymaganiami unijnego rozporządzenia Nature Restoration Law.

„Różnorodność biologiczna ma kluczowe znaczenie dla podtrzymania życia na Ziemi. Ochrona zasobów naturalnych jest kwestią priorytetową dla osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju w kontekście zmian klimatu, globalnego ocieplenia i ograniczonego dostępu do czystej wody i żywności dla milionów ludzi na całym świecie. Działalność człowieka w ciągu ostatniego stulecia doprowadziła do przekształcenia relacji człowiek-środowisko, utraty różnorodności biologicznej, zmian w ekosystemach i świadczonych przez nie usługach oraz trwałych zmian w rozmieszczeniu gatunków” – podkreślił Mikołaj Dorożała, wiceminister klimatu i środowiska, Główny Konserwator Przyrody.

Ministerstwo rozpoczęło duży projekt dotyczący przygotowania krajowego Planu Odbudowy Zasobów Przyrodniczych, w którym określone zostaną konkretne cele dla ekosystemów lądowych, morskich, rzecznych, miejskich, rolniczych i leśnych, a także populacji owadów zapylających. Plan będzie zawierał podstawowe i dodatkowe elementy, biorąc pod uwagę krajowe uwarunkowania i dostępność danych.

Kampania edukacyjna „Bioróżnorodnie połączeni” skierowana jest do dzieci oraz ich opiekunów i ma na celu zwrócenie uwagi na różnorodność biologiczną poprzez teledyski i piosenki. Bohaterami kampanii są zwierzęta, które można spotkać w lasach, miejskich parkach czy własnych ogródkach. Celem jest budowanie umiejętności rozpoznawania gatunków oraz wiedzy o ich znaczeniu w przyrodzie.

„W tym roku rozpoczęliśmy dużą kampanię edukacyjną na rzecz bioróżnorodności. Wierzę, że działania mające na celu podnoszenie świadomości ekologicznej przyczynią się do osiągnięcia stanu, w którym każdy będzie głęboko przekonany o potrzebie zachowania bioróżnorodności, a hasło życia w zgodzie z naturą będzie powszechnie akceptowane” – podsumował Mikołaj Dorożała.

Ministerstwo prowadzi również prace nad wdrożeniem Nature Restoration Law – rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych. Jednym z najważniejszych celów tego rozporządzenia jest poprawa różnorodności biologicznej poprzez utrzymanie zróżnicowania ekosystemów, gatunków i genów.

Wiceminister podkreślił znaczenie właściwego zarządzania ekosystemami takimi jak obszary morskie, tereny podmokłe i lasy, które pozostają skutecznym rozwiązaniem łagodzącym zmiany klimatu ze względu na ich wysoki potencjał sekwestracji. Zdrowe ekosystemy mogą zatrzymać więcej wody przy powodzi, lepiej oczyścić powietrze i pochłaniać więcej gazów cieplarnianych.

Ochrona bioróżnorodności stanowi kluczowy element strategii zrównoważonego rozwoju Polski oraz realizacji zobowiązań wynikających z Europejskiego Zielonego Ładu. Różnorodne biologicznie ekosystemy zwiększają odporność środowiska na zmiany klimatu, zapewniają usługi ekosystemowe niezbędne dla funkcjonowania gospodarki oraz przyczyniają się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Wdrożenie krajowego Planu Odbudowy Zasobów Przyrodniczych oraz działania edukacyjne są elementami kompleksowej strategii adaptacji do zmian klimatu i ochrony zasobów naturalnych dla przyszłych pokoleń.

- REKLAMA -

Zainteresuje Cie

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje