Międzynarodowe sympozjum „Baltic Waterscapes” – badania nad ekosystemami Bałtyku w kontekście zmian klimatycznych

Redakcja OWP
Redakcja OWPhttp://offshorewindpoland.pl
Na bieżąco śledzimy rozwój projektów offshore wind, analizujemy trendy rynkowe i dostarczamy eksperckich informacji o technologiach, regulacjach oraz kluczowych graczach na rynku. Masz newsa lub uwagę? Pisz na redakcja@offshorewindpoland.pl

Materiały autora

Uniwersytet Gdański we współpracy z Uniwersytetem w Utrechcie organizuje interdyscyplinarne sympozjum poświęcone kulturowym i ekologicznym wymiarom życia w regionie Morza Bałtyckiego. Wydarzenie zaplanowane na 2025 rok skupi się na współczesnych wyzwaniach ekologicznych oraz rozwoju teorii kulturowej w kontekście unikalnego brackicznego środowiska bałtyckiego.

Morze Bałtyckie, będące jednym z najmłodszych i najpłytszych mórz na planecie, połączonym z Oceanem Atlantyckim jedynie wąską cieśniną, stanowi unikalne środowisko o niskim zasoleniu i zawartości tlenu. Region Gdańska i szerszej Pomorskiej, gdzie ląd i morze, rzeki i jeziora nieustannie się przeplatają, tworzy wyjątkowy kontekst dla badań nad wymiarami życia wykraczającymi poza ludzką perspektywę.

Sympozjum ma na celu zbadanie, w jaki sposób woda kształtuje, zakłóca i podtrzymuje formy życia, narracje oraz struktury społeczne w czasach niepewności ekologicznej, napięć geopolitycznych i transformacji kulturowej. Organizatorzy podkreślają szczególne znaczenie teorii takich jak Hydrofeminizm, Blue Humanities oraz teoria More-than-Human w kontekście współczesnych wyzwań środowiskowych.

Wydarzenie skierowane jest do interdyscyplinarnej społeczności naukowców z zakresu humanistyki i nauk społecznych, w tym filozofów, socjologów, geologów, badaczy literatury i kultury, filologów, kuratorów, artystów oraz przedstawicieli instytucji kulturalnych i organizacji pozarządowych.

Tematyka sympozjum obejmuje szeroki zakres zagadnień, w tym krajobrazy wodne w języku, literaturze, sztuce i pamięci kulturowej regionów Polski, Słowiańszczyzny, Bałtyki i krajów nordyckich, filozofię wody w ramach Blue Humanities, wodę jako miejsce konfliktów, współpracy i oporu wykraczających poza ludzką perspektywę, zmiany klimatyczne, hydropolitykę i sprawiedliwość środowiskową oraz lokalne odpowiedzi na globalne kryzysy w kontekście Antropocenu.

Organizatorzy zachęcają do zgłaszania propozycji w różnych formatach, włączając tradycyjne referaty akademickie, interwencje artystyczne, wykłady performatywne oraz dyskusje panelowe. Głównym językiem sympozjum jest angielski, jednak prezentacje w języku polskim mogą być również rozważane po wcześniejszym skontaktowaniu się z organizatorami.

Wybrane wystąpienia z sympozjum będą rozpatrywane do publikacji w recenzowanym tomie wydawanym przez V&A Publishers, będący częścią wydawnictwa Brill Publishers. Organizatorzy oczekują 300-słownych abstraktów wraz z krótką biografią maksymalnie 150 słów do 30 czerwca 2025 roku. Powiadomienia o akceptacji zostaną wysłane do 15 lipca 2025 roku.

Za organizację odpowiadają dr Irena Chawrilska z Uniwersytetu Gdańskiego oraz dr Rick Dolphijn z Universiteit Utrecht w Holandii.

Sympozjum „Baltic Waterscapes” wpisuje się w rosnący nurt badań nad znaczeniem ekosystemów wodnych dla zrównoważonego rozwoju i adaptacji do zmian klimatycznych. Region Morza Bałtyckiego, charakteryzujący się szczególną wrażliwością na zmiany środowiskowe i presję antropogeniczną, stanowi kluczowy obszar dla zrozumienia lokalnych odpowiedzi na globalne wyzwania ekologiczne. Interdyscyplinarne podejście łączące perspektywy humanistyczne z naukami o środowisku może przyczynić się do wypracowania nowych strategii ochrony i zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi w regionie bałtyckim.

- REKLAMA -

Zainteresuje Cie

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje