Inwestorzy projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 poinformowali o otrzymaniu kompletu pozwoleń na budowę. Wojewoda Pomorski wydał łącznie 17 pozwoleń, które dotyczą m.in. instalacji na Morzu Bałtyckim 100 turbin wiatrowych i 2 morskich stacji elektroenergetycznych, ułożenia kabli eksportowych i wewnętrznych oraz instalacji 2 stacji lądowych wraz z infrastrukturą.
Norweski Equinor i Polenergia informują, że są o krok od budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor w Polsce podkreśla, że komplet morskich i lądowych pozwoleń to ważny moment dla projektów.
– Pozwala nam przystąpić do kolejnego etapu realizacji morskich farm wiatrowych. Przygotowujemy się do podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID) i rozpoczęcia prac budowlanych – mówi Kołodziejczyk.
Pozwolenia wydane przez Wojewodę Pomorskiego dotyczące projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3 obejmują m.in.:
- 100 turbin wiatrowych wraz z wewnętrzną siecią elektroenergetyczną i telekomunikacyjną
- 2 morskie stacje elektroenergetyczne
- podmorskie kable eksportowe
- 2 lądowe stacje elektroenergetyczne wraz z infrastrukturą towarzyszącą
- lądowe linie kablowe 400 kV wraz z infrastrukturą towarzyszącą
- lądowe linie kablowe 220 kV wraz z infrastrukturą towarzyszącą
- drogę dojazdową do lądowej stacji elektroenergetycznej
Jerzy Zań, prezes zarządu Polenergia S.A. informuje z kolei, że pierwsze prace przygotowawcze
na lądzie rozpoczną się jeszcze w tym roku, a pierwsza energia z obu projektów popłynie już za trzy lata.
Morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3, o łącznej mocy 1440 MW, będą znajdować się w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, w odległości od 22 do 37 km od linii brzegowej.
Pierwsza energia z obu projektów ma popłynąć do sieci w 2027 r. Komercyjny etap ich użytkowania jest zaplanowany od 2028 r.
Inwestorzy wskazują, że planowane inwestycje przebiegają zgodnie z zakładanymi harmonogramami. Projekty uzyskały niezbędne decyzje środowiskowe wraz z umowami przyłączeniowymi, a w 2021 r. Urząd Regulacji Energetyki przyznał każdemu z projektów kontrakty różnicowe.
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.