Ministerstwo Energii Litwy skierowało do konsultacji publicznych projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródeł energii, który ma pozwolić na wznowienie zawieszonej aukcji na budowę morskiej farmy wiatrowej o mocy 700 MW.
Propozycja zmian przyczyni się do maksymalizacji korzyści dla konsumentów, nie wpłynie negatywnie na lądowe farmy wiatrowe i będzie atrakcyjnym projektem dla potencjalnych inwestorów. Przewiduje również zwiększenie korzyści dla ludności, zwiększenie listy gmin, które mają uzyskać wsparcie oraz na zmniejszenie kosztów projektu o około 500 mln euro.
„Morska farma wiatrowa na Litwie jest niezbędną strategiczną inwestycją, gwarantującą bezpieczeństwo energetyczne Litwy. Instalacja zapewni bardziej stabilną, przewidywalną krajową produkcję energii elektrycznej i dywersyfikację źródeł wytwarzania. Kluczową kwestią jest to, że konsumenci energii elektrycznej nie powinni płacić za ten projekt i że powinien on być finansowany z generowanych korzyści. Przyniesie to również większe korzyści gminom, ponieważ rozszerzyliśmy beneficjentów morskiej farmy wiatrowej z jednej gminy do aż pięciu” – powiedział minister energii Žygimantas Vaičiūnas.
Jak tłumaczy litewski resort energii, zmiany w prawie mają zapewnić, że rozwój morskiej energetyki wiatrowej przyniesie korzyści konsumentom i będzie miał pozytywny wpływ na końcowe ceny energii elektrycznej. Z przedstawionych szacunków wynika, że planowana morska farma wiatrowa może obniżyć średnią cenę energii elektrycznej dla konsumentów o około 3 euro/MWh.
Zmiany mają zapewnić, że w sytuacji, w której konsumenci muszą wnieść wkład w realizację inwestycji, powinien być on mniejszy niż korzyści płynące z morskiej farmy wiatrowej. Jakikolwiek wkład finansowy konsumentów w morską farmę wiatrową byłby wnoszony dopiero od momentu, gdy instalacja faktycznie zacznie wytwarzać energię elektryczną, czyli ok. 2033 r.
Ponadto, projekt nowelizacji ustawy zakłada indeksację ceny aukcyjnej o wysokość inflacji przez 8 lat liczonych od momentu ogłoszenia zwycięskiego oferenta. W poprzedniej wersji przepisów przewidziano 23 lat. Zdaniem ministerstwa energii pozwoli to obniżyć koszty inwestycji o 0,5 mld euro.
Negocjacje będą prowadzone z minimalną liczbą oferentów. Obejmowałyby one negocjacje z deweloperem w sprawie ceny transakcyjnej lub zmniejszenia wolumenu produkcji energii elektrycznej objętej zachętami. Zapewniłoby to niższą cenę końcową projektu. Jak podkreśla ministerstwo energii, druga aukcja na morską farmę wiatrową zostanie ponownie uruchomiona po uchwaleniu zmian w ustawie o odnawialnych źródłach energii.
Jak informowaliśmy na offshorewindpoland.pl, litewski rząd zatwierdził pod koniec stycznia 2025 r. propozycję Ministerstwa Energii dotyczącą tymczasowego wstrzymania drugiej aukcji morskiej farmy wiatrowej, która została ogłoszona 18 listopada 2024 r. Decyzja miała na celu przegląd i modyfikację warunków prowadzonej procedury, a w konsekwencji optymalizację procesu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.
Litwa planuje budowę dwóch morskich farm wiatrowych o mocy około 1,4 GW, które mają zostać uruchomione w wyłącznej strefie ekonomicznej na Morzu Bałtyckim w pobliżu Połągi w 2028 r. Instalacje mają łącznie produkować do 6 TWh energii elektrycznej rocznie, a także przyciągną prawie 3 mld euro inwestycji i stworzą co najmniej 1300 nowych miejsc pracy.
Źródło: Ministerstwo Energii Litwy