- REKLAMA -spot_img

Konfederacja Lewiatan krytykuje nowe zmiany w projekcie ustawy wiatrakowej

Redakcja OWP
Redakcja OWPhttp://offshorewindpoland.pl
Na bieżąco śledzimy rozwój projektów offshore wind, analizujemy trendy rynkowe i dostarczamy eksperckich informacji o technologiach, regulacjach oraz kluczowych graczach na rynku. Masz newsa lub uwagę? Pisz na redakcja@offshorewindpoland.pl

Materiały autora

Konfederacja Lewiatan wyraziła zaniepokojenie nowymi, niekonsultowanymi zmianami w projekcie ustawy wiatrakowej, których wprowadzenie może stworzyć dodatkowe bariery dla rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce. Projekt ustawy, który miał przyspieszyć inwestycje w odnawialne źródła energii, wciąż nie został zatwierdzony przez Stały Komitet Rady Ministrów.

Głównym celem proponowanej ustawy jest zmniejszenie minimalnej odległości instalacji wiatrowych od zabudowań z 700 do 500 metrów. Jednak przed ostatnim posiedzeniem Komitetu projekt został uzupełniony o zapisy, które nie były wcześniej konsultowane z branżą energetyczną.

Jesteśmy rozczarowani sposobem pracy nad projektem ustawy. Nasz niepokój budzi również treść wprowadzonych zmian. W przypadku ich przyjęcia powstaną kolejne ryzyka, które jeszcze bardziej utrudnią i tak skomplikowane i kosztowne procesy rozwoju projektów wiatrowych, obecnie trwające nawet 8 lat. Stoi to w sprzeczności  z pierwotnym celem projektu, jakim jest wdrożenie ułatwień dla branży. W nowej wersji projektu znalazł się  m.in. mechanizm przymusowej rozbiórki elektrowni wiatrowych, które znajdą się w odległości mniejszej niż co najmniej maksymalna całkowita wysokość elektrowni wiatrowej od drogi krajowej – także w sytuacji rozbudowy takiej drogi. W takim przypadku elektrownia wiatrowa musi zostać poddana rozbiórce, bez pełnego odszkodowania. Taki stan prawny wprowadzi niepewność, potęgując trudne otoczenie regulacyjne w sektorze OZE” – podkreśla Paulina Grądzik, zastępczyni dyrektora departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan.

Szczególne kontrowersje budzi wprowadzenie mechanizmu przymusowej rozbiórki elektrowni wiatrowych zlokalizowanych zbyt blisko dróg krajowych – również w przypadku rozbudowy już istniejących dróg. Według nowych przepisów, elektrownie wiatrowe znajdujące się w odległości mniejszej niż maksymalna całkowita wysokość elektrowni od drogi krajowej, będą musiały zostać rozebrane bez pełnego odszkodowania.

Konfederacja Lewiatan zwraca uwagę, że ustawa wiatrakowa ma kluczowe znaczenie nie tylko dla branży energetyki wiatrowej, ale również dla rozwoju biometanu, gdyż może odblokować projekty wielkoskalowe. Organizacja apeluje o przyspieszenie prac nad projektem, ponowną analizę wprowadzonych zmian oraz włączenie przedstawicieli sektora energetycznego w proces konsultacji.

- REKLAMA -

Zainteresuje Cie

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje

- REKLAMA -spot_img