JDR Cable Systems dostarczy kable dynamiczne dla MFW Eolmed

Producent JDR Cable Systems (JDR), globalny dostawca kabli podmorskich, będący częścią polskiej Grupy TELE-FONIKA Kable, otrzymał kontrakt na wyprodukowanie i dostawę dynamicznych kabli międzysystemowych (IAC) 66kV dla niezależnego producenta energii odnawialnej Qair. Inwestor realizuje projekt pływającej morskiej elektrowni wiatrowej Eolmed o mocy 30 MW. Żyły kablowe zostaną wyprodukowane w bydgoskim zakładzie TFK w Polsce.

Projekt MFW Eolmed zostanie podłączony do francuskiej sieci przesyłowej (RTE), dostarczając około 100 milionów kWh energii rocznie – co odpowiada zużyciu energii elektrycznej przez 50 tys. gospodarstw domowych. Farma będzie zlokalizowana na południu Francji, 18 km od wybrzeża Gruissan i Port-La Nouvelle w regionie Oksytania.

JDR zaprojektuje i wyprodukuje dynamiczne kable 66kV, a żyły kablowe zostaną wyprodukowane w bydgoskim zakładzie TFK w Polsce. Kable zostaną przetransportowane do ostatecznego montażu i testów w zakładzie JDR w Hartlepool w Wielkiej Brytanii. Bourbon Offshore Gaïa będzie odpowiedzialna za transport i instalację kabli i akcesoriów między każdą z pływających turbin wiatrowych o mocy 10 MW a pływającym węzłem elektrycznym Eolmed.

-Ten projekt podkreśla nasze zaufane możliwości w rozwijającym się sektorze pływającej morskiej energetyki wiatrowej, po niedawnej pracy nad projektem pływającej elektrowni wiatrowej Eoliennes Flottantes du Golfe du Lion. Jako lider na rynku technologii kabli dynamicznych i z dużym doświadczeniem w sektorze wiatrowym, kontrakt ten jest okazją dla naszego zespołu ekspertów do zapewnienia pełnego zestawu umiejętności i wiedzy, dostarczając kompletną analizę systemu, produkcję i testowanie kabli dynamicznych – powiedział John Price, dyrektor sprzedaży w JDR.

Produkcja i dostawa kabli zostanie zrealizowana w drugiej połowie 2024 r.

Kontrakt jest częścią francuskiego celu, jakim jest uruchomienie 40 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej do 2050 r. Prezydent Francji stwierdził, że będzie to około 50 projektów, z których 4 w 8 pierwszych przetargach wstępnie wybrały Qair.

TFK Group jest wiodącym światowym producentem przewodów i kabli, z głównymi zakładami produkcyjnymi w Europie i biurami sprzedaży na całym świecie. Grupa TFK, z siedzibą w Polsce, składa się z kilku spółek handlowych, posiadających znaczną liczbę zakładów produkcyjnych w całej Europie oraz Dział Recyklingu Odpadów Kablowych w Polsce. Grupa TFK oferuje 25 tys. rodzajów przewodów i kabli, które są sprzedawane w 80 krajach.

JDR jest światowym pionierem w opracowywaniu kabli typu inter-array do projektów morskich elektrowni wiatrowych, falowych i pływowych. W dniu 29 sierpnia 2017 r. JDR został przejęty przez właściciela TFKable, a obie firmy utworzyły TFK.Group, która natychmiast stała się jednym z liderów na globalnym rynku kabli i systemów kablowych z zakładami produkcyjnymi w Europie i sieciami dystrybucyjnymi na całym świecie.

Zostaw komentarz

Strona główna » JDR Cable Systems dostarczy kable dynamiczne dla MFW Eolmed