Ignitis i CIP zbudują morską farmę wiatrową w Estonii

Litewski Ignitis Renewables oraz duński Copenhagen Infrastructure Partners za pośrednictwem swojego funduszu Growth Markets Fund II zwyciężyły w aukcji na budowę morskiej farmy wiatrowej na obszarze Liivi 2 w Estonii. Za pozwolenie na budowę zwycięzca zapłaci 1,7 mln euro.

Zgodnie z obowiązującą procedurą pozwolenie na budowę farmy wiatrowej otrzymuje ten inwestor, który zaoferuje najwyższą stawkę.

Obszar Liivi 2 o powierzchni ok. 115 km 2 znajduje się na północny zachód od wyspy Ruhnu, w pobliżu estońskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego, na którym może powstać farma o łącznej mocy do 1,4 GW. Instalacja ma produkować energię po 2030 r.

– To już drugi przetarg na morską farmę wiatrową wygrany przez Ignitis Renewables w krajach bałtyckich. Wygrywając, Ignitis Group osiąga cel strategiczny, jakim jest zabezpieczenie drugiego projektu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na naszym rodzimym rynku, co stanowi znaczący krok do osiągnięcia celu jakim jest posiadanie zielonych i elastycznych instalacji o mocy 4-5 GW do 2030 r. – powiedział Darius Maikštėnas, dyrektor generalny Ignitis Group.

Podkreślił, że zwycięstwo w aukcji stanowi kolejny znaczący kamień milowy w transformacji energetycznej regionu bałtyckiego. Rozwój morskiej energetyki wiatrowej wspiera cele związane z dekarbonizacją i zwiększa bezpieczeństwo energetyczne.

W tym roku Ignitis Renewables i CIP podpisały umowę o współpracy w zakresie morskiej energetyki wiatrowej w Estonii i na Łotwie.

Przypomnijmy, że w połowie stycznia odbędzie się kolejna aukcja. Nie rozstrzygnięto jeszcze zwycięzcy dla obszaru Liivi 1.

Zgodnie z planem na rzecz energii i klimatu (KPEiK) przekazanym przez Estonię do Komisji Europejskiej, do 2030 r. kraj ten ma posiadać 14 morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 7 GW. Mają one odpowiadać za produkcję 26 TWh energii elektrycznej.

Zostaw komentarz

Strona główna » Ignitis i CIP zbudują morską farmę wiatrową w Estonii