Gotlandia daje zielone światło dla morskiej farmy wiatrowej Aurora na Bałtyku

Władze regionu Gotlandii zarekomendowały rządowi Szwecji wydanie zgody na realizację projektu morskiej farmy wiatrowej Aurora o mocy 5,5 GW. To inwestycja realizowana wspólnie przez OX2 i Ingka Investments.  

Jak informuje OX2, w ramach pierwszej fazy projektu, która może zostać ukończona do 2030 r., do odbiorców energii w południowej Szwecji może popłynąć ponad 6 TWh energii elektrycznej rocznie. Oczekuje się, że projekt morskiej farmy wiatrowej Aurora zostanie ukończony do 2035 r. Wówczas będzie mogła dostarczać do 24 TWh energii elektrycznej rocznie.

Morska farma wiatrowa Aurora ma powstać ok. 22 km na południe od wyspy Gotlandia i ponad 30 km na wschód od wyspy Olandia na Morzu Bałtyckim. Jak wskazuje OX2, Morze Bałtyckie jest również ważnym obszarem dla szwedzkich sił zbrojnych – dzięki odpowiedniej aparaturze zamontowanej na turbinach farma wesprze obserwację tego obszaru pod względem bezpieczeństwa.

W związku z podjętą decyzją, władze Gotlandii ogłosiły również, że produkcja energii jest pilnym i ważnym interesem publicznym, a farma wiatrowa zapewniłaby znaczący wkład w generację energii elektrycznej w południowej części Szwecji, gdzie zużycie energii jest największe ze względu na rozlokowane zakłady przemysłowe.

Oprócz produkcji energii elektrycznej, OX2 pracuje nad poprawą bioróżnorodności w tym regionie. Spółka bada m.in. możliwości zaprojektowania stałych komponentów farmy (np. fundamentów) na cele sztucznej rafy. Jak informuje OX2, w planie jest również zbadanie możliwości hodowli na dużą skalę małży wokół farmy, co pomogłoby w zmniejszeniu eutrofizacji.

Warto również wskazać, że OX2 jest zainteresowana realizacją projektów morskich farm wiatrowych w Polsce. W niedawnej rozmowie z offshorewindpoland.pl Katarzyna Suchcicka, prezes OX2 Polska, poinformowała, że szwedzki deweloper OX2 chce przekonać polskich inwestorów do partnerstw w drugiej fazie rozwoju offshore wind. Wskazała, że dzięki doświadczeniu w rozwoju morskich farm wiatrowych i znajomości regionu Morza Bałtyckiego, jest idealnym kandydatem na partnera kolejnych projektów offshore wind w naszym kraju.

Źródło: OX2, własne

Zostaw komentarz

Strona główna » Gotlandia daje zielone światło dla morskiej farmy wiatrowej Aurora na Bałtyku