Deep Wind Offshore i Ellevio łączą siły w offshore wind na północy Bałtyku

Firma energetyczna Ellevio nawiązała współpracę z norweską firmą Deep Wind Offshore w celu zbadania zrównoważonego rozwiązania umożliwiającego podłączenie morskiej farmy wiatrowej Olof Skötkonung, położonej 52 km na północny wschód od Gävle, do szwedzkiej sieci energetycznej. Farma będzie składać się z 70 turbin wiatrowych, które zapewnią 7,5 TWh bezemisyjnej energii rocznie.

W ramach współpracy firmy połączą globalną wiedzę Deep Wind Offshore w zakresie morskiej energetyki wiatrowej z rolą Ellevio jako właściciela i operatora sieci, aby wspólnie rozwijać i obsługiwać projekty OZE.  Współpraca ma na celu zbadanie nowych modeli sieci lądowych i morskich oraz nowych rozwiązań, które mogą przyspieszyć adaptację do zmian klimatu klientów przemysłowych.

Jak wyjaśnia Deep Wind Offshore, głównym celem współpracy jest projekt morskiej farmy wiatrowej Olof Skötkonung w Zatoce Botnickiej, która ma powstać 53 km na północny wschód od Gävle. Planuje się, że farma będzie składała się z 70 turbin wiatrowych, które łącznie pozwolą na produkcję do 7,5 TWh energii elektrycznej rocznie, co odpowiada znacznej części zapotrzebowania na energię elektryczną w hrabstwach Gävleborg i Uppsala w 2021 r.

Deep Wind Offshore rozwija projekty w kilku krajach i widzi szczególny potencjał na rynku szwedzkim ze względu na odpoweidnie zasoby wiatru, rosnące zapotrzebowanie na energię odnawialną i skuteczny system regulacyjny, który wspiera tworzenie nowych źródeł energii. Deep Wind Offshore to międzynarodowy deweloper i właściciel morskich projektów wiatrowych z siedzibą w Norwegii oraz biurami w Szwecji i Korei Południowej. Głównymi właścicielami są Knutsen Group, Haugaland Kraft, Sunnhordland Kraftlag i Octopus Energy. Firma prowadzi projekty w Korei Południowej wspólnie z bp oraz w Norwegii z EDF Renewables. Deep Wind Offshore posiada portfolio projektów OZE o mocy ponad 10 GW, w tym 2 GW w fazie rozwoju.

Źródło: Deep Wind Offshore/Ellevio

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.

Zostaw komentarz

Strona główna » Deep Wind Offshore i Ellevio łączą siły w offshore wind na północy Bałtyku