GE Vernova wchodzi na Nowojorską Giełdę Papierów Wartościowych

Spółka GE Vernova (NYSE: GEV) ogłosiła 2 kwietnia 2024 r., że został zakończony proces jej wydzielenia z GE. Od wtorku rozpoczęła notowania na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (NYSE) jako niezależna spółka pod symbolem giełdowym „GEV”.

Spółki GE Vernova i GE Aerospace, która również rozpoczęła działalność jako niezależna spółka, razem po raz pierwszy pojawiły się na NYSE o godzinie 9:30 ET (czasu wschodniego, 15:30 w Polsce).

– Dziś GE Vernova staje się niezależną firmą skoncentrowaną wyłącznie na przyspieszeniu transformacji energetycznej w celu stworzenia bardziej zrównoważonej przyszłości – oświadczył Scott Strazik, prezes GE Vernova.

– Nasze segmenty związane z wytwarzaniem energii, energetyką wiatrową i elektryfikacją oferują produkty i usługi niezbędne dla branży elektroenergetycznej. Pracujemy nad zaspokojeniem rosnącego zapotrzebowania i dostarczeniem energii elektrycznej, która jest niezbędna dla zdrowia, bezpieczeństwa, ochrony i poprawy jakości życia. GE Vernova powstała z myślą o elektryfikacji i dekarbonizacji świata. Jestem niesamowicie dumny z tego, co nasz zespół osiągnął dzięki realizacji tego przełomowego etapu, a także podekscytowany możliwością kontynuowania tej drogi wraz z naszymi klientami i akcjonariuszami.

GE Vernova zatrudnia ponad 80 000 pracowników w ponad 100 krajach. Wiele wiodących na świecie przedsiębiorstw użyteczności publicznej, deweloperów, rządów i dużych przemysłowych użytkowników energii elektrycznej korzysta z jej bazy urządzeń do generowania, przesyłania, organizowania, przekształcania i magazynowania energii elektrycznej w sposób niezawodny i wydajny. Dzięki swojej infrastrukturze składającej się z ponad 7000 turbin gazowych, co czyni ją największą na świecie, oraz około 55 000 turbin wiatrowych i najnowocześniejszej technologii elektryfikacji, GE Vernova przyczynia się do wytwarzania około 30% światowej energii elektrycznej.

Firma koncentruje się na realizacji działań w oparciu o zrównoważony rozwój, innowacje i efektywność, a także opiera się na swojej historii innowacji, inwestując około 1 miliarda dolarów rocznie w badania i rozwój, aby stymulować rozwój przełomowych rozwiązań technicznych dla transformacji energetycznej.

GE w Polsce

GE jest obecne w Polsce od 1992 roku i zatrudnia ponad 5 000 pracowników na stanowiskach związanych z lotnictwem, opieką zdrowotną, kapitałem, energią, energetyka odnawialną i technologiami cyfrowymi. Fabryki GE działające w Elblągu i Wrocławiu oraz Centrum Projektowania Inżynieryjnego (EDC) stanowią dobry przykład na to, jak GE Vernova wspiera rozwój zróżnicowanego miksu energetycznego poprzez niezawodne i wydajne wytwarzanie energii.

GE Vernova jest dostawcą turbiny dla nowopowstającej elektrowni gazowej Grupy Orlen w Ostrołęce, której oddanie do eksploatacji planowane jest na 2025 rok, a także liderem konsorcjum wykonawczego budowy nowych bloków energetycznych zasilanych gazem w Elektrowni Dolna Odra należącej do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Przypomnijmy, że Ppzedstawiciele PGE Polskiej Grupy Energetycznej i duńskiego inwestora Ørsted podpisali umowę ze spółką GE Vernova, reprezentowaną w Polsce przez GE Power Sp. z o.o., oraz Polimex Mostostal. Konsorcjum zbuduje lądową infrastrukturę niezbędną do wyprowadzenia mocy z projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica 2, jednego z dwóch etapów projektu offshore wind – Baltica. 

W październiku 2023 r. PGE oraz GE (GE Wind France SAS i GE Power Sp. z o.o.) podpisały umowę dotyczącą rozwoju projektu mającego na celu przetestowanie produkcji zielonego wodoru przy użyciu morskiej turbiny wiatrowej GE.

Zostaw komentarz

Strona główna » GE Vernova wchodzi na Nowojorską Giełdę Papierów Wartościowych