Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ) zleci przygotowanie kompleksowych wytycznych dotyczących wpływu lądowych farm wiatrowych na awifaunę. Jest to istotna inicjatywa w kontekście rosnącej liczby inwestycji w energetykę wiatrową w Polsce. GDOŚ zwróciła się do rynku z prośbą o oszacowanie wartości zamówienia.
Planowane opracowanie ma stanowić kompleksowy przewodnik w zakresie ochrony ornitofauny zarówno na etapie budowy, jak i eksploatacji farm wiatrowych. Dokument będzie obejmował szczegółowe wytyczne dotyczące prowadzenia monitoringu przed i po realizacji inwestycji, analizy wyników oraz identyfikacji potencjalnych zagrożeń dla ptactwa.
Szczególny nacisk zostanie położony na działania minimalizujące i kompensacyjne, mające na celu maksymalne ograniczenie negatywnego wpływu instalacji wiatrowych na populacje ptaków. Wytyczne będą również zawierać istotne elementy proceduralne dotyczące ocen oddziaływania na środowisko, w tym na poziomie strategicznym.
Jak czytamy w dokumentacji, aby właściwie przeprowadzić ocenę oddziaływania na środowisko konieczna jest wiedza na temat techniki prowadzenia badań przedrealizacyjnych i określenia miejsc istotnych dla awifauny (m.in. miejsc występowania, w tym obszarów lęgów, żerowania, tras migracji i zimowania) oraz sposobów analizy tych wyników. Bez prawidłowej interpretacji uzyskanych rezultatów inwentaryzacji nie będzie możliwe określenie faktycznego wpływu planowanych przedsięwzięć na ptaki oraz zaprojektowanie adekwatnych do stwierdzonych oddziaływań działań minimalizujących i kompensacyjnych.
Projekt będzie finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach umowy nr 3443/2022/Wn50/NE-PO/D, dotyczącej wsparcia GDOŚ w realizacji zobowiązań w zakresie ocen oddziaływania na środowisko i obszary Natura 2000.
GDOŚ obecnie prowadzi proces szacowania wartości zamówienia, przyjmując zgłoszenia do 13 lutego 2025 r. Działanie to ma charakter badania rynku i nie stanowi formalnego postępowania przetargowego w rozumieniu ustawy Prawo zamówień publicznych.
Inicjatywa ta wpisuje się w szerszy kontekst rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce, zapewniając jednocześnie odpowiednie standardy ochrony środowiska naturalnego.