Pomorze Zachodnie to ważne miejsce na energetycznej mapie Polski, które jest również jednym z centrów rozwoju energetyki wiatrowej. Jak przekonuje Stanisław Gawłowski, senator Platformy Obywatelskiej, w rozmowie z Twoim Radiem, pod tym względem region jest liderem.
Jak zaznaczył, gdyby energia elektryczna generowana na Pomorzu Zachodnim była wykorzystywana wyłącznie na potrzeby regionu, to ponad 80% energii pochodziłoby z OZE.
– To wielki sukces Pomorza Zachodniego – stwierdził.
Według senatora Gawłowskiego Pomorze Zachodnie to też wielkie zagłębie produkcji komponentów do instalacji OZE.
– Obecnie w zakładach produkcyjnych związanych z tą branżą pracuje kilkanaście tysięcy osób. Począwszy od zakładu pod Goleniowem, gdzie produkują łopaty do turbin wiatrowych, przez zakłady w Szczecinie, które są głównym dostawcą modułów kupowanych przez Vestasa, Siemensa czy GE. W produkcji podzespołów do turbin wiatrowych Pomorze Zachodnie jest wielkim liderem. To tutaj znajduje się duży zakład Vestasa. Również na Pomorzu Zachodnim znajduje się kilka szkół i ośrodków kształcących przyszłych serwisantów i monterów turbin wiatrowych. To dość trudny, ale dość dobrze płatny zawód – powiedział gość Twojego Radia.
W tym kontekście podkreślił, że co czwarty monter i serwisant turbin wiatrowych na świecie jest Polakiem pracując w różnych miejscach na globie m.in. w Nowej Zelandii, Australii, Stanach Zjednoczonych czy Brazylii.
Jednocześnie zwrócił uwagę, że wymierną korzyścią związaną z rozwojem OZE na Pomorzu Zachodnim stanowią wpływy dla gmin z tytułu podatków.
– Gdyby nie farmy wiatrowe to spora część biednych gmin nie byłaby w stanie realizować swoich podstawowych zobowiązań – stwierdził senator Gawłowski.
Pomorze Zachodnie centrum rozwoju MEW
Zachodniopomorskie to również region ważny dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. W Szczecinie Vestas zbuduje zakład, w którym będą montowane gondole i piasty turbin. Elementy produkowane w szczecińskiej fabryce trafią zarówno na rynek polski, jak i rynki globalne. Uruchomienie zakładu zaplanowano na drugą połowę 2024 r. W stolicy Pomorza Zachodniego fabrykę chce zbudować hiszpański Windar. Będą w niej powstawać elementy wież wiatrowych dla morskich albo lądowych farm wiatrowych, konstrukcje fundamentów, masztów lub wież metalowych. Fabryka ma być uruchomiona w 2026 r.
Ponadto, w Świnoujściu Orlen buduje terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych. Zgodnie z harmonogramem prace zostaną zakończone w 2025 r. Jak informował Orlen, nabrzeża i place składowe pozwolą na transport i montaż najnowocześniejszych turbin wiatrowych o mocy 15 MW i większych. Terminal posłuży w pierwszej kolejności do realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, następnie będzie wspierał realizację projektów innych deweloperów oraz kolejnych inwestycji Grupy Orlen na Morzu Bałtyckim.
Źródło: Twoje Radio