Fundacja Orlen dla Pomorza zakończyła I edycję Bałtyckiego Grantu Bioróżnorodności, przekazując łącznie 4 mln zł na realizację 10 projektów mających na celu ochronę ekosystemów morskich Bałtyku. Na poszczególne inicjatywy przeznaczono do 500 000 zł. Konkurs skierowany był do organizacji pozarządowych, instytucji naukowych i badawczych, szkół, urzędów gmin i miast oraz innych organizacji społecznych.
Spośród 68 zgłoszonych inicjatyw wybrano 10 najbardziej obiecujących. Wśród nich znalazły się:
- Badania różnorodności gatunkowej Ławicy Słupskiej i Środkowej oraz kamiennej rafy w Orłowie,
- Monitoring jesiennej migracji morskich ptaków,
- Budowa specjalistycznych wolier i ścieżek przyrodniczych,
- Opracowanie aplikacji umożliwiającej współpracę mieszkańców i turystów z naukowcami.
„Ochrona środowiska i troska o bioróżnorodność to ważne elementy naszej Strategii Zrównoważonego Rozwoju w Grupie ORLEN. Z pełnym zaangażowaniem podejmujemy działania na rzecz ochrony życia w wodach Bałtyku oraz na terenach nadmorskich, mając świadomość ich unikalnej wartości przyrodniczej” – podkreśla Lidia Kołucka, Dyrektor Wykonawcza ds. Sponsoringu Orlen.
Interdyscyplinarna Fundacja MOZI, działająca na styku sztuki, designu, edukacji, ekologii i innowacji technicznych, otrzymała dofinansowanie na rozwój i testowanie biodegradowalnych narzędzi połowowych oraz stworzenie eksperymentalnej farmy multitroficznej.
„Proponujemy nowe podejście do problemu zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi. […] Ważnym aspektem naszego projektu będzie testowanie autorskich bioplastików w warunkach morskich, co pozwoli na ocenę ich przydatności i potencjalnego wpływu na środowisko” – wyjaśnia Blanka Byrwa z Fundacji MOZI.
Wśród wybranych projektów znalazł się również PharmaSea, w ramach którego Gdański Uniwersytet Medyczny dokona monitoringu zanieczyszczeń makrofauny Morza Bałtyckiego farmaceutykami oraz przeprowadzi kampanię edukacyjno-informacyjną. Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego z kolei zajmie się badaniami wędrówek ptaków w rejonie zatok Puckiej i Gdańskiej przy użyciu nadajników GSM oraz odnowi ścieżkę dydaktyczną nad wydmami w Helu.

„Bałtyk to nie tylko unikatowy i delikatny ekosystem, ale też niezwykli ludzie, pragnący żyć z nim w harmonii. […] Tu i teraz podejmujemy realne działania, by nasi potomkowie mogli cieszyć się pełnym życia morzem, tak jak my dziś” – podsumowuje Anna Oczoś, Prezes Zarządu Fundacji Orlen dla Pomorza.
Szczegółowe informacje o pierwszej edycji programu i wszystkich grantobiorcach można znaleźć na stronie Fundacji Orlen dla Pomorza.