Sukces realizacji celów w zakresie morskiej energetyce wiatrowej zależy nie tylko od dobrze przygotowanych regulacji oraz solidnego łańcucha dostaw. Kluczem są też odpowiednio zaprojektowane aukcje oraz postępowania przetargowe i zakupowe, które będą zachęcać inwestorów oraz dostawców usług i produktów do udziału. Partnerem w tym zakresie jest firma doradcza Flux Partners, która chce podzielić się z polską branżą swoim doświadczeniem oraz zwiększyć jej szanse na europejskim i globalnym rynku. – Wielu naszych klientów odgrywa kluczową rolę w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, w tym w budowie farm wiatrowych, układaniu kabli, pracach budowlanych w zakresie podstacji czy sieci lądowej – mówi nam zespół Flux Partners. Na nasze pytania odpowiedzieli Nathan Meijer, partner w Flux Partners, Asbjørn Dalgaard, dyrektor zarządzający w Flux Nordics oraz Dominika Łysień, doradca ds. odnawialnych źródeł energii w Flux Nordics.
Co jest podstawą działalności Flux Partners?
Flux Partners posiada dziesięcioletnie doświadczenie i jest liderem w zarządzaniu przetargami i kryteriami pozacenowymi (NPC) w dużych przetargach publicznych. Nasza podróż rozpoczęła się w sektorze infrastruktury i budownictwa, ale w ciągu ostatnich kilku lat rozszerzyliśmy naszą działalność na sektor energetyczny, w szczególności o morską energetykę wiatrową. Wierzymy, że nasze doświadczenie na rynkach infrastruktury i odnawialnych źródeł energii stanowi wartość dodaną w dalszym dojrzewaniu zamówień, przetargów i rozwoju projektów związanych z morską energetyką wiatrową. Wielu naszych klientów odgrywa kluczową rolę w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, w tym w budowie farm wiatrowych, układaniu kabli, pracach budowlanych w zakresie podstacji czy sieci lądowej.
Nasi klienci doceniają podejście oparte na współpracy i wiedzę specjalistyczną naszej firmy. Wyrażają opinię, że jesteśmy postrzegani jako część ich zespołu, zaufany partner, po prostu dlatego, że jesteśmy zaangażowani w ich sukces i bronimy ich sprawy. Dla nas równie ważna jest satysfakcja zespołu i obopólne korzyści pomiędzy podmiotem zamawiającym a wykonawcą (w tym deweloperami oraz wykonawcami poziomu Tier 1 i Tier 2).
Oprócz doświadczenia w zarządzaniu przetargami, Flux Partners świadczy również kompleksowe usługi w zakresie wsparcia certyfikacji projektów. Oferujemy wsparcie w całym procesie certyfikacji, zapewniając, że projekty spełniają wszystkie niezbędne normy i przepisy. Zapewniamy fachowe doradztwo w zakresie niepewności w procesie certyfikacji, pomagając firmom w ograniczaniu ryzyka i unikaniu potencjalnych pułapek.
Flux Partners wspiera kulturę wysokiej wydajności i współpracy, nadając priorytet pozytywnemu środowisku pracy, zachęcając do krytycznego myślenia i kreatywności. Kultura ta jest napędzana przez nasze podstawowe wartości: Familiar, Lively, Unlimited i Xcellence, które kładą nacisk na pracę zespołową, satysfakcję i radość, ciągły rozwój i osiąganie wyjątkowych wyników.
-Mając pracowników z Flux w swoich zespołach przetargowych i projektowych, kultywujemy pozytywną i opartą na współpracy atmosferę. Wykorzystując nasze bogate doświadczenie w kontraktach zespołowych, dążymy do zminimalizowania kosztów niepowodzenia i dodatkowego ryzyka poprzez skuteczne zarządzanie ryzykiem i ciągłe monitorowanie środków łagodzących. Nasze zaangażowanie w najwyższe standardy jakości oraz rygorystyczne procesy weryfikacji i walidacji obejmuje zarówno poziom organizacyjny, jak i projektowy. Jesteśmy kreatywnymi myślicielami, idealnie pracującymi w zespole, aby zapewnić maksymalny wpływ na projekty, nad którymi pracujemy – podkreśla Nathan Meijer, partner w Flux Partners.
10 lat doświadczenia na rynku, zespół ponad 100 konsultantów i wysoki wskaźnik wygranych przetargów wpłynęły na decyzję o wejściu na kolejne rynki w Europie, a w przyszłości w Azji lub Ameryce. Tylko w 2024 r. zrealizowaliśmy dla naszych klientów projekty o wartości ponad 5 miliardów euro, a w minionym kwartale osiągnęliśmy wskaźnik wygranych na poziomie 74%, gdzie pozytywne wyniki osiągnęliśmy w 14 z 19 przetargów.
Wierzymy w nasze wartości i wierzymy, że inni mogą skorzystać z naszej wiedzy w zakresie zarządzania przetargami, zarządzania projektami, zrównoważonego rozwoju, zarządzania interesariuszami, zamówień i kontraktowania.
-Nasze biuro w Kopenhadze, mieszczące się w historycznym browarze Carlsberg, służy jako centralny ośrodek dla krajów nordyckich, bałtyckich i Polski. Z tego miejsca szukamy partnerów o podobnych poglądach i poszukujemy lokalnych talentów. Wierzymy, że jakość naszej pracy jest najlepiej osiągana dzięki lokalnemu zaangażowaniu. Dlatego jesteśmy dumni z tego, że mamy rodzimych użytkowników języka, którzy rozumieją rynek, kulturę i praktyki biznesowe specyficzne dla każdego regionu – mówi Asbjørn Dalgaard, dyrektor zarządzający w Flux Nordics.
Jaka jest rola i doświadczenie Flux Partners w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej?
Nasze DNA leży w branży budowlanej i podobnie jak wiele innych firm, przeszliśmy do sektora odnawialnych źródeł energii. Kierujemy się tymi samymi zasadami, co branża budowlana.
-Nasze doświadczenie w morskiej energetyce wiatrowej opiera się na pięcioletnim zarządzaniu przetargami w Holandii i krajach położonych wokół Morza Północnego. Nasze referencje obejmują umowę ramową na kabel podmorski o mocy 2 GW, stacje lądowe i stacje konwertorowe o mocy 2 GW, morskie farmy wiatrowe Hollandse Kust West i IJmuiden Ver, a także kilka stacji konwertorowych 150 kv i infrastrukturę wodorową. Wnosimy doświadczenie w przetargach i projektach dotyczących kabli podmorskich, takich jak projekt kabla podmorskiego Bornholm – dodaje Dalgaard.
Objęte przez nas role obejmują stanowiska kierownika ds. przetargów, stratega przetargowego, autora ofert oraz obowiązki związane z projektowaniem układu i grafiki. Co więcej, nasi doradcy mają duże doświadczenie w zakresie kryteriów prekwalifikacyjnych i pozacenowych, takich jak integracja systemów, ekologia i projektowanie uwzględniające naturę, cyberbezpieczeństwo, społeczna odpowiedzialność biznesu i obieg zamknięty. Flux ma również doświadczenie w obliczeniach cyklu życia i doradzaniu rozwiązań dla różnych etapów likwidacji morskich turbin wiatrowych. Zespół Flux zazwyczaj łączy rolę procesową w zakresie zarządzania ofertami i pisania ofert z wiedzą merytoryczną na temat kryteriów pozacenowych. Klienci doceniają nasze multidyscyplinarne podejście do przetargów. Oznacza to, że wcześnie angażujemy się w takie tematy, jak zarządzanie interesariuszami i uzyskiwanie pozwoleń, zarządzanie umowami i zaopatrzenie, a także role związane z kontrolą projektu.
Jakie wyzwania widzi obecnie Flux Partners dla sektora morskiej energetyki wiatrowej?
Będąc multidyscyplinarną firmą doradczą, zajmujemy się szeroko pojętym sektorem odnawialnych źródeł energii. Jednak, podobnie jak w przypadku rządów krajowych, morska energetyka wiatrowa zajmuje pierwsze miejsce. Jest to również widoczne w UE NZIA, gdzie wiatr jest najważniejszym elementem zielonej transformacji. Dlatego wyzwaniem, które widzimy, jest wdrożenie ustawy o zerowym zużyciu energii netto (NZIA) na poziomie krajowym oraz wynikające z tego zamówienia i ocena przetargów na odnawialne źródła energii. Oczekuje się, że nadchodzące lata będą obfitować w publiczne i prywatne przetargi na technologie net-zero. Aby zabezpieczyć projekty, deweloperzy i wykonawcy muszą wykazać się doskonałością w zakresie kryteriów pozacenowych.
Ideą kryteriów pozacenowych jest uznanie projektów, które oferują szersze korzyści społeczne, które powinny zostać uwzględnione w projekcie aukcji. Kryteria te zazwyczaj wymagają od deweloperów projektów i ich łańcucha dostaw dokonania większych inwestycji w celu poprawy wyników w obszarach takich jak zrównoważony rozwój środowiska. Przykładem może być opracowanie konkretnych inicjatyw pozytywnych dla przyrody w celu złagodzenia wpływu na środowisko w przetargach na morską energetykę wiatrową i zwiększenia różnorodności biologicznej. Posiadamy szeroką wiedzę specjalistyczną w zakresie nadzorowania inicjatyw związanych z ekologią morską na różnych poziomach, w tym koordynacji projektów, analizy danych, doradztwa naukowego, sprawozdawczości i kontroli jakości.
Kryteria pozacenowe mogą pomóc rozwiązać wiele problemów, z którymi borykają się państwa. Przykładowo, przeciążenie sieci jest „gorącym” tematem w Holandii ze względu na gęstość zaludnienia i obecność przemysłu ciężkiego w jej portach i głębi kraju. Był to powód, dla którego rząd holenderski włączył integrację systemu jako NPC w poprzednich dwóch rundach przetargowych. Dzięki temu kryterium rząd przyznaje punkty oferentom inwestującym w rozwiązania, które nie obciążają dodatkowo systemu sieciowego. Elektrownie wodorowe, baterie i przemysłowe kotły elektryczne to tylko niektóre z przykładów, które widzieliśmy w ofertach deweloperów.
NZIA przewiduje jednak, że 30% krajowych przetargów musi uwzględniać kryteria pozacenowe. Pozostawia to rządowi dużą swobodę we wprowadzaniu kryteriów do przetargów. Rząd musi utworzyć dział zamówień publicznych i przeanalizować, które kryteria pozacenowe są najbardziej odpowiednie dla ich unikalnego zestawu wyzwań i celów, a także zapewnić atrakcyjne warunki dla przetargu wiatrowego. Kryteria pozacenowe w przetargach powinny być dobrze zaprojektowane i starannie wykonane, z przejrzystą oceną i monitorowaniem zobowiązań, aby zapobiec niepotrzebnej złożoności i zminimalizować ryzyko wyzwań prawnych.
Kolejnym wyzwaniem jest odporność łańcucha dostaw, która odgrywa istotną rolę w realizacji projektów morskiej energetyki wiatrowej. Zdajemy sobie sprawę, że istnieje silna narracja mająca na celu ochronę i wzmocnienie europejskiego rynku w celu pobudzenia przemysłu wiatrowego, jednak należy to zrobić skutecznie, nie narażając projektów w przygotowaniu na poważne i kosztowne opóźnienia z powodu braku dostawców lub statków. Słyszeliśmy, że chińska fabryka turbin jest planowana w Niemczech, ponieważ była to jedyna firma, która mogła zagwarantować dostawę modelu o mocy 18,5 MW do 2028 roku. Dlatego ważne jest, aby ocenić, w jaki sposób zachować zgodność z NZIA, uwzględnić kryteria pozacenowe w przetargach, ale także realizować projekty na czas, bez nadmiernych opóźnień.
Właśnie opublikowaliśmy obszerny raport na temat NPC, który można znaleźć na naszej stronie internetowej (w języku angielskim). Zawiera on przegląd kryteriów pozacenowych i mechanizmów aukcyjnych na różnych rynkach oraz przedstawia, jak ważne jest posiadanie strategicznej pozycji, aby zmaksymalizować szanse na wygranie przetargu.
Jak Flux Partners widzi swoje miejsce w Polsce i regionie Morza Bałtyckiego?
Napięta sytuacja geopolityczna wynikająca z agresji Rosji na Ukrainę podkreśla pilną potrzebę transformacji energetycznej krajów bałtyckich i Polski. Widzimy, że kraje te traktują tę kwestię bardzo poważnie i podejmują realne kroki w tym kierunku, np. nie odnawiając umowy BRELL i odłączając się od kontrolowanego przez Rosję systemu elektroenergetycznego IPS/UPS i synchronizując się z Europą kontynentalną.
Morska energetyka wiatrowa będzie kluczem do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w tym regionie. Konieczne jest jednak zapewnienie stabilności regulacyjnej, odpowiednich kwalifikacji personelu, sprawnego systemu wydawania pozwoleń, zbudowanie lokalnego, a tym samym wzmocnienie europejskiego łańcucha dostaw oraz zaangażowanie społeczeństwa w ten proces.
Wielu naszych międzynarodowych klientów działa w Polsce i krajach bałtyckich, tworząc naturalny pomost dla Flux Partners w regionie. Odgrywamy wiodącą rolę w dostarczaniu na czas, pokazując nasze zaangażowanie w udaną transformację energetyczną i inwestycje w odnawialne źródła energii w regionie Morza Bałtyckiego.
-Pozycjonujemy się w centrum projektów odnawialnych, łącząc międzynarodowych graczy z lokalnymi interesariuszami, wygrywając przetargi dla deweloperów i pomagając instytucjom zamawiającym w przetargach i zamówieniach. Jako partner w zakresie wiedzy, przyspieszamy projekty dzięki kreatywności, wytrwałości, koncentracji na relacjach i sprawdzonym metodom, dążąc do zwiększenia liczby wygranych przetargów, zminimalizowania ryzyka projektu, przyspieszenia rozwoju i zapewnienia najwyższej jakości – dodaje Meijer.
W tym roku otworzyliśmy nowe biuro w Kopenhadze (Flux Nordics Aps), centrum rozwiązań w zakresie energii odnawialnej, promujące współpracę między ekspertami z krajów nordyckich i bałtyckich. Ta strategiczna lokalizacja wzmacnia naszą pozycję w kluczowym sektorze energii odnawialnej, w szczególności w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Nasza ekspansja w regionach nordyckim i bałtyckim podkreśla nasze zaangażowanie w zrównoważone i innowacyjne rozwiązania w zakresie energii odnawialnej, koncentrując się na wietrze, kablach i systemach sieciowych. Silne osiągnięcia Skandynawii w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej umożliwią nam przekazanie cennej wiedzy i spostrzeżeń Polsce i krajom bałtyckim. Z drugiej strony, możemy również wspierać polskie i bałtyckie firmy w wejściu na rynek skandynawski, gdzie oferujemy pomoc w zarządzaniu przetargami i spełnianiu kryteriów jakościowych.
Z niecierpliwością czekamy na zmiany regulacyjne, które mają wejść do polskiego ustawodawstwa, aby usprawnić i umożliwić aukcje offshore w 2025 roku. Jesteśmy ciekawi, w jaki sposób polski ustawodawca będzie uwzględniał kryteria jakościowe (NPC) i czy zostaną one uwzględnione w nadchodzących aukcjach morskich farm wiatrowych. Z informacji płynących z branży wynika, że kryteria jakościowe mogą dotyczyć m.in. wsparcia tzw. local contentu, zrównoważonego rozwoju czy integracji systemowej. W Polsce szczególnie ten ostatni czynnik mógłby odegrać istotną rolę, ponieważ pobudziłby inwestycje i innowacje w zakresie integracji sieci i rozwiązań bilansujących OZE.
Polski local content
Polski sektor morskiej energetyki wiatrowej jest obiecujący zarówno pod względem inwestycji krajowych, jak i zagranicznych. Potencjał lokalnego przemysłu jest jednak niedostatecznie wykorzystywany, z zaledwie 10-15% lokalnym udziałem w fazie I (na podstawie ostatnich szacunków). Istnieje nacisk na większe zaangażowanie Polski w łańcuch dostaw, podkreślając potrzebę strategicznych decyzji i wsparcia rządowego w celu maksymalizacji korzyści ekonomicznych i rozwoju zdolności krajowych.
-Flux Partners może wzmocnić polską branżę morskiej energetyki wiatrowej poprzez ekspertyzę w zakresie przetargów, zrównoważonego rozwoju, infrastruktury i projektów budowlanych, pomagając polskim firmom poruszać się w procesie przetargowym i maksymalizować local content. Stworzy to solidny łańcuch dostaw i infrastrukturę, zwiększając zaangażowanie polskiego przemysłu w projekty morskiej energetyki wiatrowej. Polski local content nie jest zadaniem dla jednego projektu, przemysł musi być stale pielęgnowany i wspierany – wskazuje Dominika Łysień, doradca ds. odnawialnych źródeł energii w Flux Nordics.
Naszym celem jest pomoc krajowym firmom w konkurowaniu z doświadczonymi międzynarodowymi graczami w przetargach. Polski przemysł stoczniowy, stalowy i elektroenergetyczny są kluczowe dla rynku morskiej energetyki wiatrowej i chcemy uczynić je konkurencyjnymi w procesie przetargowym. Chcemy pokazać pozytywny efekt spill-over, w którym nasze umiejętności i doświadczenie są przekazywane polskim firmom. W dłuższej perspektywie wzmocni to polski kontent lokalny.
Nasza wizja opiera się na obopólnych korzyściach. Uczymy się od polskiego podejścia do złożonych projektów, jednocześnie dzieląc się najlepszymi praktykami z naszego dziesięcioletniego doświadczenia w projektach multidyscyplinarnych. Koncentrujemy się na skutecznym zarządzaniu złożonymi interfejsami, satysfakcji interesariuszy, terminowych pozwoleniach, minimalizacji ryzyka i dostosowanym podejściu do projektów. Nasza postawa „can-do” i praktyczne podejście dobrze wpisują się w polską etykę pracy. Dobre przygotowanie jest kluczowe, ale kładziemy również nacisk na wydajność, pracę zespołową i radość z dotrzymywania terminów.
Spotkaj się z Flux Partners na WindEnergy Hamburg 2024
Flux Partners weźmie udział w WindEnergy Hamburg we wrześniu tego roku, gdzie będziemy zlokalizowani w pawilonie holenderskim, przy stoisku B7-570 w hali nr 7. Z niecierpliwością czekamy na dyskusje na temat kryteriów pozacenowych w przetargach i tego, jak możemy pomóc w wygrywaniu przetargów w Holandii, krajach nordyckich, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Polsce i krajach bałtyckich. Nasz zespół z Holandii i Danii będzie dostępny, aby podzielić się spostrzeżeniami na temat zarządzania przetargami, rozwoju projektów i strategicznego wykorzystania kryteriów pozacenowych w celu zapewnienia pomyślnych wyników w przetargach i aukcjach dotyczący morskich farm wiatrowych.
Artykuł powstał we współpracy z Flux Partners
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.