Europejski sektor wiatrowy apeluje: potrzebna stabilizacja dla rynku offshore wind

Redakcja OWP
Redakcja OWPhttp://offshorewindpoland.pl
Na bieżąco śledzimy rozwój projektów offshore wind, analizujemy trendy rynkowe i dostarczamy eksperckich informacji o technologiach, regulacjach oraz kluczowych graczach na rynku. Masz newsa lub uwagę? Pisz na redakcja@offshorewindpoland.pl

Materiały autora

Europejska branża energetyki wiatrowej zaproponowała New Offshore Wind Deal for Europe. Przedstawiciele sektora wzywają rządy, aby w latach 2031-2040 ogłosić aukcje na budowę morskich farm wiatrowych o łącznej mocy co najmniej 100 GW. Jednocześnie branża zobowiązała się, że do końca dekady uśredniony koszt energii elektrycznej (LCOE) produkowanej z instalacji offshore wind spadnie o 30%.

Jak wskazuje organizacja WindEurope, Stary Kontynent musi przystosować energię do wykorzystania jej jako „broni” (the weaponisation of energy) i wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego. Jednocześnie Europa musi wzmocnić konkurencyjność przemysłu, uczynić energię elektryczną bardziej przystępną cenowo oraz utrzymać kurs na dekarbonizację.

Według branży wiatrowej, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie Europy na morską energię wiatrową, do 2030 r. do sieci powinny być przyłączone instalacje o mocy 15 GW rocznie. Jednak zwiększona niepewność inwestycyjna, niewystarczający poziom elektryfikacji i ramy aukcyjne wysokiego ryzyka zagrażają komercyjnej rentowności projektów, co przekłada się na spadek zaufania inwestorów.

Aby odwrócić te tendencje, podczas ubiegłotygodniowej konferencji WindEurope 2025 w Kopenhadze, europejska branża wiatrowa zaproponowała New Offshore Wind Deal for Europe. Europejska branża wiatrowa wzywa rządy do:

  • Ogłoszenia aukcji na instalacje o mocy co najmniej 100 GW w oparciu o ponad 10-letnie kontrakty różnicowe, przy silnym zaangażowaniu politycznym, poprzez kontrakty o stałej cenie i indeksowane (dwustronne CfD lub podobne instrumenty) w zoptymalizowanych i pozbawionych ryzyka ramach aukcyjnych, w celu stworzenia projektów, które będą bankowalne.
  • Ogłaszania co roku w latach 2031-2040 aukcji na budowę morskich farm wiatrowych o mocy co najmniej 10 GW w celu zapewnienia przewidywalności rynku przy jednoczesnej odpowiedniej elastyczności w zakresie terminów oddania do użytku, aby umożliwić optymalne wykorzystanie łańcucha dostaw i realizacji inwestycji.

Wraz z zakontraktowaniem dodatkowych mocy w oparciu o umowy PPA będzie to stanowiło fundament pod zrównoważony i konkurencyjny rozwój przemysłu morskiej energetyki wiatrowej, aby do 2030 r. do sieci były przyłączane instalacje o mocy 15 GW rocznie.

Jak podkreśla WindEurope, priorytetom tym musi towarzyszyć zapewnienie szerszych środków mających na celu przyspieszenie elektryfikacji, wspieranie konkurencyjności branż energochłonnych oraz wprowadzenie stopniowych zmian w rozwoju i finansowaniu sieci.

Źródło: WindEurope

- REKLAMA -

Zainteresuje Cie

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje

- REKLAMA -spot_img