- REKLAMA -spot_img

Europejski konsorcjum rozpoczyna projekt badawczy nad magazynowaniem energii na morzu

Redakcja OWP
Redakcja OWPhttp://offshorewindpoland.pl
Na bieżąco śledzimy rozwój projektów offshore wind, analizujemy trendy rynkowe i dostarczamy eksperckich informacji o technologiach, regulacjach oraz kluczowych graczach na rynku. Masz newsa lub uwagę? Pisz na redakcja@offshorewindpoland.pl

Materiały autora

Szesnaście podmiotów z europejskiego sektora energii odnawialnej rozpoczęło współpracę w ramach projektu OESTER (Offshore Electricity Storage Technology Research). Ta trzyletnia inicjatywa, w której uczestniczą kluczowi gracze rynku energetycznego, w tym RWE, Vattenfall i TNO, ma na celu przyspieszenie rozwoju i wdrażania technologii magazynowania energii elektrycznej zlokalizowanych na morzu.

Projekt odpowiada na rosnące wyzwania związane z integracją systemów odnawialnych źródeł energii, takie jak przeciążenia sieci czy niestabilność systemu, wynikające z różnic między zmienną produkcją a zapotrzebowaniem na energię. Problem ten często prowadzi do ograniczania produkcji energii elektrycznej i spadku efektywności wykorzystania zasobów odnawialnych.

W ramach Oester badane będą trzy kluczowe technologie magazynowania:

  • Krótkoterminowe: baterie zintegrowane z monopalami turbin wiatrowych (Verlume)
  • Średnioterminowe: magazynowanie energii w sprężonym powietrzu (FLASC) oraz podziemne magazyny hydroenergetyczne (Ocean Grazer)
  • Długoterminowe: systemy elektrolizerów instalowane na platformach morskich, połączone bezpośrednio z farmami wiatrowymi (Battolyser)

Oester pokaże, w jakich warunkach magazynowanie energii na morzu jest wykonalne technologicznie i ekonomicznie, dzięki czemu będziemy mogli wdrożyć je w przyszłych farmach wiatrowych dla lepszej integracji systemu” – wyjaśnia Bas Jansen, kierownik programu OranjeWind w RWE.

Projekt otrzymał akceptację w ramach programu Mission-driven Research, Development and Innovation (MOOI) Holenderskiej Agencji Przedsiębiorczości. W konsorcjum uczestniczą deweloperzy i operatorzy farm wiatrowych (RWE, Vattenfall, APG, SSE), twórcy technologii magazynowania energii (Verlume, Flasc, Battolyser systems, Ocean Grazer) oraz instytucje badawcze, w tym Deltares i Uniwersytet w Groningen. Koordynatorem projektu jest TNO.

Rozwiązania wypracowane w ramach Oester mają być skalowalne i możliwe do zastosowania na globalnych rynkach, wspierając szybkie wdrażanie systemów energii odnawialnej.

- REKLAMA -

Zainteresuje Cie

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje

- REKLAMA -spot_img