Europejski Komitet Regionów będzie konsultował plan działań na rzecz energetyki wiatrowej

Redakcja OWP
Redakcja OWPhttp://offshorewindpoland.pl
Na bieżąco śledzimy rozwój projektów offshore wind, analizujemy trendy rynkowe i dostarczamy eksperckich informacji o technologiach, regulacjach oraz kluczowych graczach na rynku. Masz newsa lub uwagę? Pisz na redakcja@offshorewindpoland.pl

Materiały autora

Europejski Komitet Regionów (CoR) przygotowuje opinię w sprawie europejskiego planu działania w zakresie energii wiatrowej (ang. Wind Power Action Plan) pod przewodnictwem sprawozdawcy Andriesa Gryffroya, członka zgromadzenia regionalnego, parlamentu flamandzkiego i członka Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii (ENVE).

Pierwsze konsultacje w tej sprawie odbędą się 30 stycznia 2024 r. Konsultacje z zainteresowanymi stronami dostarczą sprawozdawcy użytecznych informacji pomocnych w przygotowaniu projektu opinii. Sprawozdawca zachęca różne podmioty do zastanowienia się nad proponowaną dyrektywą, jej możliwymi wyzwaniami i konsekwencjami oraz do zbadania sposobów jej ulepszenia. 

Projekt opinii ma zostać omówiony na posiedzeniu Komisji ENVE w dniu 25 czerwca 2024 r. Oczekuje się, że opinia zostanie zatwierdzona na sesji plenarnej KR-u w dniach 08-09 października 2024 r.

W październiku 2023 r. KE przedstawiła plan wsparcia dla energetyki wiatrowej, która ma być „nadal przykładem europejskiego sukcesu”. Wind Power Action Plan zakłada 15 działań, które mają wzmocnić unijny przemysł energetyki wiatrowej.

Według KE osiągnięcie niedawno uzgodnionego unijnego celu zakładającego co najmniej 42,5 proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych do 2030 r., z ambicją osiągnięcia poziomu 45 proc., będzie wymagało znacznego zwiększenia mocy zainstalowanej energetyki wiatrowej, co oznacza przewidywany wzrost z 204 GW w 2022 r. do ponad 500 GW w 2030 r.

Plan działań pomoże utrzymać zdrowy i konkurencyjny łańcuch dostaw energetyki wiatrowej dzięki przejrzystej i bezpiecznej puli projektów, przyciągnie niezbędne środki finansowe i zapewni konkurencyjność na równych warunkach na całym świecie. Planowi temu towarzyszy komunikat w sprawie realizacji ambitnych celów UE w zakresie energetyki morskiej, w tym energii wiatrowej, będący kontynuacją przyjętej trzy lata temu strategii UE na rzecz energii z morskich źródeł odnawialnych.

- REKLAMA -spot_img

Zainteresuje Cię

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje