Euro Terminal ukończył projekt rampy RO-RO

Euro Terminal jak wiele polskich spółek przygotowuje się do udziału w rozwoju polskiego rynku offshore. Ukończenie najnowszej inwestycji – rampy RO-RO to kolejny krok do rozwoju firmy i współpracy z kluczowymi graczami na rynku turbin wiatrowych. Razem z firmami tj. Vestas czy Orlen tworzą silny hub w zachodniopomorskim dla morskich farm wiatrowych.

W dniu 29 września 2023 r. na terenie terminalu Euro Terminal – Świnoujskiego hubu portowego odbyło się uroczyste ukończenie najnowszej inwestycji. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. firmę Vestas, LM Wind, SGRE, MAG i inni czołowi gracze rynku turbin wiatrowych.

W związku z ukończeniem najnowszej inwestycji – największej w Polsce rampy RO-RO zorganizowano event, na którym wraz z przedstawicielami wyżej wymienionych firm mogliśmy zapoznać się kompleksowo z infrastrukturą, planami i strategią rozwoju spółki.

  • fot. PSEW
  • fot. PSEW
  • fot. PSEW
  • fot. PSEW
  • fot. PSEW
  • fot. PSEW

Euro Terminal jak wiele polskich spółek przygotowuje się do udziału w rozwoju polskiego rynku offshore. Będąc częścią silnie rozwijającego się w województwie zachodniopomorskim klastra offshore przyczynia się do efektu synergii ulokowania w jednym rejonie inwestycji podmiotów takich jak Vestas i Orlen. Wraz z sąsiadami tworzy dodatkowe miejsca pracy, zasila budżet państwa i przyczynia się do wzrostu atrakcyjności regionu w Europie.

Euro Terminal o powierzchni 53 ha to nowoczesne i rozbudowane centrum infrastruktury portowej. Terminal posiada dwa baseny portowe z sześcioma nabrzeżami, 3 chłodnie składowe o łącznej powierzchni składowej 14.000 m2, powierzchnię magazynową krytą o powierzchni 27.000 m2. Terminal posiada 8.736 m bocznicy kolejowej, idealnej do obsługi pociągów towarowych, co zapewnia możliwość szybszej i dogodniejszej obsługi ładunków przewożonych wagonami i przeznaczonych do składowania w magazynie. Dodatkowo Euro Terminal dysponuje specjalistycznym sprzętem przeładunkowym do obsługi różnego rodzaju ładunków.

Prezes Zarządu Eivind Eidesvik (Caiano, Wilson, Qubus) oraz Prezes spółki – Katarzyna Buława w ramach mowy powitalnej przywołali historię rozwoju prywatnego portu oraz zarysowali plany i wizję kontynuacji rozwoju w zakresie obsługi branży odnawialnych źródeł energii. Prezes Zarządu odwołał się do istotnej kwestii – roli Państwa jako partnera gwarantującego stabilne fundamenty rozwoju biznesu.

-Rozbudowana infrastruktura portowa wraz z doskonałą lokalizacją Świnoujścia oraz wieloletnim doświadczeniem daje ogromne możliwości dla Pomorza Zachodniego w zakresie sektora offshore. Ten region ma predyspozycje, by zyskać najwięcej na dynamicznym rozwoju branży offshore w Polsce. Nowe miejsca pracy, wzrost usługodawców i współprace międzynarodowe. Pomorze Zachodnie posiada wszelkie warunki do szybkiego wzrostu gospodarczego, w tym zwiększania swojej roli w gospodarce kraju – wskazuje Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Wśród gości, którzy uczestniczyli w piątkowym wydarzeniu byli przedstawiciele firm offshore i onshore: z ramienia Vestas – Jagna Kubańska – Łyczakowska, EDF – Alicja Chilińska – Zawadzka, PGE Baltica – Arkadiusz Sekściński, LM Wind Power Blades – Maciej Grzybowski, SGRE – Hubert Ulita, TFKable – Mariusz Sarkissian, MAG – Michał Śmigielski, DSV – Grzegorz Samoć, przedstawiciele Norweskiego biznesu – m. in. właściciele i przedstawiciele firm Austevoll Seafood ASA, Hydro Aluminium, Hatteland Group, Finnlines – Rafał Kwapisz oraz Honorowy Konsul Norwegii – Piotr Kotfis.

Źródło: PSEW

Zostaw komentarz

Strona główna » Euro Terminal ukończył projekt rampy RO-RO