Norweski Equinor wchodzi w nowy etap rozwoju bazy operacyjno-serwisowej w Łebie. Obiekt, który będzie w całości własnością norweskiego koncernu, otrzymał już wszystkie wymagane pozwolenia, a podpisanie umowy z wykonawcą planowane jest jeszcze w tym roku. Pierwsze rekrutacje pracowników ruszają na początku 2025 r.
Equinor przystępuje do kluczowej fazy realizacji projektów MFW Bałtyk 2 i MFW Bałtyk 3, finalizując przygotowania do budowy bazy operacyjno-serwisowej w Łebie. Baza w Łebie będzie pełnić funkcję centrum logistycznego dla obu projektów morskich farm wiatrowych przez okres 30 lat. Jest to inwestycja o strategicznym znaczeniu dla regionu, która przyczyni się do znaczącej transformacji lokalnego rynku pracy.
– Aktualnie finalizujemy proces wyboru wykonawcy bazy. Liczymy, że jeszcze w tym roku będziemy mogli podpisać umowę z wybranym wykonawcą i tym samym rozpocząć etap budowy – informuje naszą redakcję Agnieszka Dietrich, Leader Communication w Equinor Polska.
W marcu 2023 r. Equinor poinformował, że gdańskie biuro architektoniczne B-CA zaprojektuje bazę serwisową w Łebie. Zwycięski koncept architektoniczny zakłada stworzenie budynku neutralnego dla klimatu i w maksymalny sposób wykorzystującego potencjał odnawialnych źródeł energii i surowców dostępnych lokalnie.
W listopadzie 2024 r. spółki projektowe MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, należące do polskiej Polenergii i Equinora, podpisały umowy o świadczenie usług eksploatacji i utrzymania projektów (O&M) z Equinor Polska sp. z o.o.
Rekrutacje kadr w 2025 roku
W Łebie działalność rozpoczęło Centrum Informacji o Morskich Farmach Wiatrowych Bałtyk. To pierwszy w Polsce całoroczny punkt informacyjno-edukacyjny o morskiej energetyce wiatrowej. Equinor odbiera sygnały zainteresowania ze strony potencjalnych pracowników.
– W tej chwili docierają do nas, za pośrednictwem Punktu Informacyjnego w Łebie, osoby potencjalnie zainteresowane podjęciem zatrudnienia bazie, co niezmiernie nas cieszy – informuje przedstawicielka Equinor.
To pokazuje, że lokalna społeczność dostrzega szanse rozwoju zawodowego w sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Spółka planuje zatrudnić kilkudziesięciu wysoko wykwalifikowanych specjalistów, a pierwsze rekrutacje mają ruszyć na początku 2025 roku.
Inwestycja wpisuje się w szerszy kontekst rozwoju portu w Łebie, otwierając nowe możliwości rozwoju dla tego ośrodka. Projekty Bałtyk rozwijane przez Equinor we współpracy z polską Grupą Polenergia mają stać się trwałym elementem gospodarki Pomorza, przyczyniając się do długofalowego rozwoju regionu poprzez tworzenie stabilnych miejsc pracy i stymulowanie lokalnej gospodarki.