16 września 2024 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz Ambasady Danii w Polsce i duńskiej firmy Copenhagen Infrastructure Partners (CIP). Tematem rozmów był rozwój morskiej energetyki wiatrowej.
W spotkaniu polski rząd reprezentował Jacek Bartmiński, wiceminister MAP.
– Dania i Polska są zainteresowane zwiększeniem potencjału morskiej energetyki wiatrowej. Dziękujemy za dobrą dyskusję i podzielenie się polską perspektywą – skomentował Jakob Henningsen, duński ambasador w Polsce.

Założona w 2012 r. spółka Copenhagen Infrastructure Partners P/S (CIP) jest obecnie największym na świecie podmiotem zarządzającym funduszami dedykowanymi inwestycjom typu greenfield w energię odnawialną oraz jednym z globalnych liderów w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej. Fundusze zarządzane przez CIP koncentrują się na inwestycjach w morską i lądową energetykę wiatrową, fotowoltaikę, biomasę i energię uzyskiwaną z odpadów, przesył i dystrybucję, rezerwy mocy, magazynowanie i Power-to-X.
CIP intensyfikuje działania na rynku offshore wind m.in. w Tajwanie. Od momentu wejścia na ten rynek w 2017 r., zainwestował znaczne środki w rozwój tajwańskich projektów morskiej energetyki wiatrowej, łańcuchy dostaw i ekosystem branżowy. CIP i inni partnerzy realizują obecnie trzy projekty morskiej energetyki wiatrowej w Tajwanie o łącznej mocy około 1400 MW: Changfang-Xidao (600 MW), Zhongneng (300 MW) i Fengmiao (500 MW).
CIP zarządza 12 funduszami i do tej pory zebrał około 28 miliardów euro na inwestycje w energię i powiązaną infrastrukturę od ponad 160 międzynarodowych inwestorów instytucjonalnych. CIP zatrudnia około 500 pracowników i posiada 12 biur na całym świecie.
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.