Bezpieczeństwo, energetyka i klimat zdominują trzydniową wizytę Króla Danii w Polsce

Dzisiaj wizytę w Polsce rozpoczyna Fryderyk X, król Danii, który będzie przewodniczył misji handlowej duńskich firm do naszego kraju. Zdaniem Mieszko Pawlaka, Szefa Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP, współpraca z Danią ma kluczowe znaczenie dla wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski, w tym m.in. w obszarze farm wiatrowych czy gazociągu Baltic Pipe. W trakcie wizyty zostaną podpisane porozumienia zacieśniające współpracę polskiego i duńskiego biznesu.

– Wizyta przede wszystkim będzie miała charakter gospodarczy, głównymi poruszanymi zagadnieniami będą bezpieczeństwo, energetyka, klimat, żywność, rolnictwo. Król przybywa do Polski z dużą misją biznesową – zapowiedział minister w Kancelarii Prezydenta RP.

W promocji duńskiego biznesu w Polsce nacisk zostanie położony na efektywność energetyczną oraz przyjazną dla klimatu produkcję rolną i biogaz.

Kluczowe wydarzenia

Jak informowaliśmy na łamach offshorewindpoland.pl, Fryderyk X przewodniczy misji gospodarczej 38 duńskich firm. Wśród firm uczestniczących znajdują się Salling Group, Vestas, CIP, European Energy, Novo Nordisk Pharma Sp. z oo, Eurowind Energy, BeGreen i UXV Technologies.

Podczas wizyty w Warszawie zostaną podpisane porozumienia m.in. dotyczące efektywności energetycznej, a także między Metrem Warszawskim a EIFO, duńskim funduszem inwestycyjnym.

Król Danii złoży wizytę w Kwaterze Głównej Wielonarodowego Korpusu Północno–Wschodniego NATO w Szczecinie. W tym mieście Fryderyk X weźmie udział też w m.in. w symbolicznej ceremonii otwarcia Vestas ST3 w fabryce turbin Vestas Offshore. Wmurowany zostanie kamień węgielny pod nową offshore fabrykę Vestas z udziałem króla oraz m.in. ministra klimatu, energii i dostaw, Larsa Aagaarda. Nowa fabryka, która będzie produkować łopaty do morskich turbin wiatrowych, ma być gotowa w 2026 r. i w dłuższej perspektywie stworzy w okolicy ponad 1000 miejsc pracy. 

Następnie król weźmie udział w konferencji „Wind, Waves and Wires”, której celem est stworzenie możliwości duńskim firmom zgłaszania swoich propozycji i rozwiązań technologicznych dla energetyki wiatrowej. W obecności króla zostanie podpisany protokół ustaleń przez przedstawicieli Portów Szczecin i Esbjerg.

Podczas wizyty w Szczecinie weźmie udział 25 duńskich firm z branży morskiej energetyki wiatrowej, power-to-x i rozwoju portów.

Dania zaangażowana w rozwój offshore wind w Polsce

Przypomnijmy, że duńskie spółki są zaangażowane w budowę morskich farm wiatrowych w Polsce w tym m.in. Vestas i Ørsted. W Szczecinie Vestas zbuduje zakład, w którym będą montowane gondole i piasty turbin. Elementy produkowane w szczecińskim zakładzie trafią zarówno na rynek polski, jak i rynki globalne. Uruchomienie jednostki zaplanowano na 2025 r. W połowie stycznia 2024 r. spółka ogłosiła plany budowy fabryki łopat dla sektora offshore wind, której uruchomienie miałoby nastąpić w 2026 r. Dzięki powstaniu tych dwóch zakładów powstanie ponad 1700 bezpośrednich miejsc pracy.

Projekt morskiej farmy wiatrowej Grupy Orlen i Northland Power wykorzysta 76 nowoczesnych turbin o mocy 15 MW firmy Vestas, których elementy będą produkowane we wspomnianej fabryce montażowej gondoli w Szczecinie. Ponadto, warto przypomnieć, że Vestas kupił przedsiębiorstwo ST3 Offshore.

Z kolei duńska spółka Ørsted wspólnie z PGE Polską Grupą Energetyczną realizuje projekt morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3, które utworzą Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy 2,5 GW. Energia z tych instalacji będzie mogła zasilić prawie 4 milionów gospodarstw domowych w Polsce. Budowa Baltica 2 i Baltica 3 ma zostać zakończona odpowiednio w 2027 i 2029 r.

Zostaw komentarz

Strona główna » Bezpieczeństwo, energetyka i klimat zdominują trzydniową wizytę Króla Danii w Polsce