Zielona transformacja energetyczna, powstanie hubu energetycznego na Pomorzu, a także produkcja statków na potrzeby branży morskiej energetyki wiatrowej i transportu gazu oraz konieczność powołania pełnomocnika rządu ds. offshore – to najważniejsze zagadnienia jakie poruszane były podczas wizyty na Politechnice Gdańskiej Miłosza Motyki, podsekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele środowiska naukowego oraz lokalnego biznesu.
Spotkanie z ministrem Motyką odbyło się w poniedziałek 25 listopada 2024 r. w Sali Senatu PG. Udział wzięli w nim prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej, dr Zbigniew Canowiecki, prezydent Pracodawców Pomorza, a także naukowcy uczelni oraz przedstawiciele lokalnych przedsiębiorstw.
Wkład Pomorza w transformację energetyczną Polski
Wizyta przedstawiciela rządu związana była z zainaugurowanym w maju cyklem spotkań, których celem jest diagnoza wyzwań gospodarczych istotnych dla rozwoju regionu oraz wzmocnienia konkurencyjności polskiej gospodarki, a także uzyskanie wsparcia decyzyjnego i finansowego w ich rozwiązaniu.
Rozmowa z ministrem Motyką dotyczyła zielonej transformacji energetycznej, w tym m.in. hubu energetycznego na Pomorzu, konieczności powołania pełnomocnika rządu ds. offshore, a także produkcji statków na potrzeby branży morskiej energetyki wiatrowej i transportu gazu.
– Poruszane podczas spotkania tematy są niezwykle istotne dla naszego regionu. Pomorze, z powstającymi morskimi farmami wiatrowymi i elektrownią jądrową, staje się ważnym ośrodkiem zielonej transformacji energetycznej. Tym bardziej cieszy nas otwartość ministerstwa na podjęte przez nas inicjatywy – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Podczas spotkania poruszyliśmy m.in. temat zaangażowania prężnie działających i wysoko rozwiniętych firm w dalszy rozwój technologiczny regionu. Z ministrem rozmawialiśmy także o tym, jak zachęcić młodych ludzi, aby podejmowali studia techniczne na kierunkach związanych z energetyką. Kadry są bowiem niezmiernie ważnym elementem transformacji energetycznej, a naszą misją, jako uczelni, jest kształcenie wysoko wykwalifikowanych inżynierów przyszłości.
– To ważne, by słuchać pomysłów i propozycji przedstawicieli środowiska naukowego i przedsiębiorców. Zwłaszcza gdy dotyczą one chyba najważniejszego wyzwania dla naszej gospodarki, jakim jest transformacja energetyczna – mówi Miłosz Motyka, podsekretarz stanu w ministerstwie klimatu i środowiska. – Proces tej transformacji musi być przeprowadzony w sposób sprawiedliwy, abyśmy w każdym kolejnym etapie inwestycyjnym mogli wykorzystać szansę, jaką dają nam polskie firmy oraz nie uzależniać się od importu technologii czy kadr i móc te kompetencje budować samemu.
– Minister Motyka zadeklarował daleko idące wsparcie. Rola pełnomocnika jest niezwykle ważna, dlatego, że sprawy związane z udziałem pomorskich przedsiębiorców w transformacji energetycznej są rozpatrywane w rożnego rodzaju ministerstwach, instytutach oraz instytucjach i ten problem się rozprasza – mówi dr Zbigniew Canowiecki, prezydent Pracodawców Pomorza.
– Minister zgodził się z nami, że na poziomie rządu należy powołać pełnomocnika, który będzie koordynował te sprawy u wszystkich ministerstw. To, mamy nadzieje, umożliwi większy udział polskich i pomorskich przedsiębiorstw w budowie farm wiatrowych czy elektrowni jądrowej – dosaje.
Kluczowe wyzwania rozwojowe Pomorza i cykl spotkań z przedstawicielami rządu
W mijającym roku pomorscy przedsiębiorcy, politycy i naukowcy regularnie spotykali się w sprawie kluczowych wyzwań dla Pomorza. W wyniku rozmów powstał dokument gromadzący najważniejsze inwestycje i inicjatywy dla rozwoju Pomorza, a także powołany został Zespołu Doradców Gospodarczych przy Rektorze PG (ZDG). Więcej informacji na ten temat znaleźć można w artykule na stronie głównej PG.
Siedem celów dla rozwoju Pomorza. Zespół Doradców Gospodarczych przy Rektorze PG
Wspomniany dokument trafił do Prezesa Rady Ministrów oraz ministerstw właściwych dla poszczególnych obszarów. Podjęcie działań przed przedstawicieli regionu spotkało się z entuzjastyczną odpowiedzią ze strony władz centralnych. Spotkanie z ministrem Motyką rozpoczęło cykl debat z przedstawicielami władz centralnych. W grudniu na uczelni planowana jest wizyta Dariusza Standerskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.
Źródło: Politechnika Gdańska