Globalna firma RelyOn rozpoczęła budowę nowoczesnego centrum szkoleniowego w Gdańsku, które będzie służyć rozwojowi kadr dla sektora morskiej energetyki wiatrowej. Obiekt, którego otwarcie zaplanowane jest na drugi kwartał 2025 roku, będzie wyposażony w specjalistyczny basen do symulacji warunków pracy na morzu. – Tworzymy najnowocześniejsze w tej części kraju centrum, w którym odwiedzający zadbają o swój rozwój kompleksowo: korzystając z eksperckiego wsparcia, podniosą swoje kwalifikacje, i będą mieli okazję zaopatrzyć się w niezbędny osprzęt – wyjaśnia Witold Szczepkowski, country manager RelyOn.
Obiekt powstaje przy ul. Szczęśliwej w Gdańsku, w dogodnej lokalizacji blisko lotniska, drogi S7 i Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Będzie to jedyny tej klasy ośrodek szkoleniowy w północnej Polsce, oferujący certyfikowane szkolenia GWO (Global Wind Organization) i IRATA (Industrial Rope Access Trade Association).

„Jestem niezwykle dumny, że już wkrótce będziemy mogli zaprezentować nasze nowe centrum szkoleniowe. To wyjątkowe miejsce, które poza najwyższej jakości merytoryką, zaoferuje naszym kursantom doskonałą infrastrukturę i warunki do nauki. Tworzymy najnowocześniejsze w tej części kraju centrum, w którym odwiedzający zadbają o swój rozwój kompleksowo: korzystając z eksperckiego wsparcia, podniosą swoje kwalifikacje, i będą mieli okazję zaopatrzyć się w niezbędny osprzęt. Wraz ze zmianą lokalizacji rozbudowujemy również naszą ofertę. Naszym priorytetem jest dynamiczna odpowiedź na wciąż rosnące oczekiwania rynku i potrzeby naszych klientów. To nasza cegiełka do tego, by Gdańsk i region stały się offshore’ową stolicą Polski” – mówi Witold Szczepkowski, country manager RelyOn.
RelyOn, posiadający ponad 40 oddziałów na świecie, specjalizuje się w szkoleniach pracowników branż wysokiego ryzyka, szczególnie w sektorach offshore i odnawialnych źródeł energii. Nowe centrum ma służyć nie tylko polskim specjalistom, ale również kursantom z krajów ościennych, wzmacniając pozycję Gdańska jako regionalnego hubu morskiej energetyki wiatrowej.

Pomorze stawia na offshore wind
Uruchomienie nowego ośrodka szkoleniowego jest inicjatywą związaną z działalnością offshore na Pomorzu. Niedawno Agencja Rozwoju Przemysłu otrzymała 291 mln zł pożyczki od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na budowę fabryki na Wyspie Ostrów w Gdańsku, która będzie produkować wieże dla morskich farm wiatrowych. Dzięki dofinansowaniu możliwe będzie utrzymanie harmonogramu budowy i terminowe uruchomienie produkcji w drugim kwartale 2025 r. Inwestycja ma mieć charakter globalny – produkowane komponenty będą wykorzystywane nie tylko w lokalnych projektach, ale również eksportowane na rynki międzynarodowe.
„Już wkrótce branża offshore zacznie odgrywać strategiczną rolę w rozwoju gospodarki Pomorza, przyczyniając się do dynamicznych zmian w regionie. Szacuje się, że do 2030 roku morska energetyka wiatrowa może stworzyć około 42 tys. miejsc pracy oraz zwiększyć przychody samorządów o ponad 900 mln zł rocznie. Te pozytywne zmiany zachodzą lawinowo, a ekosystem sektora rośnie w oczach” – mówi Radosław Bojarczuk z Invest in Pomerania, inicjatywy koordynowanej przez Agencję Rozwoju Pomorza.