Rekordowy rok dla energetyki wiatrowej. 117 GW nowych mocy w 2024 pomimo problemów regulacyjnych

Redakcja OWP
Redakcja OWPhttp://offshorewindpoland.pl
Na bieżąco śledzimy rozwój projektów offshore wind, analizujemy trendy rynkowe i dostarczamy eksperckich informacji o technologiach, regulacjach oraz kluczowych graczach na rynku. Masz newsa lub uwagę? Pisz na redakcja@offshorewindpoland.pl

Materiały autora

Globalna branża energetyki wiatrowej zanotowała rekordowy rok pod względem nowych mocy zainstalowanych w 2024 roku, osiągając poziom 117 GW w offshore i onshore – wynika z najnowszego raportu Global Wind Report opublikowanego przez Globalną Radę Energetyki Wiatrowej (GWEC). To znaczący wzrost w porównaniu do wcześniejszych lat, który przybliża sektor do realizacji globalnego celu potrojenia mocy odnawialnych źródeł energii do 2030 roku.

W 2024 roku odnotowano instalację 109 GW w sektorze onshore raz 8 GW w morskiej energetyce wiatrowej, co łącznie zwiększyło globalną skumulowaną moc energetyki wiatrowej do imponującego poziomu 1136 GW. Instalacje wiatrowe są obecne na wszystkich kontynentach, a w ubiegłym roku turbiny wiatrowe zainstalowano w 55 krajach.

Chiny zdecydowanie prowadzą w globalnym wyścigu, instalując w 2024 roku niemal 80 GW nowych mocy (79 824 MW), co stanowi około 68% całkowitych instalacji na świecie. Łączna moc zainstalowana w Chinach osiągnęła poziom 520 600 MW. Na kolejnych miejscach pod względem nowych instalacji znalazły się:

  • USA – 4 058 MW (154 258 MW łącznie)
  • Niemcy – 4 022 MW (72 760 MW łącznie)
  • Indie – 3 420 MW (48 156 MW łącznie)
  • Brazylia – 3 278 MW (33 727 MW łącznie)

Regiony Azji i Pacyfiku odnotowały 7% wzrost rok do roku, natomiast region Afryki i Bliskiego Wschodu zanotował imponujący wzrost o 107%, głównie dzięki nowym projektom w Egipcie (794 MW) i Arabii Saudyjskiej (390 MW). W Ameryce Północnej, Ameryce Łacińskiej i Europie odnotowano spadek nowych instalacji w porównaniu z 2023 rokiem.

Morska energetyka wiatrowa

W raporcie podkreślono również rekordowy rok dla morskiej energetyki wiatrowej, który był szczególnie widoczny w liczbie przeprowadzonych aukcji. W 2024 roku na całym świecie przyznano prawa do rozwoju projektów o łącznej mocy 56,3 GW w offshore wind, z czego:

  • 23,2 GW w Europie
  • 17,4 GW w Chinach
  • 3,3 GW w Korei Południowej
  • 2,7 GW na Tajwanie
  • 1,4 GW w Japonii

Według odrębnego raportu World Forum Offshore Wind, w 2024 roku oddano do użytku 31 nowych morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 11 GW, co zwiększyło globalną moc zainstalowaną morskiej energetyki wiatrowej do 78,5 GW. Chiny prowadzą również w tym segmencie z imponującą mocą zainstalowaną na poziomie 38 GW.

Prognozy i wyzwania

GWEC prognozuje średnioroczny wzrost branży wiatrowej na poziomie 8,8%, co oznacza dodatkowe 981 GW mocy energetyki wiatrowej na całym świecie do 2030 roku. Według prognoz, w kolejnych latach można spodziewać się dalszych rekordów:

  • 2025: 138 GW
  • 2026: 140 GW
  • 2027: 160 GW
  • 2028: 167 GW
  • 2029: 183 GW
  • 2030: 194 GW

Ben Backwell, dyrektor generalny GWEC, zwrócił uwagę na wyzwania stojące przed branżą: „Mimo że energetyka wiatrowa nadal napędza inwestycje i miejsca pracy, poprawia bezpieczeństwo energetyczne i obniża koszty dla konsumentów, obserwujemy bardziej niestabilne środowisko polityczne w niektórych częściach świata, w tym ideologicznie motywowane ataki na energię wiatrową i odnawialne źródła energii oraz wstrzymywanie projektów w trakcie realizacji, co zagraża pewności inwestycyjnej.”

Wśród głównych wyzwań dla rynku raport wymienia:

  • Finansowe i makroekonomiczne przeciwności
  • Bariery handlowe i fragmentację rynku
  • Nieadekwatne mechanizmy zamówień i aukcji
  • Trudne warunki inwestycyjne dla globalnego łańcucha dostaw energii wiatrowej

Girish Tanti, zastępca dyrektora generalnego Grupy Suzlon i wiceprzewodniczący GWEC, podkreślił: „Energia wiatrowa jest jednym z najtańszych źródeł energii na świecie i jednym z dwóch źródeł energii odnawialnej, które stanowią 95% całkowitego wzrostu światowych mocy odnawialnych w tej dekadzie. Może oferować energię wysokiej jakości konsumentom o dużym obciążeniu podstawowym i zapewniać stabilność sieci.”

Raport wskazuje, że pomimo rekordowego roku ogólne liczby maskują duże dysproporcje w tempie wdrażania na rynkach globalnych, przy czym lwia część instalacji ma miejsce w niewielkiej liczbie kluczowych dojrzałych rynków, w tym w Chinach i Europie. Aby utrzymać tempo rozwoju niezbędne do osiągnięcia celów klimatycznych, konieczna jest poprawa procesów wydawania pozwoleń, modernizacja sieci przesyłowych oraz doskonalenie mechanizmów aukcyjnych.

- REKLAMA -

Zainteresuje Cie

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje