Premier RP Donald Tusk wziął udział w wydarzeniu rozpoczęcia budowy morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 zaraz po podjęciu finalnej decyzji inwestycyjnej przez inwestorów – PGE Polskiej Grupy Energetycznej i Ørsted. – Farma wiatrowa, zlokalizowana 40 kilometrów od brzegu, została zaplanowana z troską o środowisko i walory turystyczne regionu. W perspektywie roku 2040 planujemy osiągnąć moc 18 GW w morskiej energetyce wiatrowej, co odpowiada produkcji energii z czterech elektrowni jądrowych – mówił w trakcie wydarzenia przedstawiciel polskiego rządu.
Mówiąc do przedstawicieli branży energetycznej i inwestorów morskiej energetyki wiatrowej Tusk powiedział, że 2025 będzie rokiem przełomu dla polskiej gospodarki.
„Będzie to przełom w zakresie konkurencyjności oraz realizacji strategicznych inwestycji w nasze bezpieczeństwo energetyczne”.
„Jest to moment szczególnie symboliczny, ponieważ energia stanowi fundament zarówno bezpieczeństwa, jak i konkurencyjności naszej gospodarki. Dziś, kiedy symbolicznie rozpoczynamy tę wielką inwestycję o wartości 30 mld zł i mocy 1,5 GW, możemy z dumą powiedzieć, że przekraczamy dotychczasowe wyobrażenia o skali projektów energetyki wiatrowej w Polsce”.
Jak zauważył, ta „imponująca inwestycja jest częścią większego planu transformacji polskiej energetyki”/
„Farma wiatrowa, zlokalizowana 40 kilometrów od brzegu, została zaplanowana z troską o środowisko i walory turystyczne regionu. W perspektywie roku 2040 planujemy osiągnąć moc 18 GW w morskiej energetyce wiatrowej, co odpowiada produkcji energii z czterech elektrowni jądrowych”.
Wyzwania dla regionu Morza Bałtyckiego. Polska może być liderem
Przedstawiciel polskiego rządu zwrócił na obecne czasy pełnych wzywań związanych z geopolityką, w szczególności w regionie Morza Bałtyckiego.
„W czasach globalnych niepewności i kryzysu energetycznego, Polska pokazuje, że może być liderem wzrostu i optymizmu w Europie. Nasza współpraca z duńskimi partnerami jest wzorcowym przykładem efektywnego partnerstwa międzynarodowego w ramach Unii Europejskiej”.
Premier poinformował o przekroczeniu oczekiwań analityków dotyczących wzrostu gospodarczego w 2024 roku, który osiągnął poziom 2,9%, z ostatnim kwartałem przekraczającym 3%. Rok 2025 umocni pozycję Polski jako lidera wzrostu w Unii Europejskiej.
Kluczem zapewnienie stabilnych dostaw. Planowane kolejne regulacje
Tusk dodał, że najważniejszym efektem tych działań będzie zapewnienie Polsce stabilnych dostaw czystej i tańszej energii. To przełoży się bezpośrednio na konkurencyjność przedsiębiorstw na arenie międzynarodowej oraz na poprawę jakości życia polskich rodzin.
„W najbliższym czasie czekają nas kolejne istotne kroki, w tym nowa ustawa dotycząca energetyki wiatrowej na lądzie oraz wprowadzenie koncepcji repoweringu, czyli modernizacji istniejących instalacji. Szczegółowy program rozwoju gospodarczego Polski przedstawimy 10 lutego w gmachu giełdy, gdzie zaprezentujemy ambitną strategię umacniającą pozycję Polski jako lidera wzrostu gospodarczego„- powiedział.
„Z ostrożnym, ale zdecydowanym optymizmem patrzę w przyszłość, widząc, jak Polska nabiera rozpędu w realizacji strategicznych inwestycji energetycznych”.