Dekalog Bezpieczeństwa Polskiej Branży Morskiej Energetyki ma służyć za przewodnik i etyczny fundament dla biznesu działającego przy realizacji projektów wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Nad jego kształtem dyskutowali eksperci, przedstawiciele branży i administracji podczas dedykowanemu morskiej energetyce wiatrowej warsztatu.
Łukasz Wawrzyniak, dyrektor operacyjny działu BHP na Europę z W&W Consulting zauważa, że w trakcie realizacji projektów związanych z morskimi farmami wiatrowymi kluczowe jest, by na każdym etapie, począwszy od fazy projektowania aż po eksploatację, priorytetem pozostawało zapewnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.
– Ze względu na trudne i często niebezpieczne warunki, w których pracownicy wykonują swoje obowiązki, istotne jest, aby zarówno elementy infrastruktury, jak i procedury spełniały najbardziej rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa. Dzięki temu możemy skutecznie ograniczać ryzyko wypadków oraz zapewniać ochronę zdrowia i życia pracowników, co powinno być najważniejszym zobowiązaniem każdej firmy – mówi – wyjaśnia Wawrzyniak.
Warsztaty Offshore Best Practices Center, w ramach których omówiono Dekalog Bezpieczeństwa, zostały objęte honorowym patronatem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Państwowej Inspekcji Pracy oraz Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego.
Dekalog
Dekalog Bezpieczeństwa Offshore został stworzony w oparciu o następujące wytyczne:
- Kulturę bezpieczeństwa tworzą nie przepisy i standardy, ale nasze codzienne działania oparte o wypracowane nawyki.
- Kultura bezpieczeństwa nie jest ani na pokaz, ani dla raportów – jest dla nas i naszych pracowników, klientów i dostawców. Dla każdego.
- Firma, której pracownicy są bezpieczni to firma bezpieczna – nowoczesna, przyjazna, dbająca o innych, nie obciążona konsekwencjami i kosztami wypadków.
Aktualnie w Polsce nie ma dedykowanych przepisów prawnych odnoszących się bezpośrednio do sektora budownictwa morskiego, w szczególności do sektora offshore. W kontekście eksploatacji morskich farm wiatrowych, jedynymi obowiązującymi regulacjami są przepisy rozporządzenia Ministra Energii z 28 sierpnia 2019 r. dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych. Jednakże, regulacje te pomijają wiele istotnych aspektów związanych z samą budową morskich farm wiatrowych, koncentrując się na warunkach ich eksploatacji.
Eksperci ds. bezpieczeństwa podkreślają konieczność kształtowania kultury bezpieczeństwa opartej na zasadzie „Safety First”. Tematyka ta, wraz z tematem krajowych regulacji dotyczących bezpieczeństwa i ochrony zdrowia dopasowanych do specyfiki pracy w sektorze offshore, była omawiana podczas warsztatów z udziałem kluczowych przedstawicieli administracji i branży.
Źródło: W&W