W przypadku realizacji wszystkich inwestycji przewidzianych w programie offshore (ok. 7 GW), nakłady inwestycyjne mogą wynieść 180 mld zł – poinformował Michał Kuźniewski, kierownik wydziału analiz inwestycyjnych w PGE Polskiej Grupie Energetycznej, podczas posiedzenia sejmowej podkomisji do spraw infrastruktury krytycznej, górnictwa i energetyki.
Przedstawiciel PGE powiedział w Sejmie 25 września br., że sztandarowym projektem dla polskiego koncernu jest rozwój morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy ponad 7 GW, dla których polski inwestor uzyskał pozwolenia PSZW. Pierwsza energia z projektu MFW Baltica 2 popłynie do systemu elektroenergetycznego w Polsce w 2027 r.
– W przypadku realizacji całego portfela projektów Grupy PGE (7 GW), morskie farmy wiatrowe wytwarzałyby ok. 28 TWh energii rocznie, co pozwoliłoby zredukować ilość węgla potrzebnego do spalenia o 13 mln ton, żeby tą energię wytworzyć, w przypadku jednostek gazowych – 4,5 mld m3 gazu ziemnego – powiedział.
Podkreślił, że inwestycje w offshore wind to projekty o wysokiej kapitałochłonności. PGE potrzebuje na realizację 7 GW kwoty 180 mld zł, jeżeli realizowałby cały portfel inwestycyjny,
– Potrzebne jest finansowanie dłużne w formule project finance. Bilans żadnej spółki w Polsce nie udźwignie obecnie takiej inwestycji – mówił.
Podkreślił, że konieczne jest pozyskanie odpowiedniego poziomu wsparcia operacyjnego w formule kontraktów różnicowych (CFD) gwarantujących bankowalność inwestycji.
– Grupa PGE wraz z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej zwróciła się o podniesienie maksymalnych cen w planowanej aukcji dla morskich farm wiatrowych, aby inwestycje w całym portfelu offshore mogły być zrealizowane i służyć celowi, jakim jest redukcja paliwa potrzebnego do produkcji energii elektrycznej – powiedział.
Kuźniewski powiedział, że działania PGE Polskiej Grupy Energetycznej skupiają się na dywersyfikacji miksu wytwórczego oraz na inwestycjach w OZE i magazyny energii.
Aby umożliwić integrację dużej liczby OZE w systemie, PGE planuje realizację ok. 1 GW w magazynach energii. W planie jest budowa rozproszonej sieci magazynów energii przy GPZ-ach należących do PGE Dystrybucja.