Offshore Wind Flash. Wielka Brytania wspiera ekspansję firm, Ocean Winds nawiązuje współprace w Brazylii

Redakcja OWP
Redakcja OWPhttp://offshorewindpoland.pl
Na bieżąco śledzimy rozwój projektów offshore wind, analizujemy trendy rynkowe i dostarczamy eksperckich informacji o technologiach, regulacjach oraz kluczowych graczach na rynku. Masz newsa lub uwagę? Pisz na redakcja@offshorewindpoland.pl

Materiały autora

Globalny rynek offshore wind rozwija się dynamicznie, a liczba informacji i zmian w branży rośnie z każdym dniem. Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych Czytelników, rozpoczynamy publikację cyklicznych przeglądów rynkowych „Offshore Wind Flash”.

USA | Patriot Offshore Maritime Services NY, spółka zależna firmy Liberty Green Logistics, podpisała 10-letni kontrakt na świadczenie usług transportu załogi (CTV) dla Empire Offshore Wind LLC. Firma będzie obsługiwać morską farmę wiatrową Equinor w Nowym Jorku zarówno w fazie budowy, jak i podczas późniejszej eksploatacji. Nowa jednostka CTV o długości 29,5 metra zostanie zbudowana w amerykańskiej stoczni zgodnie z wymogami ustawy Jonesa, a jej operacyjne wykorzystanie rozpocznie się w 2026 r. Będzie to druga tego typu jednostka w flocie Patriot Offshore, po 27,1-metrowym Patriot Leader, który został dostarczony przez stocznię Gladding-Hearn Shipbuilding i wszedł do służby w tym roku.

SZKOCJA | Szkocka firma HonuWorx osiągnęła przełom w robotyce podwodnej, przeprowadzając pierwszą na świecie demonstrację zdalnie sterowanego pojazdu ROV, który jest transportowany za pomocą autonomicznej jednostki podwodnej „mothership”, kontrolowanej z lądu zdalnie poprzez technologię chmurową. System o nazwie „Loggerhead” eliminuje potrzebę wykorzystania dużych statków powierzchniowych napędzanych paliwami kopalnymi. Firma planuje rozwój floty własnych jednostek, by zdobyć 20% udział w globalnym rynku inspekcji, napraw i konserwacji podwodnej wartym 3,2 mld dolarów. HonuWorx rozpoczyna obecnie pierwszą fazę pozyskiwania inwestycji o wartości 30 mln funtów, planuje budowę pierwszego komercyjnego systemu Loggerhead w 2025 roku oraz trzykrotne zwiększenie zatrudnienia w ciągu najbliższych 2-3 lat. W pełni elektryczny Loggerhead może zaoszczędzić roczną emisję CO2 równoważną 4000 samochodów benzynowych lub dieslowych w przypadku każdej zastąpionej jednostki.

Test przeprowadzony u wybrzeży Kanady w grudniu 2023 r., wspierany przez TotalEnergies i Shell, potwierdził skuteczność systemu wykorzystującego łączność satelitarną i autorskie oprogramowanie chmurowe HonuWorx. Firma, założona w 2020 r., planuje do 2030 r. rozwinąć flotę co najmniej 10 jednostek Loggerhead, z długoterminowym celem posiadania 50 jednostek podwodnych operujących na całym świecie.

KOREA POŁUDNIOWA | Ministerstwo Przemysłu, Handlu i Zasobów Energii Korei Południowej ogłosiło, że zgodnie z opublikowaną w sierpniu „Mapą drogową wzmocnienia konkurencyjnych aukcji dla OZE”, podejmie działania mające na celu poprawę konkurencyjności aukcji dla energetyki słonecznej i wiatrowej oraz wzmocnienie stabilności dostaw. Ogłoszenie to zostało opublikowane 25 października przez Centrum Nowej Energii Koreańskiej Agencji Energetycznej.

Po przeanalizowaniu opinii przedsiębiorstw energetycznych, producentów i odbiorców RE100, poinformowano, że zgodnie z mapą drogową łączna moc wspieranych instalacji wiatrowych wyniesie 1800 MW (docelowo: 300 MW na lądzie, 1,500 MW na morzu) w ramach nowych aukcji. Ceny aukcji zostaną ustalone na podstawie wskaźników nierynkowych, z uwzględnieniem globalnego poziomu kosztów zrównoważonych (LCOE) i czynników takich jak koszty operacyjne. W efekcie średnia cena zakupu w zeszłym roku wynosząca 167,778 KRW/MWh zostanie obniżona do 165,143 KRW/MWh dla lądowej energetyki wiatrowej, natomiast dla morskiej energetyki wiatrowej – wzrośnie do 176,565 KRW/MWh.

NIDERLANDY | Firma DEME otrzymała znaczący kontrakt o wartości 150-300 mln euro na prace związane z transportem i instalacją kabli wewnętrznych oraz elementów stalowych dla morskiej farmy wiatrowej OranjeWind w Holandii. Projekt realizowany przez joint venture firm RWE i TotalEnergies będzie miał moc zainstalowaną blisko 800 MW. DEME zainstaluje łącznie 114 km kabli wewnętrznych, które połączą wszystkie 53 fundamenty z morską stacją transformatorową na Morzu Północnym. Zakres prac obejmuje również instalację pływających pomostów cumowniczych, platform dostępowych i wewnętrznych na fundamentach monopalowych. Przed instalacją kabli na obszarach ze znacznymi piaszczystymi obszarami zostanie przeprowadzone wstępne oczyszczanie dna, aby zapewnić odpowiednie zagłębienie kabli. Prace mają rozpocząć się w drugiej połowie 2026 r., a DEME wykorzysta do nich statki instalacyjne, pogłębiarki i jednostki do układania kabli. To już czwarty projekt kablowy przyznany DEME w ostatnich miesiącach, po kontraktach na systemy sieciowe IJmuiden Ver Alpha i Nederwiek 1 dla TenneT oraz projekt Princess Elisabeth Island na Morzu Północnym u wybrzeży Belgii.

WIELKA BRYTANIA | Brytyjski Departament Handlu i Biznesu (DBT) przeznaczy 1 milion funtów na kompleksowy program dostępu do rynku dla sektora morskiej energetyki wiatrowej. Program, realizowany przez Offshore Renewable Energy (ORE) Catapult, ma zidentyfikować międzynarodowe bariery regulacyjne i rynkowe oraz stworzyć nowe możliwości eksportowe dla brytyjskich firm z branży offshore wind. Projekt obejmie 11 krajów, w tym Australię, Brazylię, Indie, Japonię, Koreę Południową i USA, a jego zakończenie planowane jest na koniec marca 2025 r. W ramach inicjatywy zostaną przeprowadzone warsztaty i misje rozpoznawcze w poszczególnych krajach, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju strategii, infrastruktury portowej i pływających farm wiatrowych. ORE Catapult będzie również prezentować się na międzynarodowych targach, spotykać z regionalnymi i krajowymi interesariuszami oraz realizować projekty pilotażowe z wybranymi partnerami. Dr Stephen Wyatt, dyrektor ds. strategii i nowych technologii w ORE Catapult, podkreśla, że Wielka Brytania jako światowy lider w morskiej energetyce wiatrowej ma szansę przekuć dwudziestoletnie doświadczenie w nowe możliwości eksportowe. Wszystkie zebrane dane rynkowe zostaną przeanalizowane, a wnioski i rekomendacje zostaną udostępnione brytyjskiemu sektorowi energii odnawialnej.

BRAZYLIA | Ocean Winds i Universidade Federal do Rio Grande do Norte nawiązały współpracę w celu wspierania rozwoju i wymiany wiedzy na rzecz rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej. Sojusz ten koncentruje się na zmniejszeniu wpływu na środowisko i poprawie metod oceny w tej branży, zapewniając odpowiedzialny rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Brazylii. Współpraca została sformalizowana poprzez Memorandum of Understanding (MoU). Jednym z głównych celów Ocean Winds jest wykorzystanie ogromnego doświadczenia i sprawdzonych strategii z międzynarodowych operacji morskich elektrowni wiatrowych, które reprezentują łączną moc 18,5 GW – 2 GW w budowie i 1,5 GW już działających – w celu wzmocnienia sektora w Brazylii. Dowodem tego zaangażowania jest fakt, że Ocean Winds zgłosił w IBAMA od 2020 r. pięć propozycji projektów morskiej energetyki wiatrowej o łącznej mocy 15 GW w stanach Piauí, Rio Grande do Norte, Rio de Janeiro i Rio Grande do Sul.

Offshore Wind Flash

To zestawienie najważniejszych informacji z rynku, wydarzeń, trendów i analiz z sektora morskiej energetyki wiatrowej. W codziennych podsumowaniach będziemy przyglądać się kluczowym zmianom na rynku, prezentować najnowsze dane oraz analizować wpływ globalnych wydarzeń na rozwój branży.

W każdym wydaniu znajdą Państwo informacje dotyczące bieżącej sytuacji, prognozy rozwoju rynku oraz praktyczne informacje istotne dla firm działających w sektorze morskiej energetyki wiatrowej.

- REKLAMA -spot_img

Zainteresuje Cię

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje