Offshore Wind Flash: Francja, Wielka Brytania i Japonia ogłaszają przełomowe projekty

Redakcja OWP
Redakcja OWPhttp://offshorewindpoland.pl
Na bieżąco śledzimy rozwój projektów offshore wind, analizujemy trendy rynkowe i dostarczamy eksperckich informacji o technologiach, regulacjach oraz kluczowych graczach na rynku. Masz newsa lub uwagę? Pisz na redakcja@offshorewindpoland.pl

Materiały autora

Sektor morskiej energetyki wiatrowej wchodzi w nową fazę rozwoju, ze szczególnym naciskiem na technologie pływające. W ostatnich dniach kilka krajów ogłosiło znaczące projekty i kontrakty, które mogą przyspieszyć komercjalizację pływających farm wiatrowych. Francja przyznała kontrakty na dwa projekty o łącznej mocy 750 MW, Wielka Brytania rozpoczyna prace nad farmą GreenVolt o mocy 560 MW, a w Japonii konsorcjum firm przygotowuje się do budowy instalacji o mocy 450 MW. Równolegle rozwijana jest infrastruktura przyłączeniowa oraz prowadzone są zaawansowane badania nad optymalizacją technologii pływających, co ma kluczowe znaczenie dla redukcji kosztów energii i zwiększenia efektywności projektów. Polecamy przegląd informacji z globalnego rynku offshore wind – Offshore Wind Flash.

JAPONIA | Konsorcjum firm wybuduje farmę wiatrową o mocy 450 MW u wybrzeży Yuza

Yamagata Yuza Offshore Wind LLC, spółka celowa utworzona przez pięć japońskich i międzynarodowych podmiotów, otrzymała zgodę na budowę i operowanie morską farmą wiatrową przy wybrzeżu miejscowości Yuza w prefekturze Yamagata. Projekt o mocy 450 MW będzie wykorzystywał turbiny instalowane na stałych fundamentach.

W skład konsorcjum wchodzą: Marubeni Corporation (główny udziałowiec), The Kansai Electric Power Co. (KEPCO), BP IOTA Holdings Limited (spółka zależna bp p.l.c.), Tokyo Gas Co. oraz Marutaka Corporation.

Projekt będzie realizowany w ramach systemu Feed-in Premium, co zapewni stabilne warunki sprzedaży wyprodukowanej energii. Jest to kolejna duża inwestycja w japońskim sektorze offshore wind, po projektach w portach Akita i Noshiro, gdzie Marubeni również jest największym udziałowcem.

Japoński rząd konsekwentnie rozwija sektor morskiej energetyki wiatrowej, dążąc do realizacji celów dekarbonizacyjnych i zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym kraju. Projekt w Yuza ma przyczynić się nie tylko do osiągnięcia tych celów, ale również do rozwoju lokalnych społeczności i wzmocnienia krajowego przemysłu offshore wind.

Inwestorzy nie podali planowanego harmonogramu realizacji projektu ani szczegółów technicznych dotyczących planowanych turbin wiatrowych.

USA | ABS i Akselos łączą siły w rozwoju technologii pływających farm wiatrowych

ABS, wiodąca firma certyfikacyjna i klasyfikacyjna, oraz Akselos, dostawca zaawansowanych technologii symulacyjnych, podpisały memorandum o współpracy (MoU) w zakresie optymalizacji procesów projektowania i certyfikacji pływających farm wiatrowych.

Współpraca ma wspierać inicjatywę amerykańskiego Departamentu Energii (DOE) – Floating Offshore Wind Energy Shot, której celem jest obniżenie kosztów energii o 70% do poziomu 45 USD/MWh do 2035 roku. Partnerstwo koncentruje się na rozwoju rozwiązań technologicznych obniżających LCOE (uśredniony koszt energii elektrycznej) oraz wspierających procesy decyzyjne instytucji finansowych i ubezpieczeniowych.

ABS wnosi do współpracy doświadczenie w certyfikacji i klasyfikacji morskiej, natomiast Akselos dostarcza zaawansowane narzędzia symulacyjne do optymalizacji konstrukcji i ograniczania ryzyka strukturalnego. Według Roba Langforda, wiceprezesa Global Offshore Renewables w ABS, bezpieczna i niezawodna infrastruktura jest kluczowa dla rozwoju sektora pływających farm wiatrowych.

FRANCJA | Jan De Nul i Hellenic Cables połączą pierwsze komercyjne pływające farmy wiatrowe z lądem

RTE, francuski operator systemu przesyłowego, przyznał konsorcjum Jan De Nul i Hellenic Cables kontrakt ramowy na dostawę i instalację kabli eksportowych dla dwóch pływających farm wiatrowych u wybrzeży południowej Bretanii o łącznej mocy 750 MW.

Zakres prac obejmuje zaprojektowanie, produkcję, instalację i zabezpieczenie trzech systemów kabli wysokiego napięcia przemiennego (HVAC) 225 kV. Każdy z podmorskich kabli eksportowych będzie miał długość około 50 kilometrów, co daje łącznie 150 kilometrów tras kablowych na morzu. Jan De Nul odpowiada za transport, instalację oraz zabezpieczenie kabli w dnie morskim.

Hellenic Cables, poza produkcją kabli podmorskich, dostarczy również 240 kilometrów kabli lądowych, które zostaną wyprodukowane w zakładzie w Thiva w Grecji.

Projekt wpisuje się w strategię neutralności klimatycznej Francji do 2050 roku. Kraj planuje osiągnąć 45 GW mocy zainstalowanej w morskiej energetyce wiatrowej do 2050 roku, uwzględniając zarówno technologie stałe, jak i pływające. Te dwie farmy będą pierwszymi komercyjnymi projektami pływających farm wiatrowych we Francji.

FRANCJA | Ocean Winds z Banque des Territoires wybudują farmę pływającą o mocy 250 MW

Francuski rząd przyznał Ocean Winds (OW) i Banque des Territoires kontrakt na budowę pływającej morskiej farmy wiatrowej Eoliennes Flottantes d’Occitanie (EFLO) o mocy 250 MW. Projekt powstanie na Morzu Śródziemnym w Zatoce Lwiej, u wybrzeży regionu Oksytania, w ramach procesu przetargowego AO6. Farma będzie produkować około 1 TWh czystej energii elektrycznej rocznie, co wystarczy do zaspokojenia potrzeb energetycznych prawie 500 000 osób. W fazie rozwoju i budowy projekt ma wygenerować około 5 milionów roboczogodzin, a następnie stworzyć stałe miejsca pracy w obszarze utrzymania podczas fazy operacyjnej. Ocean Winds, będący spółką joint venture EDP Renewables i ENGIE, wraz z Banque des Territoires realizują już we Francji trzy projekty morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 1 GW – pływającą farmę Eoliennes Flottantes du Golfe du Lion (EFGL) o mocy 30 MW oraz dwa projekty stałe o mocy 500 MW każdy: Îles d’Yeu et Noirmoutier i Dieppe Le Tréport. Realizacja projektu EFLO będzie opierać się na ścisłej współpracy z lokalnym łańcuchem dostaw, regionem Oksytanii i lokalną infrastrukturą portową, szczególnie portem Port-La Nouvelle. Ocean Winds i Banque des Territoires podpisały „Kartę zobowiązań na rzecz strukturyzacji regionalnego francuskiego sektora przemysłowego” z sześcioma regionalnymi klastrami francuskimi, w tym Wind’Occ.

WIELKA BRYTANIA | Aker Solutions i ABB zaprojektują infrastrukturę przyłączeniową dla pływającej farmy GreenVolt

Aker Solutions, we współpracy z ABB, rozpocznie prace nad projektem wstępnym (FEED) infrastruktury przyłączeniowej dla morskiej farmy wiatrowej GreenVolt u wybrzeży Szkocji. Projekt o mocy 560 MW jest rozwijany przez spółki Vårgrønn i Flotation Energy.

W ramach pierwszej fazy FEED, Aker Solutions będzie odpowiadać za projektowanie morskiej stacji transformatorowej wysokiego napięcia (HVAC), projekt systemu elektrycznego oraz lądowych urządzeń wysokiego napięcia. Zakres prac obejmuje również projekt dużej konstrukcji wsporczej typu jacket oraz planowanie transportu i instalacji stacji.

GreenVolt ma być pierwszą komercyjną pływającą farmą wiatrową w Europie. Wyprodukowana energia będzie zasilać instalacje naftowo-gazowe oraz dostarczana do brytyjskiej sieci energetycznej.

Realizacja projektu będzie prowadzona w biurach Aker Solutions w Fornebu, Mumbaju, Londynie i Aberdeen. Firma podkreśla, że obecność w Wielkiej Brytanii jest kluczowa dla efektywnego wsparcia projektu i lokalnej współpracy. Projekt ma przyczynić się do realizacji brytyjskich ambicji w zakresie rozwoju pływających farm wiatrowych.

JAPONIA | Vestas z pierwszym zamówieniem na turbiny V236-15.0 MW w regionie Azji i Pacyfiku

Vestas otrzymał zamówienie na dostawę turbin (łącznie 315 MW)dla projektu Oga Katagami Akita Offshore Wind Project w prefekturze Akita w Japonii. Jest to pierwszy projekt realizowany w ramach rządowych aukcji morskiej energetyki wiatrowej w Japonii w oparciu o ustawę o wykorzystaniu obszarów morskich dla energii odnawialnej. Inwestycja jest rozwijana przez konsorcjum Oga Katagami Akita Offshore Green Energy LLC, w skład którego wchodzą JERA Co., Inc., Electric Power Development Co., Ltd. (J-POWER), Tohoku Electric Power Co., Inc. oraz ITOCHU Corp. Zamówienie obejmuje 21 turbin modelu V236-15.0 MW wraz z długoterminową umową serwisową. To pierwsze zamówienie na flagowy model turbiny Vestas V236-15.0 MW w regionie Azji i Pacyfiku. Turbina otrzymała certyfikat typu w zeszłym roku, a globalnie Vestas zebrał już ponad 6 GW w zamówieniach na ten model. Farma wiatrowa powstanie u wybrzeży miast Oga, Katagami i Akita w prefekturze Akita. Dostawy turbin mają rozpocząć się w 2026 roku, a uruchomienie instalacji planowane jest na 2027 rok. Rozpoczęcie komercyjnej działalności farmy zaplanowano na czerwiec 2028 roku.

BRAZYLIA | Nowe badanie potwierdza potencjał rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w produkcji wodoru

Naukowcy z Brazylii przeprowadzili kompleksową analizę geoprzestrzenną potencjału technicznego i ekonomicznego produkcji wodoru z wykorzystaniem morskiej energetyki wiatrowej wzdłuż wybrzeża Brazylii. Badanie obejmowało modelowanie produkcji wodoru z wykorzystaniem elektrolizy zasilanej energią z morskich farm wiatrowych, wraz z analizą wrażliwości dla współczynnika wykorzystania mocy i rozważanego obszaru instalacji. Naukowcy przeprowadzili mapowanie wskaźników ekonomicznych, takich jak uśredniony koszt energii elektrycznej (LCOE) i uśredniony koszt produkcji wodoru (LCOH). Szczegółowo zbadano najbardziej odpowiednie lokalizacje do produkcji wodoru z wykorzystaniem morskiej energetyki wiatrowej. Wyniki porównano z literaturą, co wykazało, że Brazylia posiada bardzo konkurencyjny potencjał do rozwoju projektów łączących morską energetykę wiatrową z produkcją wodoru. Badanie potwierdza, że wodór z odnawialnych źródeł energii oferuje znaczącą szansę na dekarbonizację obecnych dostaw energii.

BADANIA | Nowe wnioski z badań nad efektem ruchów pochylenia turbiny pływającej

Naukowcy opublikowali wyniki badań dotyczących wpływu ruchów pochylenia na właściwości aerodynamiczne i charakterystykę śladu aerodynamicznego pływających morskich turbin wiatrowych. Badanie przeprowadzono z wykorzystaniem modelu obliczeniowej dynamiki płynów (CFD), który został zwalidowany poprzez porównanie z danymi z eksperymentów w tunelu aerodynamicznym. Wykazano, że wahania współczynników mocy, ciągu i momentu pochylenia nasilają się wraz ze wzrostem amplitudy i częstotliwości. Opracowano model dopasowania obciążeń aerodynamicznych oparty na rozwinięciu w szereg Fouriera. Z perspektywy farmy wiatrowej, korzystne jest zastosowanie ruchu pochylenia o dużej amplitudzie i wysokiej częstotliwości w celu poprawy wykorzystania przestrzeni. Zaobserwowano, że prędkość regeneracji (odzyskiwania) śladu aerodynamicznego jest bardziej wrażliwa na zmiany częstotliwości pochylenia niż jego amplitudy. Kolizje śladów aerodynamicznych spowodowane ruchem pochylenia wiążą się z tworzeniem i łączeniem podobnych pierścieni wirowych w kształcie podkowy.

- REKLAMA -spot_img

Zainteresuje Cię

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje