Tahkoluoto Offshore Oy, miasto Pori oraz Port Pori podpisały list intencyjny dotyczący współpracy – celem jest rozwój infrastruktury w obszarze Mäntyluoto pod kątem budowy i obsługi morskich farm wiatrowych. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) zainwestował rekordowe 540 milionów euro w krajach bałtyckich w 2024 roku, z czego 95% środków przeznaczono na projekty wspierające zieloną transformację. Oto najnowsze informacje, które ukazały się w przeglądzie Offshore Wind Baltic.
KE powołuje nowego koordynatora ds. synchronizacji sieci państw bałtyckich
Komisja Europejska powołała Catharinę Sikow-Magny na stanowisko Europejskiego Koordynatora projektów wspólnego zainteresowania związanych z synchronizacją sieci państw bałtyckich. Projekt ma na celu pełną integrację Estonii, Łotwy i Litwy z kontynentalną siecią elektroenergetyczną UE. Obecnie kraje te pozostają ostatnimi państwami członkowskimi UE, których sieci są zsynchronizowane z sieciami państw spoza UE, czyli Rosji (w tym obwodu kaliningradzkiego) i Białorusi. Synchronizacja z sieciami UE jest jednym z najpilniejszych priorytetów w zakresie infrastruktury energetycznej Unii i od 12 lat otrzymuje wsparcie polityczne, techniczne i finansowe. Planowany termin zakończenia synchronizacji przypada na luty 2025 roku. Komisja dąży do zapewnienia jak najściślejszej koordynacji między zainteresowanymi krajami UE a operatorami systemów przesyłowych (OSP).
ŁOTWA | Rekordowa produkcja energii z wiatru na Łotwie w grudniu 2024 roku
W grudniu 2024 roku łotewskie farmy wiatrowe osiągnęły historyczny rekord produkcji energii elektrycznej, generując 38 GWh. Według raportu łotewskiego operatora systemu przesyłowego AS „Augstsprieguma tīkls” (AST), oznacza to wzrost o 25% w porównaniu z listopadem i 57% więcej niż w grudniu 2023 roku. Całkowita produkcja energii elektrycznej na Łotwie wzrosła o 7% w stosunku do listopada, osiągając poziom 370,2 GWh. Zużycie energii również wzrosło o 5% w porównaniu z poprzednim miesiącem, osiągając 645 GWh. Łotwa wyprodukowała 57,36% swojego zapotrzebowania na energię elektryczną, importując pozostałe 275 GWh od państw sąsiednich. W grudniu ceny energii elektrycznej na Łotwie nieznacznie wzrosły o 2,04% do poziomu 90,54 euro/MWh. W kontekście regionalnym, kraje bałtyckie utrzymały drugi najniższy poziom cen w Europie, zaraz po krajach skandynawskich. Import energii do krajów bałtyckich zmniejszył się o 4,2% w porównaniu z poprzednim miesiącem, przy czym odnotowano spadek importu z Finlandii o 12,6% i z Polski o 7,6%, podczas gdy import ze Szwecji wzrósł o 9,5%.
FINLANDIA | Port w Pori rozwinie infrastrukturę związaną z morska energetyką wiatrową
Tahkoluoto Offshore Oy, miasto Pori oraz Port Pori podpisały list intencyjny dotyczący współpracy w ramach projektu Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej (Merituulikeskus). Celem przedsięwzięcia jest rozwój infrastruktury w obszarze Mäntyluoto pod kątem budowy i obsługi morskich farm wiatrowych. Dwuletnie porozumienie ma umożliwić realizację niezbędnych inwestycji portowych na potrzeby logistyczne i prace przygotowawcze związane z rozbudową farmy wiatrowej Tahkoluoto. Istniejąca farma Tahkoluoto, uruchomiona w 2017 roku, składa się z 11 turbin i jest pierwszą morską farmą wiatrową w Finlandii oraz pierwszą na świecie zbudowaną na zamarzającym morzu. Planowana rozbudowa, którą zajmuje się Tahkoluoto Offshore Oy, przewiduje instalację 40 turbin o mocy 15-20 MW każda. Nowe turbiny zostaną zainstalowane na głębokości 15-45 metrów w odległości 4-22 kilometrów od brzegu. Realizację projektu rozbudowy zaplanowano na lata 2027-2029.
FINLANDIA | Energia wiatrowa drugim największym źródłem energii elektrycznej w Finlandii
Energia wiatrowa stała się drugim największym źródłem energii elektrycznej w Finlandii w 2024 roku, wyprzedzając energetykę wodną. Produkcja energii z wiatru osiągnęła poziom 19,8 TWh, pokrywając 24% całkowitego zużycia energii elektrycznej w kraju i stanowiąc 25% krajowej produkcji. Energia wiatrowa jest obecnie najszybciej rozwijającym się źródłem energii w Finlandii, przy czym 70% wszystkich instalacji wiatrowych zostało zbudowanych bez wsparcia państwa od 2019 roku. Znacząco wzrosła również produkcja energii słonecznej, osiągając 1,1 TWh, co stanowi 1,4% krajowego zużycia i produkcji energii. Według Anni Mikkonen, dyrektor Suomen uusiutuvat ry (Fińskie Stowarzyszenie Energii Odnawialnej), energetyka wiatrowa odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu samowystarczalności energetycznej Finlandii i jest istotnym czynnikiem umożliwiającym rozwój gospodarki wodorowej oraz transformację energetyczną w przemyśle, transporcie i ogrzewnictwie.
SZWECJA | Szwecja wprowadza obowiązek służby cywilnej w sektorze elektroenergetycznym
Svenska kraftnät rozpoczyna proces rekrutacji osób do służby cywilnej w sektorze elektroenergetycznym. W latach 2025-2028 przeszkolonych zostanie 1000 osób w ramach wzmacniania gotowości kraju na wypadek podwyższonej gotowości lub wojny. Pierwsze 50 osób zostanie powołanych wiosną i przeszkolonych w czwartym kwartale 2025 roku. Program obejmie szkolenia monterów kabli i linii napowietrznych, techników stacji, techników światłowodowych oraz techników elektrowni wodnych. Szkolenia będą trwać 20-25 dni i będą prowadzone przez zakontraktowanych dostawców. Kwalifikować się będą osoby posiadające kompetencje w zakresie energetyki lub energetyki wodnej, które nie pracują obecnie przy eksploatacji i utrzymaniu sieci elektroenergetycznej. Służba cywilna jest częścią obowiązku obrony totalnej, obejmującego obywateli szwedzkich i stałych mieszkańców w wieku 16-70 lat. Rząd aktywował tę formę służby w sektorze elektroenergetycznym i ratownictwie komunalnym od 19 grudnia 2024 roku.
KRAJE BAŁTYCKIE | Rekordowe inwestycje EBOR w krajach bałtyckich w 2024 roku
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) zainwestował rekordowe 540 milionów euro w krajach bałtyckich w 2024 roku, z czego 95% środków przeznaczono na projekty wspierające zieloną transformację. W Estonii bank zainwestował 244 miliony euro w 14 projektów, w tym 100 milionów euro na budowę farmy wiatrowej Sopi-Tootsi o mocy 255 MW. W Litwie inwestycje osiągnęły poziom 233 milionów euro (18 projektów), obejmując między innymi 40 milionów euro na zakup elektrycznych autobusów dla Wilna oraz 100 milionów euro na wsparcie rozwoju producenta energii odnawialnej Green Genius. Na Łotwie zainwestowano 63 miliony euro w 10 projektów. EBOR aktywnie wspierał również rynek kapitałowy, w tym poprzez 20 milionów euro zaangażowania w pan-bałtycki fundusz EfTEN Special Opportunities Fund. Łącznie od początku działalności EBOR zainwestował w Estonii 1,18 mld euro (122 projekty), na Łotwie 1,19 mld euro (116 projektów) i na Litwie 1,77 mld euro (141 projektów).