Amerykańska firma Ocean Infinity, zakończyła badania dna morskiego w celu zidentyfikowania podpowierzchniowych głazów na obszarze, gdzie powstanie morska farma wiatrowa Baltica 2 oraz morskie stacje transformatorowe (OSS).
Zespół projektowy z siedzibą w centrum operacyjnym Ocean Infinity w Göteborgu wykorzystał echosondę wielowiązkową (MBES) i wielokanałowy sprzęt sejsmiczny 3D o ultrawysokiej rozdzielczości (3D-UHRS), które zostały rozmieszczone ze statku Ocean Infinity Armada na długości 540 km.
Kluczem do sukcesu projektu było wykorzystanie zdalnego zarządzania danymi w czasie rzeczywistym. Dzięki systemowi zdalnego gromadzenia danych Ocean Infinity, dane pomiarowe były dostępne dla zespołu przetwarzającego w biurze.
PGE i Ørsted działają w oparciu 24-godzinnym harmonogramem dostaw, co wymaga od wykonawcy, aby dane były generowane w ciągu 24 godzin od wylogowania. Może to stanowić wyzwanie nawet na konwencjonalnych statkach, gdzie dane są rejestrowane i przetwarzane na tym samym serwerze.
– Konwencjonalna operacja tego typu wymagałaby znacznie większego zespołu na morzu, co znacznie zwiększyłoby ryzyko operacyjne i koszty – powiedziała Sara Andersson kierownik projektu w Ocean Infinity.
– Przeniesienie kontroli operacyjnej ze statku do biura wymaga zupełnie nowego podejścia do zarządzania operacyjnego, koordynacji i realizacji. Bezpieczne ukończenie tego projektu z tak małą załogą na morzu po raz kolejny pokazuje naszą zdolność do dostarczania wysokiej jakości danych pomiarowych przy użyciu innowacyjnej technologii – dodała.
MFW Baltica 2 jest jednym z dwóch – obok MFW Baltica 3 – etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Ørsted i PGE planują zakończenie budowy MFW Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW do końca 2027 r., natomiast etapu MFW Baltica 3 o mocy ok. 1 GW do 2030 roku. Inwestorów czeka jeszcze podjęcie ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID). MFW Baltica 2 i MFW Baltica 3 utworzą instalację wiatfrową o łącznej mocy 2,5 GW, która znacząco przyczyni się do transformacji polskiej energetyki, dostarczając zieloną energię dla prawie 4 milionów gospodarstw domowych w Polsce.
Źródło: Renews.biz
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.