Craig Windram będzie pełnił od 1 lipca 2024 r. funkcję dyrektora generalnego (CEO) Ocean Winds, globalnego inwestora w sektorze morskiej energetyki wiatrowej.
Windram został powołany na nowe stanowisko podczas posiedzenia Rady Dyrektorów Ocean Winds w dniu 2 kwietnia 2024 r. Nominacja będzie obowiązywać od 1 lipca 2024 r.
Craig Windram posiada 25-letnie doświadczenie w zarządzaniu dużymi projektami w sektorze OZE i infrastruktury na całym świecie. Posiada też unikatową wiedzę specjalistyczną obejmującą wszystkie aspekty transformacji energetycznej, od rozwoju i finansowania po eksploatację i optymalizację.
-Przywództwo Craiga konsekwentnie zapewniało wyniki finansowe, kierując różnorodnymi zespołami na różnych kontynentach. Jego zaangażowanie w doskonałość operacyjną, zdrowie i bezpieczeństwo oraz zrównoważony rozwój czyni go szanowaną postacią w sektorze energetycznym i silnym atutem Ocean Winds – wyjaśnia inwestor w komunikacie.
Przypomnijmy, że Ocean Winds to międzynarodowa firma zajmująca się morską energetyką wiatrową. Została utworzona jako joint venture (50/50) przez EDP Renewables i Engie.
-Od momentu powstania w 2019/2020 r. i dzięki doskonałości poprzedniego kierownictwa, Ocean Winds osiągnęła kluczowy moment jako firma, potroiła swój portfel zabezpieczonych projektów w mniej niż cztery lata, a obecnie koncentruje się na budowie 2 GW nowej morskiej mocy wiatrowej w Wielkiej Brytanii i we Francji, a także pomyślnej realizacji kolejnych 13 GW zabezpieczonych projektów. Zarząd Ocean Winds jest więcej niż pewny zdolności Craiga Windrama do kierowania 600 zaangażowanymi i imponującymi pracownikami OW w ich codziennym celu, jakim jest rozwój, budowa i obsługa morskich farm wiatrowych na całym świecie – czytamy.
Ocean Winds w Polsce
Inwestor realizuje w Polsce projekt morskiej farmy wiatrowej BC-Wind o planowanej mocy do 500 MW. Firmalnie projekt jest rozwijany od 2012 r. Wówczas spółka otrzymała decyzję lokalizacyjną (tzw. pozwolenie na wznoszenie sztucznych wysp) dotyczącą projektu B, a w 2013 r. – części C. W marcu 2021 r. podpisano umowę o przyłączenie do sieci. W czerwcu 2022 r. projekt otrzymał od Urzędu Regulacji Energetyki prawo do kontraktu różnicowego (tzw. CfD) oraz decyzję środowiskową dla części morskiej.