Norwegia wzmacnia pozycję lidera w morskiej energetyce wiatrowej

Mateusz Gibała
Mateusz Gibała
Redaktor, dziennikarz, politolog. Na co dzień komentuje i analizuje dla biznesu, mediów, administracji państwowej i ośrodków badawczych. Jest autorem bloga „Polityka po nordycku"

Materiały autora

Podczas Konferencji Energetycznej Sparebank 1 Markets 2025 minister energii Norwegii, Terje Aasland, podkreślił znaczenie morskiej energetyki wiatrowej dla transformacji energetycznej kraju. Zdaniem ministra rozwój tego sektora nie tylko wspiera rozwój bezemisyjnej produkcji energii, ale także przynosi korzyści norweskiemu przemysłowi, który odgrywa kluczową rolę w globalnym łańcuchu dostaw.

Norwegia konsekwentnie rozwija infrastrukturę związaną z offshore wind oraz wzmacnia pozycję norweskich podmiotów. W 2023 r. branża morskiej energetyki wiatrowej osiągnęła obroty na poziomie 44,6 mld norweskich koron (NOK), a eksport i obrót zagraniczny wyniosły 38 mld NOK, a to oznacza wzrost o 41 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Dane potwierdzają, że norweski sektor offshore wind staje się coraz bardziej konkurencyjny na arenie międzynarodowej.

Aby umocnić swoją pozycję na rynku międzynarodowym, rząd norweski rozwija krajowy rynek. W ramach tej strategii przyznawane są nowe licencje na projekty morskich farm wiatrowych, które dostarczą energię do setek tysięcy gospodarstw domowych. To kluczowy krok w kierunku osiągnięcia celu – 30 GW mocy w morskich farmach wiatrowych do 2040 roku.

Innowacyjne technologie i międzynarodowe partnerstwa

Norwegia stawia na rozwój technologii pływających turbin wiatrowych (ang. floating), które umożliwiają instalację farm w głębszych wodach, zwiększając tym samym dostępność nowych lokalizacji na Morzu Północnym. Równocześnie rząd upraszcza procedury zatwierdzania projektów i wspiera priorytetowy dostęp do energii dla kluczowych inwestycji. W proces zaangażowane są wiodące firmy – Equinor, Shell, BP, Ørsted i Eni. Ponadto inwestycyjne ramię Grupy Ingka (właściciela IKEA) angażuje się w finansowanie projektów offshore wind, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu międzynarodowego kapitału.

Kontynuacja strategii niezależnie od wyborów

Zbliżające się wybory parlamentarne na jesieni w Norwegii mogą przynieść zmiany polityczne, jednak kierunek rozwoju morskiej energetyki wiatrowej raczej nie ulegnie znaczącym modyfikacjom. Sektor offshore wind stał się jednym z filarów norweskiej strategii energetycznej, a rosnące inwestycje i zaangażowanie międzynarodowych firm świadczą o jego kluczowej roli w przyszłości gospodarki kraju.

Niezależnie od tego, kto obejmie stery rządu po wyborach, kontynuacja obecnej polityki wydaje się nieunikniona – zarówno ze względu na zobowiązania klimatyczne, jak i na korzyści ekonomiczne płynące z dalszego rozwoju farm wiatrowych na Morzu Północnym. Można więc spodziewać się intensyfikacji prac nad kolejnymi projektami MFW, a także dalszego upraszczania procedur administracyjnych, które ułatwią ich realizację.

- REKLAMA -

Zainteresuje Cie

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje

- REKLAMA -spot_img