Norwegia stawia na współpracę z USA i krajami nordycko-bałtyckimi w zakresie bezpieczeństwa infrastruktury podmorskiej

Redakcja OWP
Redakcja OWPhttp://offshorewindpoland.pl
Na bieżąco śledzimy rozwój projektów offshore wind, analizujemy trendy rynkowe i dostarczamy eksperckich informacji o technologiach, regulacjach oraz kluczowych graczach na rynku. Masz newsa lub uwagę? Pisz na redakcja@offshorewindpoland.pl

Materiały autora

Norwegia wraz ze Stanami Zjednoczonymi i sojusznikami z regionu nordycko-bałtyckiego uzgodniła nowe działania mające zwiększyć bezpieczeństwo infrastruktury podmorskiej. Szczególny nacisk położono na lepszą współpracę z sektorem prywatnym oraz usprawnienie procedur wymiany informacji.

Uszkodzone kable i rurociągi na dnie morskim ujawniają słabe punkty, które są ważne dla bezpieczeństwa Norwegii. Musimy współpracować w tej kwestii z naszymi sąsiadami i Stanami Zjednoczonymi. Cieszę się również, że NATO stawia tę kwestię na porządku dziennym podczas dzisiejszego spotkania z krajami nadbałtyckimi” – podkreślił norweski minister spraw zagranicznych Espen Barth Eide w stanowisku opublikowanym 16 stycznia 2025 r. Dla Norwegii, posiadającej kilka tysięcy kilometrów kabli podmorskich, zapobieganie atakom na tę infrastrukturę ma strategiczne znaczenie.

Uzgodnione działania obejmują cztery kluczowe obszary:

  • harmonizację i rozwój kanałów wymiany informacji o incydentach w czasie rzeczywistym między rządami, sojusznikami oraz sektorem publicznym i prywatnym,
  • identyfikację możliwości partnerstwa publiczno-prywatnego w celu poprawy zdolności naprawczych i serwisowych floty,
  • utworzenie bazy danych do gromadzenia i wymiany informacji między operatorami dotyczących uszkodzeń kabli,
  • usprawnienie procesów importu/eksportu sprzętu niezbędnego do przeprowadzania napraw.

Inicjatywa jest kontynuacją współpracy zapoczątkowanej jesienią ubiegłego roku. W listopadzie Norwegia poparła Wspólne Oświadczenie w sprawie Bezpieczeństwa i Odporności Kabli Podmorskich (ang. Joint Statement on the Security and Resilience of Undersea Cables) w  Globally Digitalized World.

Warto przypomnieć, że podczas październikowego spotkania ministrów obrony NATO, norweski minister Bjørn Arild Gram wraz z niemieckim odpowiednikiem Borisem Pistoriusem wystąpili z inicjatywą wzmocnienia roli NATO w ochronie krytycznej infrastruktury podmorskiej.

Koordynacja działań będzie prowadzona poprzez NATO, trwające konsultacje amerykańsko-nordycko-bałtyckie oraz inne odpowiednie fora między sojusznikami i partnerami.

- REKLAMA -

Zainteresuje Cie

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje

- REKLAMA -spot_img