Motyka: Inwestycje w OZE i energetykę jądrową to nie pieśń przyszłości, a teraźniejszość

Redakcja OWP
Redakcja OWPhttp://offshorewindpoland.pl
Na bieżąco śledzimy rozwój projektów offshore wind, analizujemy trendy rynkowe i dostarczamy eksperckich informacji o technologiach, regulacjach oraz kluczowych graczach na rynku. Masz newsa lub uwagę? Pisz na redakcja@offshorewindpoland.pl

Materiały autora

Jednym z kręgów energetyki w Polsce będzie energetyka wiatrowa, a kręgosłupem – OZE i energetyka jądrowa” – powiedział w audycji Radia ZET Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska.

Przedstawiciel rządu wrócił uwagę, że transformacja energetyczna postępuje, co widać w postaci m.in. inwestycji w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Obecnie na wodach Morza Bałtyckiego trwa instalacja fundamentów tj. monopali w ramach pierwszego projektu MFW Baltic Power. W przypadku energetyki jądrowej, czyli pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu, pierwsza energia elektryczna popłynie do systemy na przełomie 2035-2036 r.

Wiatraki na lądzie

Wczoraj rząd kierunkowo przyjął projekt nowelizacji ustawy wiatrakowej. Oficjalnie zatwierdzi go w trybie obiegowym do najbliższego piątku – poinformował wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Uwagi wobec treści projektu zgłasza kilka instytucji, w tym Prokuratoria Generalna.

W odniesieniu do regulacji dla lądowej energetyki wiatrowej, Motyka poinformował, że ustawa została zaakceptowana przez Radę Ministrów. Po piątkowym (21 marca br.) potwierdzeniu ustawa ma być przesłana do Sejmu, aby „być z ustawą gotowym” na zbliżające się posiedzenie Sejmu zaplanowane na 2-4 kwietnia 2025 r.

W zakresie regulacji poinformował, że będzie obowiązywała zasada minimalnej odległości wiatraków od zabudowań na poziomie 500 metrów. W ramach ustawy – jak przypomniał wiceminister – uszczegółowiono i doprecyzowano zapisy w zakresie odszkodowań, odległości od dróg krajowych, czy stref ochronnych. Zostaną tez wprowadzone regulacje dla procesu zwanym repoweringu, w ramach których zostaną wymienione turbiny wiatrowe na bardziej nowoczesne i efektywne.

Ostateczną decyzję będzie podejmować Rada Gminy i dajemy taką możliwość„.

Zauważył, ze ostatnie dni pokazały, ze energetyka wiatrowa w systemie zapewnia tańszą energię.

Już dzisiaj energia pozyskiwania z lądowej energetyki wiatrowej jest tańsza o 200 zł w porównaniu do energii z węgla„.

Dodał, że im więcej energii z wiatru na lądzie i w późniejszym terminie z offshore wind będziemy wykorzystywać i magazynować, tym tańsze będą ceny energii, co będzie widoczne w taryfach.

Cały proces transformacji to są lata i jako polska go przechodzimy„.


- REKLAMA -

Zainteresuje Cie

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje

- REKLAMA -spot_img