MKiŚ przesunął do 2 września termin zatwierdzenia robót geologicznych dla MFW Bałtyk I

Minister Klimatu i Środowiska wydłużył do 2 września 2024 r. zatwierdzenie robót geologicznych dla morskiej farmy wiatrowej Bałtyk I, projektu realizowanego wspólnie przez Equinor i Polenergię. Postępowanie w przedmiotowej sprawie zostało wszczęte 15 maja br.

Jak wskazano w obwieszczeniu. Minister Klimatu i Środowiska wyznaczył nowy termin załatwienia sprawy dotyczącej zatwierdzenia projektu robót geologicznych dla potrzeb określenia warunków geologiczno-inżynierskich projektowanej stacji elektroenergetycznej oraz projektowanego korytarza kablowego dla odbioru energii z morskiej farmy wiatrowej MFW Bałtyk I na odcinku lądowym, gmina Ustka i gmina Redzikowo, powiat słupski, woj. pomorskie do dnia 2 września 2024 r.

Jak wskazał resort klimatu i środowiska, stronami postępowania w przedmiotowej sprawie są wnioskodawca oraz właściciele (użytkownicy wieczyści) nieruchomości gruntowych, w granicach których mają być wykonywane roboty geologiczne na podstawie wspomnianego projektu. W toczącym się postępowaniu uznano za strony właścicieli (użytkowników wieczystych) nieruchomości w gminach Ustka i Redzikowo określonych w załączniku do obwieszczenia.

MFW Bałtyk I

Morska farma wiatrowa Bałtyk I o mocy 1560 MW jest jednym z trzech projektów realizowanych wspólnie przez Equinor i Polenergię w polskiej części Morza Bałtyckiego. To również najbardziej zaawansowany projekt tzw. drugiej fazy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego – posiada już wymagane umowy i pozwolenia lokalizacyjne. Inwestorzy czekają obecnie na decyzje środowiskowe Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska dla farmy oraz dla infrastruktury przyłączeniowej.  Bałtyk I razem z projektami Bałtyk II i Bałtyk III o łącznej mocy 1440 MW, wyprodukuje odnawialną energię dla ponad 4 milionów gospodarstw domowych.

Morska farma wiatrowa Bałtyk I będzie znajdować się ok. 80 km od linii brzegowej, na wysokości Łeby. Energia elektryczna popłynie kablami na ląd do punktu przyłączenia na terenie realizowanej stacji Polskich Sieci Elektroenergetycznych Krzemienica w gminie Redzikowo. Lądowy korytarz infrastruktury przyłączeniowej o długości do 20 km będzie przebiegał pod ziemią przez gminy Ustka i Redzikowo tak, by nie ingerować w walory turystyczne i krajobrazowe tych terenów. 

Część lądowa projektu zlokalizowana będzie w granicach korytarza przebiegającego przez gminę wiejską Ustka (obręby: Lędowo, Duninowo, Duninowo PGR i Starkowo) oraz gminę Redzikowo (obręby: Bruskowo Leśnictwo, Swołowo, Gać, Krzemienica). Elementem infrastruktury przyłączeniowej będzie również lądowa stacja elektroenergetyczna (LSE), na południe od wsi Gać, w bezpośrednim sąsiedztwie stacji PSE S.A. Krzemienica. 

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska/własne

Zostaw komentarz

Strona główna » MKiŚ przesunął do 2 września termin zatwierdzenia robót geologicznych dla MFW Bałtyk I