Z dniem 12 kwietnia 2025 roku Łukasz Sikorski, dotychczasowy dyrektor projektu Baltic East, został powołany na stanowisko Prezesa spółki Orlen Neptun VIII. Nominacja stanowi strategiczny krok w kierunku umocnienia struktur projektowych oraz zwiększenia decyzyjności w sprawach kluczowego projektu Baltic East.
Nowy prezes wnosi do spółki imponujące, 19-letnie doświadczenie w branży energetyki wiatrowej, w tym ponad 10 lat specjalizacji w sektorze offshore wind. Jego kompetencje obejmują wszystkie etapy rozwoju, budowy i eksploatacji projektów wiatrowych.
Przed dołączeniem do Orlen Neptun, Sikorski budował swoją karierę zarówno po stronie inwestorskiej, wykonawczej, jak i w branży konsultingowej. Jego portfolio zawiera m.in. transakcje finansowania i przejęć projektów energetyki odnawialnej oraz rozwój projektów na różnych rynkach. Pełnił również funkcję dyrektora w globalnej firmie doradczej specjalizującej się w morskiej energetyce wiatrowej.
Od ubiegłego roku Sikorski zajmował stanowisko dyrektora projektu Baltic East, który jest najbardziej zaawansowanym projektem morskich farm wiatrowych w portfolio spółki ORLEN Neptun.
„Jak mówi sam o sobie jest 'człowiekiem morza’ i jak my wszyscy w Orlen Neptun w wiatrakach na morzu widzi istotny element zrównoważonej przyszłości” – czytamy w komunikacie spółki.
Nowy prezes jest absolwentem Politechniki Gdańskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra inżyniera, oraz Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, gdzie ukończył studia MBA. Aktywnie działa również jako gościnny wykładowca na pomorskich uczelniach, prowadząc zajęcia związane z tematyką morskiej energetyki wiatrowej, biznesu i zarządzania. Jest także współautorem i redaktorem pierwszej polskiej książki poświęconej morskiej energetyce wiatrowej.

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej to jeden z kluczowych elementów transformacji energetycznej w Polsce i Europie. Inwestycje w offshore wind nie tylko przyczyniają się do redukcji emisji CO2 i zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym, ale również stymulują rozwój gospodarczy poprzez tworzenie nowych miejsc pracy, budowę łańcuchów dostaw i rozwój lokalnego przemysłu. Kompetentne zarządzanie tego typu projektami ma fundamentalne znaczenie dla skutecznej realizacji ambitnych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa energetycznego kraju.