- REKLAMA -spot_img

Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przyjrzy się rozwojowi portów

Redakcja OWP
Redakcja OWPhttp://offshorewindpoland.pl
Na bieżąco śledzimy rozwój projektów offshore wind, analizujemy trendy rynkowe i dostarczamy eksperckich informacji o technologiach, regulacjach oraz kluczowych graczach na rynku. Masz newsa lub uwagę? Pisz na redakcja@offshorewindpoland.pl

Materiały autora

W najbliższych dniach odbędzie się szereg ważnych posiedzeń Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (GMZ), podczas których omówione zostaną kluczowe kwestie dotyczące rozwoju polskich portów oraz międzynarodowych regulacji morskich.

Na 5 marca zaplanowano wspólne posiedzenie komisji GMZ, PSR i SZA, podczas którego odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o ratyfikacji Poprawek do Konwencji o pracy na morzu z 2006 roku. Poprawki zostały zatwierdzone przez Międzynarodową Konferencję Pracy w Genewie w czerwcu 2022 roku. Uzasadnienia do projektu przedstawią przedstawiciele ministerstw: Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Infrastruktury oraz Spraw Zagranicznych.

Tego samego dnia, podczas kolejnego posiedzenia, przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury zaprezentują informacje dotyczące inwestycji w polskich portach morskich, w tym plany inwestycyjne, stan realizacji rozpoczętych projektów, terminy realizacji oraz planowane nakłady finansowe. Szczególna uwaga zostanie poświęcona planom budowy falochronów osłonowych w Porcie Gdynia. Komisja zapozna się również z wynikami przeładunków w polskich portach morskich o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej za rok 2024.

Na 6 marca zaplanowano omówienie działań podejmowanych w celu poprawy dostępu drogowego, kolejowego oraz morskiego do portów w Gdańsku i Gdyni, ze szczególnym uwzględnieniem budowy Drogi Czerwonej oraz linii kolejowej nr 201. Ponadto kontynuowana będzie dyskusja na temat ratyfikacji przez Polskę Porozumienia w ramach Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza, dotyczącego ochrony i zrównoważonego wykorzystania morskiej różnorodności biologicznej na obszarach znajdujących się poza jurysdykcją krajową, które zostało podpisane we wrześniu 2023 roku w Nowym Jorku.

Planowane spotkania odzwierciedlają strategiczne znaczenie sektora morskiego dla polskiej gospodarki oraz zaangażowanie w międzynarodowe inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska morskiego.

- REKLAMA -

Zainteresuje Cie

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje

- REKLAMA -spot_img