Elering opracował plan rozwoju sieci wspierający szybką integrację OZE

Redakcja OWP
Redakcja OWPhttp://offshorewindpoland.pl
Na bieżąco śledzimy rozwój projektów offshore wind, analizujemy trendy rynkowe i dostarczamy eksperckich informacji o technologiach, regulacjach oraz kluczowych graczach na rynku. Masz newsa lub uwagę? Pisz na redakcja@offshorewindpoland.pl

Materiały autora

Estoński operator systemu przesyłowego Elering ukończył wstępną wersję planu rozwoju sieci elektroenergetycznej. Dokument uwzględnia działania mające na celu zwiększenie gotowości kryzysowej, współpracę z Elektrilev przy rozbudowie sieci oraz inwestycje niezbędne do osiągnięcia krajowych celów w zakresie energii odnawialnej.

Zgodnie z planem, kluczowym wyzwaniem będzie przyłączenie nowych mocy wytwórczych o łącznej wartości 3000 MW, które uzupełnią obecnie funkcjonujące i przyłączane instalacje OZE.

-Realizacja estońskich celów OZE na rok 2030 wymaga nie tylko nowych mocy wytwórczych, ale również odpowiedniego przygotowania sieci do transformacji energetycznej. W nowym planie rozwoju przeanalizowaliśmy niezbędne inwestycje, które pozwolą na sprawną integrację szybko rosnącej produkcji energii ze źródeł odnawialnych – podkreśla Reigo Kebja, członek zarządu Elering.

Plan uwzględnia różne scenariusze rozwoju odnawialnych źródeł energii na lądzie, z uwzględnieniem morskich farm wiatrowych i instalacji fotowoltaicznych. Jak zaznacza Kebja, istotnym czynnikiem będzie planowany na przyszły rok państwowy przetarg na rozwój OZE, który wskaże lokalizacje nowych mocy wytwórczych i obszary wymagające wzmocnienia sieci.

Operator wprowadza dwie fundamentalne zmiany w swoim podejściu. Po pierwsze, po wejściu w życie planowanych zmian prawnych, Elering rozpocznie wyprzedzający rozwój sieci, co przyspieszy proces przyłączania nowych źródeł. Po drugie, zostanie wprowadzona stała opłata przyłączeniowa, której wysokość będzie zależeć od poziomu napięcia (330 kV lub 110 kV). Ma to zwiększyć przejrzystość kosztową i ułatwić planowanie biznesowe inwestorom.

Nowe standardowe warunki i metodologia przyłączeń, po zatwierdzeniu przez parlament wiosną przyszłego roku i uzyskaniu akceptacji Urzędu Ochrony Konkurencji, mają wejść w życie jesienią 2024 roku.

Dokument został skierowany do konsultacji publicznych w celu zebrania opinii zainteresowanych stron. Po ich zakończeniu plan zostanie przekazany do Urzędu Ochrony Konkurencji.

- REKLAMA -

Zainteresuje Cie

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje

- REKLAMA -spot_img