Rozwój offshore wind zwiększy popyt na koks do produkcji stali. JSW obserwuje rozwój sektora

Węgiel koksowy został uznany za jeden z 30 surowców krytycznych dla przemysłu Unii Europejskiej. To niezbędny składnik w produkcji stali – kluczowego komponentu rozwoju innowacyjnej gospodarki i nowoczesnej infrastruktury, w tym morskiej energetyki wiatrowej. Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) wydobywając węgiel metalurgiczny w Polsce liczy na zwiększony popyt na ten surowiec na skutek rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. – Jest to dla nas niewątpliwie okazja do zwiększenia sprzedaży naszych produktów – koksu i węgla koksowego. Obserwacja tego obszaru pozwala także w sposób rozważny planować naszą działalność produkcyjną – wyjaśnia w odpowiedzi na nasze pytania Tomasz Siemieniec, rzecznik prasowy JSW.

Przedstawiciel JSW podkreśla w odpowiedzi na pytania redakcji OffshoreWindPoland.pl, że JSW bacznie obserwuje obszar morskiej energetyki.

-Jesteśmy przekonani, że plany budowy morskich farm wiatrowych w Europie, w tym i w Polsce spowodują zwiększone zapotrzebowanie na koks do produkcji stali, szczególnie, że znaczna część konstrukcji wiatraków morskich nie może być wytworzona ze stali pochodzącej z pieców łukowych, zatem jest tu miejsce na technologie tradycyjne produkcji stali z udziałem koksu. Jest to dla nas niewątpliwie okazja do zwiększenia sprzedaży naszych produktów – koksu i węgla koksowego. Obserwacja tego obszaru pozwala także w sposób rozważny planować naszą działalność produkcyjną – podkreśla.

Węgiel koksowy wydobywany w kopalniach JSW wykorzystywany jest w Europie Środkowej przez lokalne huty należące do międzynarodowych producentów stali. Głównymi odbiorcami produktów Grupy JSW są klienci w Polsce, Niemczech, Austrii, Czechach, Słowacji, we Włoszech oraz Indiach. Grupa Kapitałowa JSW jest największym producentem wysokiej jakości węgla koksowego hard w Unii Europejskiej i jednym z wiodących producentów koksu używanego do wytopu stali. JSW podkreśla na swoich stronach, że nie obecnie nie ma alternatywnych i ekonomicznie uzasadnionych technologii wytopu stali bez użycia węgla koksowego.

Szansa dla polskich firm

Siemienic wskazuje, że rozwój polskiego programu morskiej energetyki wiatrowej powinien być szansą dla polskich firm. JSW jest jednym sygnatariuszem porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, które zostało zawarte w 2021 r. Jego celem jest maksymalizacja tzw. wskaźnika local content przy realizacji inwestycji w offshore wind w naszym kraju.

-Porozumienie sektorowe służy właśnie temu by tę szansę jak najpełniej wykorzystać. Biorąc pod uwagę skalę tego programu polskie firmy muszą uzyskać jak największy local content przy realizacji inwestycji w offshore wind w Polsce. Taka szansa może się nie powtórzyć w kolejnych okresach. Nasz udział w porozumieniu sektorowym służy nie tylko temu by pozyskiwać bieżące informacje i wiedzę na temat toczących się procesów w ramach programu, ale również stwarza możliwość wykorzystania potencjału spółek z naszej GK w zakresie dostaw i usług. Jest to dla nas bardzo ważne w kontekście transformacji gospodarczej Śląska, gdzie prowadzimy swoją działalność – wyjaśnia.

Jak podawała agencja Argusa w ubiegłym roku, przemysł stalowy będzie miał do odegrania istotną rolę w nadchodzącym przyspieszeniu globalnych instalacji wiatrowych na morzu, z 4,5 mln ton potencjalnego popytu na stal, który ma powstać w wyniku aukcji morskich tylko w tym roku. Według wiodącego europejskiego producenta stali ArcelorMittal, ponad 80 proc. komponentów turbiny wiatrowej i związanej z nią infrastruktury jest wykonanych ze stali, w tym fundamenty, wieża, gondola i generatory. ArcelorMittal szacuje, że na każdy nowy 1 MW morskiej energii wiatrowej potrzeba 120-180 ton stali.

Za połowię zapotrzebowania na stal będzie odpowiedzialny sektor onshore, czyli rozwój lądowej energetyki wiatrowej. Przykładowo, lądowa turbina Vestas V162-6.2 MW składa się w około 88 % ze stali, żelaza i materiałów metalowych (np. stali, żelaza, miedzi, stopów i aluminium), w 10 % z materiałów kompozytowych i polimerowych, a pozostała część to mieszanka elektroniki, elementów elektrycznych, smarów i płynów.

Ale to nie wszystko. Stal potrzebna jest do budowy floty statków niezbędnych do obsługi morskiej energetyki wiatrowej. Niezbędna rozbudowa flot w nadchodzących latach będzie wymagać dostaw ciężkich i bardzo ciężkich płyt stalowych quarto dla statków dostawczych oraz dla nowej generacji statków instalacyjnych turbin wiatrowych XXL i XXXL, szczególnie w miarę dojrzewania technologii i instalacji pływających morskich elektrowni wiatrowych – zauważa Argus. Chociaż rozwój statków stanowi potencjalną przeszkodę dla ekspansji morskiej energetyki wiatrowej, sam rozwój statków stanowi również potencjalny czynnik stymulujący popyt dla rynku stalowego.

Źródła danych: Argus, SP Global, własne

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.

Zostaw komentarz

Strona główna » Rozwój offshore wind zwiększy popyt na koks do produkcji stali. JSW obserwuje rozwój sektora