Jest FID dla Bałtyk 2 i 3. Equinor i Polenergia rozpoczynają budowę morskich farm wiatrowych o wartości 27 mld zł

Redakcja OWP
Redakcja OWPhttp://offshorewindpoland.pl
Na bieżąco śledzimy rozwój projektów offshore wind, analizujemy trendy rynkowe i dostarczamy eksperckich informacji o technologiach, regulacjach oraz kluczowych graczach na rynku. Masz newsa lub uwagę? Pisz na redakcja@offshorewindpoland.pl

Materiały autora

Equinor, międzynarodowy koncern energetyczny z siedzibą w Norwegii, oraz Polenergia, największa polska prywatna grupa energetyczna, podjęły ostateczne decyzje inwestycyjne (FID) dotyczące morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Tym samym oficjalnie rozpoczęła się faza budowy tych strategicznych projektów o łącznej wartości około 27 miliardów złotych (bez kosztów finansowania).

Już w 2028 roku 100 nowoczesnych turbin wiatrowych z farm Bałtyk 2 i Bałtyk 3 będzie dostarczać energię odnawialną do polskich domów, szkół, fabryk i biur. Łączna moc wytwórcza obu instalacji wyniesie 1440 MW, co pozwoli zasilić ponad 2 miliony polskich gospodarstw domowych.

„Świat należy do tych niepokornych, którzy mają odwagę skakać w nieznane, a po drodze budować skrzydła. Jestem przepełniona wdzięcznością, że spełnia się marzenie mojego Taty, moje i wielu wspaniałych ludzi, którzy mają odwagę mieć marzenia. Polska może być i będzie, dzięki realizowanym przez Polenergię i Equinor projektom, zasilana czystą energią wytwarzaną w zgodzie z naturą, z poszanowaniem zasobów naszej planety i w służbie kolejnym pokoleniom” – podkreśla Dominika Kulczyk, Przewodnicząca Rady Nadzorczej Polenergii S.A.

Michał Jerzy Kołodziejczyk, Prezes Zarządu Equinor w Polsce, zaznacza, że morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i 3 to jedne z największych projektów infrastrukturalnych w historii Polski. Ich realizacja przyczyni się do umocnienia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej kraju oraz stworzenia miejsc pracy w nowym, perspektywicznym sektorze.

Imponujące parametry techniczne

Bałtyk 2 i Bałtyk 3 to dwie bliźniacze morskie farmy wiatrowe, na które składać się będzie 100 najnowocześniejszych turbin wiatrowych o wysokości 260 metrów każda, znacznie przewyższających Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Zaledwie jeden obrót wirnika takiej turbiny będzie w stanie zapewnić czystą energię odnawialną dla domu na 4 dni.

Obie elektrownie powstaną w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego w odległości około 37 km i 22 km od brzegu. Oprócz turbin wiatrowych, projekt zakłada budowę dwóch największych w Polsce morskich stacji elektroenergetycznych (OSS) o mocy 720 MW każda, dwóch lądowych stacji elektroenergetycznych (ONS) oraz podziemnej linii kablowej o łącznej długości 14 km.

W miejscu wyjścia na ląd, w pobliżu Ustki, wykonany zostanie horyzontalny przewiert kierunkowy pod plażą metodą bezwykopową, zapewniającą bezpieczeństwo dla ludzi i środowiska. Farmy wiatrowe zostaną następnie podłączone do krajowej sieci elektroenergetycznej poprzez istniejącą stację elektroenergetyczną PSE Słupsk Wierzbięcino.

W Łebie powstanie baza operacyjno-serwisowa realizowana przez Equinor, która będzie wspierać fazę budowy obu farm i służyć jako centrum operacji morskich.

Współpraca z polskimi firmami

Do realizacji projektów Bałtyk 2 i 3 Equinor i Polenergia zakontraktowały kilkunastu głównych wykonawców, w tym doświadczone polskie firmy Tele-Fonika Kable i Enprom. W budowę zaangażowane zostały także inne krajowe przedsiębiorstwa, co pozwala budować lokalny wkład i wspierać konkurencyjność polskiego przemysłu.

Budowa morskich farm wiatrowych będzie finansowana w formule project finance. Więcej informacji na temat finansowania zostanie przekazanych po jego oficjalnym zamknięciu.

Okres eksploatacji farm Bałtyk 2 i Bałtyk 3 jest przewidziany na 30 lat. Oba projekty mają zapewnione 25-letnie kontrakty różnicowe (CfD).

Morska energetyka wiatrowa jako filar zielonej transformacji Polski

Projekty takie jak Bałtyk 2 i 3 stanowią kluczowy element procesu transformacji energetycznej Polski. Morska energetyka wiatrowa jest jednym z najbardziej efektywnych i przewidywalnych źródeł energii odnawialnej, które może znacząco przyczynić się do dekarbonizacji polskiej gospodarki.

Rozwój tego sektora niesie ze sobą szereg korzyści wykraczających poza sam aspekt energetyczny. Budowa i eksploatacja morskich farm wiatrowych generuje zapotrzebowanie na wysokiej jakości usługi i produkty, tworząc nowe, specjalistyczne miejsca pracy i stymulując rozwój lokalnej gospodarki. Współpraca międzynarodowa, taka jak polsko-norweskie partnerstwo Polenergii i Equinor, umożliwia transfer know-how i technologii, przyspieszając budowę kompetencji potrzebnych do rozwoju sektora.

Stabilna i przewidywalna produkcja energii z morskich farm wiatrowych przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju, zmniejszając zależność od importu paliw kopalnych. Długoterminowe kontrakty różnicowe zapewniają przewidywalność przychodów dla inwestorów, a jednocześnie chronią odbiorców przed gwałtownymi wahaniami cen energii, co jest szczególnie istotne w obecnym, niepewnym otoczeniu geopolitycznym.

- REKLAMA -

Zainteresuje Cie

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje