BloombergNEF: Nierówne zmagania branży wiatrowej z kosztami

Sektor morskiej energetyki wiatrowej ma za sobą bardzo trudny rok, w którym doszło do wielu opóźnień w realizacji projektów lub ich anulowania. Mimo to eksperci BloombergNEF spodziewają się, że wyzwania stojące przed sektorem (np. rosnące ceny materiałów) będą krótkotrwałe i nie będą stanowić „zagrożenia egzystencjalnego”. Europejscy producenci turbin borykali się z wysokimi cenami stali w ubiegłym roku, co oznacza, że deweloperzy projektów płacą za komponenty średnio o 14% więcej niż sześć miesięcy temu. To kontrastuje ze średnim globalnym wzrostem na poziomie 6%.

Amar Vasdev, ekspert ds. ekonomiki projektów w BloombergNEF wskazuje, że koszt niedawno finansowanych projektów technologii wytwarzania energii jest niższy niż dwanaście miesięcy temu. Ceny w obszarze produkcji spadły na tyle, że zrównoważyły wyższe koszty finansowania. Trend dotyczy w szczególności projektów bateryjnych magazynów energii, gdzie koszty osiągnęły rekordowo niski poziom. Jednak zwrot kosztów inwestycji dla nowych farm wiatrowych jest nierównomierny. Europejscy producenci i deweloperzy projektów zmagają się z wysokimi kosztami – wskazuje eskpert.

Ekspert przeanalizował wskaźnik uśredniony koszt energii elektrycznej (LCOE) w drugiej połowie 2023 r. Wskaźnik ten dla czterogodzinnych projektów magazynowania energii w akumulatorach spadł o 22% w porównaniu ze szczytem w drugiej połowie 2022 r. Ceny węglanu litu spadły w tym roku w wyniku wolniejszego niż oczekiwano wzrostu popytu i wzrostu mocy produkcyjnych.



LCOE dla energetyki słonecznej osiągnął rekordowo niski poziom 41 $/MWh, czyli o 2 %/MWh mniej w porównaniu do pierwszej połowy 2021 r. Zdolność produkcyjna polikrzemu w Chinach kontynentalnych wzrosła o 43%, co spowodowało spadek cen modułów o prawie połowę w ciągu pierwszych 10 miesięcy tego roku. BNEF oczekuje, że ceny ustabilizują się, ponieważ producenci mają trudności z osiągnięciem zysku w okresie nadwyżki podaży.

Ceny offshore wind spadają, ale w Chinach

Koszty lądowych i morskich projektów wiatrowych w Chinach nadal spadają, ale tego samego nie można powiedzieć o innych krajach. W szczególności europejscy deweloperzy projektów wiatrowych stoją w obliczu ciężkiej walki. Europejscy producenci turbin borykali się z wysokimi cenami stali w ubiegłym roku, co oznacza, że deweloperzy projektów płacą średnio o 14% więcej niż sześć miesięcy temu. To kontrastuje ze średnim globalnym wzrostem kosztów projektów na poziomie 6%.

Oczekuje się, że obecnie raczkujące rynki – Japonia i Korea Południowa oraz Stany Zjednoczone – odnotują spadek LCOE o 39-44% w 2035 r., w miarę dojrzewania tych rynków i spadku kosztów.

Zgodnie z prognozami, globalny LCOE dla projektów morskich farm wiatrowych powinny spaść o ponad 10% dla projektów finansowanych w 2025 r., a do 2035 r. – aż o jedną trzecią.

Źródło: BloombergNEF

Zostaw komentarz

Strona główna » BloombergNEF: Nierówne zmagania branży wiatrowej z kosztami