W dniach 25 listopada – 1 grudnia 2024 r. Pomorski Broker Eksportowy we współpracy z Portem Gdańsk organizuje misję pomorskich firm do Wietnamu. W wydarzeniu mogą wziąć udział firmy z sektora spożywczego, elektronicznego, maszynowego, kosmetycznego oraz stoczniowego. Do udziału w wydarzeniu można zgłaszać się do 30 września 2024 r.
Misja ma umożliwić polskim przedsiębiorcom zaprezentowanie oferty, nawiązanie i podtrzymywanie owocnych kontaktów na rynku wietnamskim, który liczy pond 98 mln konsumentów.
Otwierający się na świat Wietnam staje się coraz bardziej znaczącym rynkiem dla polskiego biznesu. Statystyki wymiany handlowej między naszymi krajami wskazują, że w ubiegłym roku eksport z Polski wzrósł o blisko 20 proc. w porównaniu z 2022 r. Zapisy umowy o wolnym handlu między UE a Wietnamem (EVFTA) z 2020 r/, zakładają wyeliminowanie ponad 99 proc. ceł na towary handlowe obu stron. Przyczynia się to dynamicznego rozwoju relacji biznesowych i stanowi szansę również dla pomorskich MŚP.
Rynek stoczniowo-przemysłowy i offshore wind w Wietnamie dynamicznie się rozwija, co jest napędzane rosnącym zapotrzebowaniem na energię odnawialną oraz strategicznym położeniem geograficznym kraju. Wietnam, mając długą linię brzegową i korzystne warunki wietrzne, staje się kluczowym graczem w regionie Azji Południowo-Wschodniej w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Kraj intensywnie inwestuje w infrastrukturę stoczniową, modernizując swoje zakłady produkcyjne oraz rozwijając nowe technologie związane z budową i obsługą turbin offshore. Wspierany przez inwestycje zagraniczne, Wietnam ma szansę stać się regionalnym centrum produkcji komponentów dla farm wiatrowych oraz dostawcą specjalistycznych usług morskich. To, w połączeniu z rządowymi planami zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym, stwarza ogromne możliwości wzrostu dla lokalnego i zagranicznego przemysłu i firm.
Dofinansowanie obejmuje przelot, zakwaterowanie, ubezpieczenie, udział w business mixer oraz spotkaniach B2B. Pomorski Broker Eksportowy informuje, e szacowany wkład własny przedsiębiorcy przy maksymalnym dofinansowaniu 85% kosztów wynosi: 2 250 zł netto + VAT + VAT od dofinansowania = 5 150 zł brutto
Wniosek oraz skany wypełnionych dokumentów należy przesłać na adres mailowy: anna.jafra@arp.gda.pl. Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 30 września 2024 r.
Anna Jafra, e-mail: anna.jafra@arp.gda.pl, tel. 572 570 290.
Załącznik nr 1 – Kryteria formalne i merytoryczne
Załącznik nr 2 – Wzór umowy
Załącznik nr 3 – Oświadczenie o niepodleganiu wykluczeniu
Załącznik nr 4.1 – Formularz pomocy de minimis (pdf)
Załącznik nr 4.1 – Formularz pomocy de minimis (xlsx)
Załącznik nr 4.2 – Oświadczenie o uzyskanej pomocy de minimis
Załącznik nr 5 – Oświadczenie o statusie MŚP
Załącznik nr 6 – Oświadczenie aktualizujące