Uroczysta inauguracja XI i zakończenie IX edycji studiów podyplomowych na kierunku Morska Energetyka Wiatrowa odbyły się w piątek 14 marca br. na Politechnice Gdańskiej. W trakcie dwóch semestrów studiów słuchacze zdobywają wiedzę w zakresie morskiej energetyki wiatrowej – najszybciej rozwijającej się technologii pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.
Studia organizowane są przez Instytut Budowy Okrętów na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa. Kierunek objęła patronatem Polska Izba Morskiej Energetyki Wiatrowej. Partnerem strategicznym IX edycji była firma Industria Project. Kierownikiem studiów podyplomowych jest prof. Marek Dzida.
– Jesteście osobami otwartymi, ciekawymi świata i na pewno staniecie się liderami zmian, które będą rozwijać morską energetykę wiatrową. Życzę Państwu udanego studiowania, radości ze zdobywania wiedzy, z umiejętności praktycznych i zdobywanych kontaktów” – podkreśliła dr inż. Aleksandra Wiśniewska, prof. PG, prodziekan WIMiO ds. kształcenia.
„Dziękuję, że otworzyli państwo przed nami swoje umysły i ukończyli te studia. Teraz praktycznie nie ma zespołu deweloperskiego, w którym nie ma naszych absolwentów. Wiedza, którą zdobyliście na kierunku morska energetyka wiatrowa, jest nieoceniona” – dodał Krzysztof Stopierzyński, wiceprezes zarządu Polskiej Izby Morskiej Energetyki Wiatrowej.
W wydarzeniu wzięła także udział dr inż. Paulina Strąkowska, prodziekan WIMiO ds. studenckich.
Spotkanie absolwentów z nowymi słuchaczami
Kierunek adresowany jest do absolwentów studiów wyższych. Program umożliwia zdobycie profesjonalnej wiedzy na temat technologii wykorzystywanych w sektorze, jak również funkcjonowania rynków morskiej energetyki wiatrowej oraz wszystkich aspektów przygotowania i realizacji projektów morskich farm wiatrowych w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej Morza Bałtyckiego.
Podczas wydarzenia spotkali się słuchacze, którzy ukończyli IX edycję z osobami, które w miniony weekend rozpoczęli studia na XI edycji.
„Wiedziałem, że studia podyplomowe na kierunku morska energetyka wiatrowa to wysoka jakość, jeśli chodzi o wykłady i warstwę merytoryczną. Dzięki nim zmieniłem pracę – informacja o ukończonym kierunku na LinkedIn, zaowocowała kontaktem z działem HR firmy, w której aktualnie pracuję” – mówił Marcin, absolwent IX edycji.
„Jestem hydrotechnikiem i zależy mi na tym, by dowiedzieć się czegoś nowego. Chciałbym skończyć te studia i się rozwijać” – dodał Marcin Lenkiewicz, słuchacz XI edycji.
W najbliższych latach rynek morskiej energetyki wiatrowej w Polsce będzie się intensywnie rozwijać. Zgodnie z planem Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku mają powstać morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy ponad 18 GW. To daje Polsce szansę na stanie się jednym z liderów tej branży w Europie. Celem studiów jest przygotowanie specjalistów, którzy będą potrzebni do realizacji tych projektów.
Do tej pory studia podyplomowe na kierunku morska energetyka wiatrowa ukończyło około 470 osób.
Źródło: Politechnika Gdańska